اصول پرورش و نگهداری مرغ گینه یا مرغ مروارید (شاخدار)

مرغ گینه

 

خصوصیات

مرغان مروارید جزو رده ی پرندگان قرقاول محسوب میشوند، این مرغان به علت دارابودن بدنی قوی و نسبتآ گرد و توپر جلب توجه میکنند. اندازه مرغ گینه ای در نژادهای مختلف متفاوت بوده و ما بین ۴۰ تا ۷۲ سانتیمتر در طول است و وزن آنها نیز به ۷۰۰ گرم تا ۲/۵ کیلو گرم میرسد. معمولا علامت خاصی برای تشخیص جنسیت این پرنده وجود ندارد ولی قدر مسلم آن است که نرها از مادها بزرگترند و مادها دارای جثه ای ظریفتر و صدایی که از خود تولید میکنند تندتر و آرامتر است و شاخ نرها کمی بزرگتر از جنس ماده است.

فعالیت این پرندگان در طول روز است و معمولا در هنگام گرمای طاقت فرسای ظهر به استراحت پرداخته و در هنگام غروب بدنبال درختی برای گذراندن شب میگردند و تا صبحگاهان بر بالای درخت باقی می مانند. بیشتر فعالیت مرغان گینه ای در طی ساعات اولیه صبحگاه و قبل از غروب آفتاب می باشد. مرغهای آفریقایی در خارج از فصل جفتگیری دارای زندگی اجتماعی و بصورت  گروهی می باشند. این رابطه گروهی بسیار قوی و پایدار است . معمولا گروههای ۱۰ تا ۴۰ تایی هستند اما تا تعداد ۲۰۰ عدد در یک گروه از این پرندگان در ساوانا دیده شده . این پرندگان از  قلمرو خاصی برای خویش دفاع نمیکنند و نیاز به حرکت زیاد دارند و بسیار ترسو و عصبی میباشند که سبب جیغ زدنهای پی در پی آنها در هنگام ترس خواهد شد. در فصل جفتگیری معمولا هر جفت به دنبال مکانی مناسب چون درون تنه درختان، لابلای بوته های انبوه و علوفه های بلند و متراکم و  یا در درون سوراخی در زمین گشته و با پیدا نمودن محل مناسب ماده ها شروع به ساخت لانه که جمع آوری علوفه های خشک است ، می کنند . در این هنگام نر پرنده از وی جدا شده و در فاصله ای مشخص به نگهبانی و آگاه ساختن مرغ ماده از خطرات احتمالی با صدای بلند می پردازد. در شرایط مناسب این پرندگان تا دو مرتبه در سال اقدام به  جفتگیری ، تخم گذاری  و پرورش جوجه می نمایند.

بلوغ

مرغان شاخدار در سن ۶ تا هفت ماهگی به سن بلوغ میرسند. مرغ مادر اقدام به گذاردن ۴ تا ۱۹  عدد  تخم نموده و  زمان خارج شدن جوجه ها از  تخم ۲۳ تا ۲۸ روز به طول می انجامد . جوجه ها  بعد از خارج شدن از تخم بلافاصله لانه را ترک کرده و  در کنار والدین بدنبال غذا گشته و به گروه می پیوندند. در تمام مدتی که مادر بر روی تخم ها خوابیده جفت وی به نگهبانی در اطراف لانه می پردازد. بزرگترین دشمن جوجه ها گربه ها ، کلاغها و دیگر پرندگان شکاری، جانوران چون سمور و روباه و موش صحرایی و … می باشند.

متوسط تولید تخم و میزان مصرف دان مرغان مروارید در یک دوره ی ۳۰۰ روزه تخمگذاری

 تعداد تخم تولیدی

 ۱۵۹٫۴ عدد

 وزن متوسط تخم تولیدی

 ۴۷٫۷ گرم

 مقدار دان مصرفی

 ۱۱۷٫۳ گرم

 دان مصرف شده برای تولید یک عدد تخم

 ۲۴۱ گرم

 دان مصرف شده برای تولید یک کیلو تخم

 ۵٫۱۵۹ کیلوگرم

مقایسه کمی و کیفی تخم مرغان مروارید و تخم مرغ معمولی

 اجزاء

تخم مرغ مروارید  تخم مرغ معمولی

 وزن کل

۴۶٫۹ گرم (۱۰۰%) ۵۸ گرم (۱۰۰%)

وزن پوسته

۸ گرم (۱۷٫۱%) ۶٫۶ گرم (۱۱٫۴%)

 وزن زرده

۱۵٫۸ گرم (۳۳٫۷%) ۱۷٫۳ گرم (۲۹٫۸%)

 وزن سفیده

۲۳٫۱ گرم (۴۹٫۲%)

۳۴٫۱ گرم (۵۸٫۸%)

 فسفر ۶۱٫۴ میلی گرم

۱۰۱ میلی گرم

 ویتامین a ۹۲۷ (I.E)

۵۵۵ (I.E)

 ویتامین E ۲٫۳ میلی گرم

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 ویتامین B2  ۷٫۶ میلی گرم

۰٫۱۳ میلیگرم

جوجه کشی

در جوجه کشی مصنوعی دمای مطلوب برای تخم ها ۳۷/۵ درجه سانتیگراد است. حرارت مناسب برای جوجه ها  در هفته اول ۳۶ تا ۳۸ درجه سانتیگراد بوده که می توان هر هفته دو درجه حرارت را کاهش داد و به ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد رسانید.  میزان رطوبت مناسب بین  ۵۵ تا ۶۰ درصد میباشد. رعایت سکوت و نور کم دائمی سبب جلوگیری از ترس جوجه ها  و نشان دادن عکس العملهای شدید می گردد. با توجه به مصرف کم آب توسط جوجه ها ، بهداشت محیط و آب سالم و ظروف تمیز غذاخوری و ضد عفونی محیط توسط قارچ کشهای مخصوص سالن های پرورش طیور بخصوص در ۸ هفته اول نقش بزرگی را برای جلوگیری از تلفات احتمالی جوجه ها ایفا می کند.  وزن تخم ها در حدود ۴۰ گرم و در نژادهای پرورشی این مرغ تعداد تخم های گذارده شده به  ۱۷۰عدد در طول سال می رسد. اولین تخم بطور معمول در سن ۳۱ هفتگی گذاشته می شود. جوجه ها نر مرغان گینه ای در سن ۴تا ۶ هفتگی از رشد بیشتری برخوردار می باشند. در سن ۱۰ تا ۱۴ هفتگی رشد جوجه های ماده بیشتر از نرها می شود.

عادات غذایی

 غذای اصلی این پرندگان تشکیل شده از میوه ، گل ، برگ ، بذر و ریشه گیاهان ، علف و حشراتی همچون کرم ، جیرجیرک ، سوسک ، ملخ ، هزار پا ،عنکبوت ،کنه ،مورچه ، حلزون ، و دگر حشرات بی مهره  و حتی مارهای کوچک می باشد . درصد بالای غذای یافت شده در چینه دادن این پرندگان در نوع پرورشی دانه های ذرت بوده البته باید در نظر داشت که در  گونه های مختلف تنوع غذایی نیز متفاوت است. با تحقیقاتی که بر روی گونه های وحشی این پرندگان انجام گرفته است مشخص شده که آنان در هنگام یافتن غذا دسته های میمونها را تعقیب میکنند تا ته ماندهای غذاهایی که از بالای درخت به پائین می ریزد را بخورند. این پرندگان حتی بدنبال دسته های پاویانها  یا  گله های دیگر حیوانات براه می افتند تا حشراتی را که از ترس آنها در چراگاه از جلوی آنان اقدام به فرار کردند را شکار کنند. احتیاجات پروتئینی مرغ شاخدار بیشتر از مرغان محلی است. در طول دوران تخمگذاری مرغ مادر نیاز به ۱۰۰ تا ۱۱۰ گرم غذای مناسب چون مخلوط دانه ذرت با کنجاله بادام زمینی ،تخم پنبه ،علوفه و غیروه که در واقع تامین کننده نیازهای بدنش چون کلسیم ،فسفر ، پروتئین خام،لایزین،میتونین ،میتونین سیستین است را دارد.

بیماریها

 مرغان شاخدار نسبت به پرندگان دیگر مقاوت بیشتری را در قبال بیماریهای مرسوم در میان طیور همچون بیماریهای ویروسی و باکتریایی از خود نشان میدهند  جوجه های مرغان شاخدار در طول هفته های اول  زندگی خویش ( ۸ هفتگی) در مقابل  بیماریهای مختلف چون نیوکاسل مقاوم نیستند. تاکنون بیش از چهارده نوع بیماری  (ویروسی، باکتریایی، انگلی، و کمبود تغذیه ای به عنوان مثال ویتامین B2 که سبب خمیدگی انگشتان پا میگردد). در بین جوجه ها به ثبت رسیده ، در نظر داشته باشید  که اعمال مدیریت صحیح علی الخصوص  رعایت اصول بهداشتی همچون شرایط ویژه ی حاکم در سالن های معمولی مرغداری است  میتواند در هفته های اولیه از مرگ و میر جوجه ها جلوگیری بعمل آورد.

سایر موارد

مرغهای پرورشی بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته با وزن ۱/۶ کیلوگرم به بازار عرضه می گردند. .گوشت مرغ  گینه ای بسیار نرم و  دارای مقدار کمی چربی ولی  سرشار از  پروتئین و کلسترول کم  است و به عنوان تامین کننده منبع ویتامین B6 ، سلنیوم و ویتامینهای دیگر مورد نیاز بدن انسان میباشد.

 متاسفانه کشاورزان در آفریقای جنوبی بر اساس یک باور غلط به این پرندگان مفید به چشم آفت می نگرند در صورتیکه هیچگونه دلیل منطقی برای این اندیشه غلط وجود ندارد و در واقع این پرندگان مفید اقدام به از بین بردن آفات مزارع می نمایند. در بعضی نقاط برای مبارزه و کنترل کنه از مرغان شاخدار استفاده می گردد. این پرنده قادر به پرواز در فواصل کوتاه میباشد و محیط آپارتمانی و خانه مکان مناسبی برای نگهداری از آن نمی باشد و  فقط محیط های باز چون باغ و مزارع مناسب است. از سر و صدا و انسان بیزار است و بسیار سخت اهلی میشود.

برگرفته از: danijal.blogfa

 

بازدید 115,859 | ۲۵۱ نظر
 1. lمصطفی
  فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۱۹ | #1

  اگر داخل کود می کذاشتن زرده به پوسته نمی چسبه

  lمصطفی IP Address is : 2.179.68.248
  • admin
   فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۴۵ | #2

   بصورت دستی میچرخوندن

   admin IP Address is : 188.159.141.163
   • مصطفی
    فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۰۱ | #3

    انسانها با دست می چرخوندن مارها و لاک پشت ها چطور

    مصطفی IP Address is : 2.179.103.171
    • admin
     فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۰۲ | #4

     سلام
     نیاز به چرخش نداره.

     admin IP Address is : 188.158.95.37
 2. mostafa
  فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۲۹ | #5

  salam khaste nabashid morghem man alan yk salesh shode vali hanoz be tokhm nayoumade mire mikhabe vali tokm nemikone

  mostafa IP Address is : 2.179.223.143
 3. هادی
  اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۴۰ | #6

  مطلبتون حرف نداشت. در منطقه ما(آذربایجان) به این نوع مرغ “سه سار” می گویند.

  هادی IP Address is : 2.186.163.165
  • admin
   اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۴۶ | #7

   ممنون از بازدید و اظهار نظر جنابعالی

   admin IP Address is : 188.159.141.231
 4. محمد
  اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۱۲ | #8

  در منطقه ما(مرکزی) به این نوع مرغ “چینی” می گویند.

  محمد IP Address is : 2.179.109.224
 5. اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۳۲ | #9

  باسلام

  ممنون وسپاسگذار ازاینکه مطالب راکامل در اختیار مخاطب گذاشتید……

  میخواستم بدونم چند روز میشه تخم رانگه داشت بعد داخل دستگاه گذاشت ….ممنون میشم اگه جواب بدید

  محمد تیموری IP Address is : 2.191.103.64
  • admin
   اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۴۳ | #10

   سلام
   خواهش میکنم
   در حالت عادی ۳ تا ۴ روز اما در محیطی با رطوبت ۷۰% و دمای بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد و چرخش ۴۵ درجه ای هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار میشه تخم رو تا ۱۰ روز هم دخیره سازی کرد.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.142.39
 6. armin
  اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۲۲ | #11

  مخواستم بدانم که مرغ شاخدار بعد از چند تخم کرچ میشود. خیلی خیلی ممنون مطالب جالبی بود.

  armin IP Address is : 79.175.190.139
  • admin
   اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۲۸ | #12

   کرچ شدن به تعداد تخم ربطی نداره، کرچی یک غریزه است که مرغ ماده حس تمایل به خوابیدن به روی تخم رو نشون میده، آیا مرغ شما تمایلی به خوابیدن روی تخم نشون میده؟

   admin IP Address is : 188.159.137.77
 7. هادی
  اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۲۰ | #13

  آدمین عزیز، من یه جفت از این مرغا دارم. ولی نر خیلی صدا میکنه. علتش چیه؟
  جاشون چه شرایطی باید داشته باشه تا مرغ بتونه تخم گذاری کنه؟
  لطفا راهنمایی کنین.

  هادی IP Address is : 204.93.60.141
  • admin
   اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۳۴ | #14

   صدای طبیعی جنس نر هست و در صورت استرس این صدا به طور غریزی بیشتر میشه، کاری نمیشه کرد، مثل محل نگهداری مرغ براشون مکانی رو در نظر بگیرید و از نظر تغذیه بهشون توجه کنید.

   admin IP Address is : 188.159.137.77
 8. اردیبهشت ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۱۹ | #15

  با سلام
  من جوجه کشی مرغ شاخدار انجام دادم . دوره جوجه کشی ۲۵ روز می باشد .

  نوید شایسته IP Address is : 2.187.10.202
  • حامد
   اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۲۹ | #16

   جوجه ها از تخم ۲۳ تا ۲۸ روز به طول می انجامد .{متن بالا رو بخون}

   حامد IP Address is : 2.179.108.190
 9. mehrdad
  اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۸ | #17

  دستت درد نکنه و معلومه که برای بدست آوردن این اطلاعات خیلی زحمت کشیدی . فقط اگه ممکنه در مورد طاقت دمایی زندگی این پرنده رطلاعات بدی ممنون.

  mehrdad IP Address is : 5.123.180.118
  • admin
   اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۵۱ | #18

   خواهش میکنم آقا مهرداد
   دمای مناسب برای نگهداری بالغ حدود ۲۰ درجه سانتیگراد هست هر چند مثل مرغ بومی و بسته به نوع نگهداری تحمل دماهای کمتر و بعضآ تا چند درجه زیر صفر رو هم داره اما در روش نگهداری صنعتی دمای توصیه شده ی بالغ همونطور که گفته شد ۲۰ درجه سانتیگراد هست.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.93.105
 10. مهرداد
  اردیبهشت ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۳۹ | #19

  سلام دستگاه م ک از نظر شما چطور است راحتی و جوجه دهی وشما دستکاه اماده را کدام بهتر است
  برای مرغ شاخدار

  مهرداد IP Address is : 2.179.100.194
  • admin
   اردیبهشت ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۴۶ | #20

   سلام آقا مهرداد
   لوازم اندازه گیری این دستگاه آنالوگ هست و جنبه ی آموزشی دارد.

   admin IP Address is : 188.158.89.115
   • مهرداد
    اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۰۵ | #21

    شما کدام مدلش را تایید از نظر راحتی می کنید.

    مهرداد IP Address is : 2.179.98.54
    • admin
     اردیبهشت ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۰۴ | #22

     هیچکدوم آقا مهرداد.

     admin IP Address is : 188.159.128.59
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

53 queries in 0٫424 seconds.