آشنایی با دو نوع بوقلمون : برنز آمریکای شمالی و سفید هلندی

بوقلمون برنز

بوقلمون برنز از نژاد بوقلمون های اهلی است . اگرچه رشد به مراتب بیشتری دارد ولی از نظر ظاهر بسیار شبیه بوقلمون وحشی آمریکای شمالی است .

با وجود اینکه نژاد این دسته از ماکیان در سالهای اخیر رو به نقضان گذاشته است ولی باز می توان از آنها به عنوان موجودات خوب و مولد خانگی یاد کرد.گزارشات حاکی از این است که بوقلمون های برنز در مقایسه با سایر گونه های بوقلمون اندکی آرام تر هستند و این باعث می شود که به راحتی بتوان آنها را در کنار خود نگهداری نمود.پرورش دهندگان این حیوان می گویند زمانی که شما وارد محل زندگی بوقلمونهای برنز بشوید آنها به راحتی برای دریافت غذا به شما نزدیک می شوند .مثل بیشتر بوقلمونها ، بوقلمونهای برنز نسبت به سرما و تغییرات آن بسیار حساس می باشند و بایستی در قبال چنین شرایطی محفوظ نگه داشته شوند .اغلب خانواده های بوقلمون برنز به عنوان حیوانات خانگی به فروش می رسند.در مرحله بلوغ بوقلمونهای برنز معمولاُ وزنی بین ۲۵ تا ۴۰ پوند دارند ، این در حالی است که وزن بوقلمونهای ماده بین ۱۴ الی ۲۶ پوند متغییر است .پرهای آنها رنگ سیاه مات دارد و لکه های قهوه ای متمایل به سبز بر روی آنها در زیر نور خورشید مثل رنگهای متالیکی می درخشد .کفل این نوع بوقلمون رنگ برنز خاصی دارد در حالی که پرهای ناحیه جلوی بدن او بیشتر قرمز و سبز رنگ است . لبه دم بوقلمون برنز ،دور تا دور نوار سفید رنگی دارد . در حال حاضر دو نوع از بوقلمونهای برنز وحشی و سینه پهن بیشتر با مقاصد تجاری تولید میشوند و دلیل آن این است که سینه آنها گوشت نسبتاً زیادی دارد .بوقلمونهای برنز به آمریکای شمالی تعلق دارند .از حدود ۵۰۰ سال قبل قوم  آز تک آنها را به عنوان حیوان خانگی مورد استفاده قرار می دادند.اگرچه هر دو نوع بوقلمونهای برنز در آمریکا کمیاب شده اند ولیکن بوقلمون سینه پهن بیشتر مورد استفاده عموم قرار دارد . این نکته را نیز باید افزود که پرورش سینه پهن ها بسیار مشکل تر از نوع وحشی آنها می باشد و دلیل آن این است که آنها به دلیل سینه پهنشان نمی توانند جفت گیری کنند و تکثیر آنها به صورت تلقیح مصنوعی صورت می گیرد . تا سال ۱۹۶۰ بوقلمونهای برنز عمده ترین بوقلمونهای بودند که در ایالات متحده پرورش داده می شدند.

پرورش و تکثیر :

بوقلمونهای برنز نر را می توان با زایده گوشت زیر گردنشان از بوقلمونهای ماده تشخیص داد .برخلاف نوع وحشی بوقلمونهای برنز که به طور طبیعی جفت گیری می کنند بوقلمونهای سینه پهن به دلیل سینه پهن خود ، نمی توانند به طور طبیعی جفت گیری کنند . تلقیح مصنوعی روشی است که در این مورد به کار گرفته می شود.

بوقلمون سفید:

امروزه اختلالاتی در مورد نژاد بوقلمون ((وایت هلند)) به وجود آمده است . اگرچه اغلب بوقلمونهای سفید را به نام ((وایت هلند)) می شناسند ولی همه آنها استانداردهای نژاد مزبور را دارا نمی باشند .نژاد بوقلمونهای واقعی ((وایت هلند)) روز به روز کمیاب تر می شود . بنابراین اقدامات حماینی جهت حفاظت آنها باید صورت گیرد .بوقلمونهای ((وایت هلند)) دیگر به طور گروهی پرورش داده نمی شوند .پرورش دهندگان نژاد اصیل بسیار کم هستند و آنها بر این نکته اتفاق نظر دارند که بوقلمونهای مذکور با استاندارهایی مورد ارزیابی قرار می گیرند که به مرور زمان از استانداردهای نژاد اصیل فاصله گرفته است . این نوع بوقلمونها تنها توسط علاقه مندان پرورش داده می شوند و پرورش آنها بسیار محدود می باشد

در حال حاضر نوعی از بوقلمون ((وایت هلند)) به طور تجاری پرورش داده می شوند .

اگرچه امروزه بیشتر گونه های بوقلمون سفید هلندی که به منظور مقاوم بودن با نژادهای دیگر آمیخته شده است دارای چشمهای قهوه ای رنگ می باشند ولیکن نژاد اصیل این دسته از بوقلمونها دارای چشمان آبی بوده است.برخی از انواع نر این بوقلمونها هنوز هم دارای غبغب سیاه هستند.رنگ گردن و زیر گردن بوقلمونها مثل ساق پا و انگشتان پای آنها ، سفید متمایل به صورتی می باشد.منقار آنها هم رنگ صورتی دارد و هم می تواند رنگ استخوانی داشته باشد .در روی سر بوقلمونهای مزبور نشانه ای از رنگ سرخ آبی وجود دارد.بقیه اندام بوقلمون وایت هلند را پرهای شاداب سفید رنگ پوشانده است . امروزه ، گونه های از بوقلمونهای سفید هلندی که با بوقلمونهای ((لارج وایت)) آمیخته شده است دارای سینه ای پهن و پاهای کوتاه تر در مقایسه با گونه های اصیل می باشند.بوقلمونهای نر اصیل معمولا  حدود ۳۳ پوند و نوع ماده حدود ۱۸ پوند وزن دارند.اگر چه نمی توان به طور قطعی اظهار نظر نمود ولی باور بر این است که بوقلمونهای ((وایت هلند)) در کشور هلند پرورش یافته و نژاد آنها گسترش یافته است .ذر این میان بوقلمونهای وحشی نیز از آمریکا به اروپا صادر شده اند ولی هلند و اتریش به گونه های سفید که یکی از آنها همین نوع است علاقه مند بوده اند.

اولین بار ، بوقلمون در اوائل قرن ۱۸ وارد ایالات متحده و بریتانیا گردید و تا سال ۱۸۴۷ نژاد استاندارد این حیوان محفوط بوده است .امروزه گونه های وایت هلند که به طور تجاری هم پرورس داده می شوند از مشهورترین گونه هایی هستند که در تعطیلات زمستانی در ایالات متحده به فروش می رسند ولیکن بیشتر آنها اصیل نیستند و یا به عبارت دیگر گونه های اصیل بوقلمون مذکور نسبتاً کمیاب است .

اطلاعات ویژه مراقبتی :

مراقبت از بوقلمونهای وایت هلند شبیه سایر بوقلمونها می باشد . و به خاطر جثه بزرگشان برای این حیوانات باید به حد کافی فضای لازم برای حرکت وجود داشته باشد.

پرورش و تکثیر

بوقلمونهای اصیل ((وایت هلند)) را به سختی می توان پیدا کرد و نژاد آنها به ندرت پرورش داده می شود . برخلاف گونه های تجاری این نوع واقعی آن برای پرورش و تکثیر نیاز به تلقیح مصنوعی وجود ندارد.

ipiran.com

بازدید 16,337 | ۲۲ نظر
 1. سعيد
  فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۵۰ | #1

  با سلام
  بوقلمون های گوشتی مانند مرغ گوشتی در ۴۵ روزگی به کشتار میرسند یا نه؟وزن آنها چقدر می شود؟ ودر طول دوره ۳ماهه به چه وزنی می رسند؟

  سعيد IP Address is : 91.99.226.48
  • admin
   فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۳۱ | #2

   سلام آقا سعید
   خیر، ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز بسته به نژاد و نوغ نگهداری و تغذیه، ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم.

   admin IP Address is : 188.158.89.254
 2. منصور پاشازاده
  خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۲۶ | #3

  با سلام من دوعدد بوقلمون نر ایرانی ومادهی هلندی را جوجه کشی نموده ام پس از ده روز جوجه ها می میرند خواهشمندم تو ضیحات لازمه را برای راهنمای بنده بفرمایید

  منصور پاشازاده IP Address is : 2.178.7.142
  • admin
   خرداد ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۱۱ | #4

   با سلام آقای پاشازاده
   جوجه ها قبل از مرگ چه علائمی دارند؟ در چه شرایطی نگهداری میکنید؟

   admin IP Address is : 88.150.210.55
 3. امین
  مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۵:۰۳ | #5

  سلام. من مخوام تازه این کارو شروع کنم. اهل شمالم. به نظر شما چه نژادی بهتره؟
  و اگه در کنارش پرنده دیگه ای نگه دارم اشکالی داره؟

  امین IP Address is : 65.49.68.194
  • admin
   مرداد ۱۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۳۲ | #6

   سلام آقا امین
   با چه ظرفیتی قصد فعالیت دارید؟

   admin IP Address is : 199.188.237.203
 4. نقی زاده
  شهریور ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۳۶ | #7

  به نام خدا
  باسلام واحترام
  ضمن تشکر از مطالب ارزنده سایت نظر براینکه اینجانب اخیرا” با یکی از دوستان تصمیم به پرورش بوقلمون(تولید جوجه)گرفتیم که قصد داریم ابتدا با تعداد ۲۰۰قطعه بوقلمون مادر شروع کنیم لطفا” دراین خصوص راهنمایی فرمایید.
  ضمنا” درخصوص ترکیب دان و غذا وهمچنین محل تهیه که با صرفه ترباشد و همینطور دستگاه جوجه کشی اطلاعاتی ارایه فرمایید.
  با تقدیم احترام نقی زاده از تبریز

  نقی زاده IP Address is : 217.219.138.3
 5. habib
  فروردین ۱۷ام, ۱۳۹۳ در ۲۰:۱۴ | #8

  سلام
  ضمن تشکر از مطلب ارزندهی شما بنده قصد راه اندازی برورش بوقلمون گوشتی با ظرفیت ابتدایی ۵۰ قطه را دارم میخواستم اگر ممکن است در زمینه ی تهیه ی جوجه یک روزه و اینکه چه نژادی در این زمینه مناسب است راهنمایی ام نمایید با تشکر.

  habib IP Address is : 91.98.185.41
 6. حامد
  فروردین ۲۱ام, ۱۳۹۳ در ۰۵:۳۵ | #9

  باسلام و خسته نباشید.
  من مدتیه که تصمیم به پرورش نژادهای گوشتی مثل هلندی یا نیکلاس گرفتم.ازونجایی که قبلا مرغها و بوقلمونهای بومیم رو با میوه ها و سبزیهایی که از میوه و سبزی فروشیها میخریدم تغذیه میکردم میخواستم ببینم اینکاررو در مورد نژادهای صنعتی هم انجام بدم.ضمنا میخواستم بدونم ایا جوجه یکروزه بخرم بهتره یا بوقلمون مولد بگیرم و تخمهاش رو در دستگاه بذارم؟

  حامد IP Address is : 107.178.39.119
  • admin
   فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۳ در ۱۶:۴۶ | #10

   با سلام
   از این نژاد مولد رو نمیتونید پیدا کنید، نژادهای صنعتی و اصلاح شده باید با جیره ی مخصوص تغذیه شوند، البته تغذیه کمکی اشکالی ندارد.
   پاینده باشید.

   admin IP Address is : 188.158.114.231
 7. علی
  فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۴ در ۰۸:۱۲ | #11

  سلام
  آقای ادمین
  من قصد دارم پرورش بوقلمون رو شروع کنم
  برای ابتدای کار حدودا چقدر باید هزینه کرد و بفرمایید چند متر جا برای این کار لازم؟!

  علی IP Address is : 31.59.224.127
  • admin
   فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۴ در ۰۸:۰۲ | #12

   سلام
   به ازای هر متر مربع ۳ تا ۴ قطعه.
   برای شروع با اداره ی جهاد کشاورزی منطقه خودتون مشورت کنید.
   موفق باشید

 8. ساجد
  مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۰۹ | #13

  با سلام من میخواستم تازه شروع کنم لطف میکنید بفرمایید هزینه جوجهگی تا موقع کشتار حدودا هر دونه چقدر میشه ممنونم .

  ساجد IP Address is : 89.219.103.140
  • admin
   مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۴ در ۰۶:۵۹ | #14

   سلام
   با توجه به ضریب تبدیل ۱:۳ برای یک بوقلمون اصلاح شده ۱۵ کیلویی در پایان دوره باید طی دوره حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم دان مصرف شود، با توجه به قیمت دان و در نظر گرفتن سایر هزینه های جاری میتونید محاسبه کنید.
   موفق باشید

 9. عبدالهی
  مهر ۲۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۷:۱۳ | #15

  سلام.من تعدادی جوجه بوقلمون نر و ماده از نوع سفید آمریکایی و هلندی می خواهم در صورت امکان راهنمایی کنید.

  عبدالهی IP Address is : 2.190.90.124
 10. ali
  اسفند ۲ام, ۱۳۹۴ در ۰۴:۴۷ | #16

  salam nazare shoma dar morede bazar foroshesh chie

  ali IP Address is : 37.156.63.177
  • admin
   اسفند ۲ام, ۱۳۹۴ در ۰۷:۴۷ | #17

   با سلام
   باید بازاریابی قوی داشته باشید.
   خرید تضمینی وجود ندارد.
   باید بر اساس تجربه و … زمان تقاضای بازار رو شناسایی کنید تا بتونید برای تولید محصول و زمان مناسب عرضه گوشت بوقلمون به بازار برنامه ریزی کنید.
   پاینده باشید

صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

50 queries in 0٫271 seconds.