آموزش ساخت ماشین جوجه کشی – تهویه

تهویه و اهمیت آن در جوجه کشی

در یک جوجه کشی موفق و درکنار دما، رطوبت، چرخش و صد البته رعایت مسائل بهداشتی، تهویه نقش مهمی را ایفا میکند و مدیریت صحیح آن در طول دوره بطور قطع یکی از رموز بدست آوردن راندمان بالا در پایان دوره میباشد ، در ادامه با ذکر نمونه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت . یک تخم مرغ در خلال ۲۱ روز در داخل دستگاه جوجه کشی بطور متوسط حدود ۴ لیتر اکسیژن استفاده و حدود ۳ لیتر دی اکسید کربن تولید میکند.

وقتی که تخم مرغ یک نطفه ی زنده ی خیلی کوچک می باشد، تبادلات گازی خیلی اندک است ولی همچنان که جوجه رشد می کند مقدار این تبادلات به صورت تساعدی افزایش می یابد از این رو در هنگام تفریخ (خروج جوجه از تخم) یکصد عدد تخم ، به حدود ۱٫۳ (یک و سه دهم) متر مکعب اکسیزن نیاز دارد و ۰٫۷ (هفت دهم) متر مکعب دی اکسید کربن تولید میکند.

هوای تازه تقریبا شامل ۸۰% نیتروژن خنثی و ۲۰% درصد اکسیژن است در ارتفاع خیلی بالا اکسیژن کافی در هوا جهت جوجه درآوری مطلوب وجود ندارد، و ضروری است که اکسیژن به دستگاه های جوجه کشی اضافه شود. در یک ماشین جوجه کشی با افزایش تعداد تخمها نیاز به اکسیژن افزایش می یابد و به همین نسبت میزان بیشتری دی اکسید کربن تولید میشود، تولید نهایی دی اکسید کربن بازتابی از تولید حرارت بدن حیوان می باشد، بنابراین باز کردن هوا کشها برای خارج کردن گرمای اضافی دستگاه باعث بیرون راندن دی اکسید کربن و تامین اکسیژن تازه نیز می شود، لذا بیشتر ماشینهای جوجه کشی بزرگ وقتی با ظرفیت کامل کار میکنند قابلیت جوجه درآوری بیشتری دارند، غالبا” توصیه میشود که اگر در دستگاهی کمتر از دو سوم طرفیت تخم خوابانده شود به همان میزان نیز باید دریچه های تهویه بسته شوند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی،  میزان اکسیژن مورد نیاز با سنسورهای فوق پیشرفته بطور مداوم اندازه گیری شده و تهویه نیز بطور خودکار و دقیق انجام میگیرد.

به طور مثال و به عنوان یک راهنمایی کلی یکصد عدد تخم مرغ در هر ساعت به حدود ۰٫۲۸ (بیست هشت صدم) متر مکعب و یکصد عدد تخم بوقلمون در هر ساعت به ۰٫۵۶ (پنجاه و شش صدم) متر مکعب هوای تازه نیاز دارند. یکی از فاکتورهای مهم در طراحی ماشینهای جوجه کشی در نظر گرفتن جریان هوا بین تخمها است که بسیار تعیین کننده می باشد، این موضوع یکی از عوامل تعیین کننده ی کیفیت دستگاه جوجه کشی موفق و با راندمان بالاست.

پس در نتیجه اگر طراحی یک دستگاه با ظرفیت یکصد تخم مرغ مد نظر است باید سیستم تهویه و دریچه ها طوری در نظر گرفته شود که بطور متوسط ۰٫۲۸ متر مکعب در ساعت هوای تازه در محفظه جریان پیدا کند، همچنین تاکید میشود در تمام قسمت محفظه و سطوح تخمها دما و رطوبت یکسان باشد به نحوی که هیچ نقطه ی گرم یا سردی در دستگاه وجود نداشته باشد که این امر با تعبیه ی درست فن و دریچه های مخصوص امکانپذیر میباشد.

لازم به ذکر است که تبخیر آب از تخم ها نسبت مستقیم با جریان هوای موجود در دستگاه جوجه کشی دارد بدین صورت که هرچه سرعت جریان هوا بسشتر باشد تبخیر نیز زیادتر بوده و برعکس، در نتیجه جریان هوا و میزان تبخیر باید درست و متناسب باشد به عبارتی در دستگاههای جوجه کشی با جریان هوای زیادتر، باید رطوبت بیشتری برای رسیدن به حد نرمال به دستگاه تزریق شود و آن دسته از دستگاههایی که ازجریان هوای پایین تری برخوردار میباشند باید خشک تر باشند.

::: جریان هوای تند، تبخیر را افزایش داده و گرما را از تخم خارج می کند بنابراین هوایی با سرعت جابجایی بیشتر نسبت به هوایی با جریان کند تر به افزایش متناسب گرما و رطوبت نیاز دارد.

::: میزان دی اکسید کر بن در داخل تخم اسیدیته ی آلبومین را تعیین میکند، مقادیر بسیار زیاد و یا بسیار کم آن ساختمان پروتئین را تغییر میدهد، اگر جریان هوا خیلی زیاد باشد تمام co2 تخم خارج میشود و اگر جریان ناکافی باشد بالا رفتن co2 در داخل تخم در حد خطرناکی جنین را تضعیف خواهد نمود

::: انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است :::

منبع: واحد تحقیقات و آموزش رویان گستر

بازدید 24,521 | ۹۴ نظر
 1. بهمن ۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۷:۵۶ | #1

  ببخشید من امروز تخم مرغ ها رو گذاشتم فقط یه سوال داشتم نوسان رطوبت اشکالی داره یا نوسان گرما کم میشه اما زیاد نمیشه ااخرش۳۷٫۵ هست کم میشه تا ۳۴-۳۳ بعد چند دقیقه میاد ۳۷ اشکال داره این نوسانات تو روز اول دوم برای تخم ها مشکل داره توشم ۲۵ تا تخم غاز گزاشتم با شیش تا سوراخ نیم سانتی پایین ۶تا سوراخ بالا

  یاسین IP Address is : 46.225.36.177
  • admin
   بهمن ۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۱۶ | #2

   دوست عزیز نوسان قابل چشم پوشی حداکثر ۰٫۵ درجه سانتیگراد، نوسان دستگاه شما ۳ تا ۴ درجه هست و این خوب نیست! نوسان رطوبت تا ۵% ایرادی ندارد.

   admin IP Address is : 188.159.133.190
 2. بهمن ۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۳۵ | #3

  من از ترموستات سالونی استفاده کردم اون نوسان برای وقتی که در باز میکنم در بسته اخرش یکی دو درجه که در حالت خیلی سرد دو درجه نوسانات رطوبتم از ۴۵ تا ۷۰ ده بیشتر موقع در باز کرد سرد میشه بعد برای گرم کردن و زیاد کردن روطوبت بیشتر تو ۵۰تا ۶ هست

  یاسین IP Address is : 46.225.36.177
  • admin
   بهمن ۶ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۱۸ | #4

   وقتی درب باز رو میکنید که نمیشه گفت نوسان، برای بالا بردن دقت ترموستات سالنی پیچ پشت اون رو که با رنگ پوشانده شده کمی با دقت سفت کنید، دقت اون افزایش پیدا میکنه و میتوان به ۰٫۵ درجه هم رسوندش.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.133.190
 3. بهمن ۷ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۱۴ | #5

  الان دو روز تخم غاز گذاشتم برای سری بعد انجام بدم اشکال داره امروز یکی دو دقیقه دما بالا رفتم تخم مرغا خراب شدن چند روز دیگه باید بزارم رو هچریامروز دومین روز بود

  یاسین IP Address is : 46.225.73.39
  • admin
   بهمن ۷ام, ۱۳۹۱ در ۲۱:۵۳ | #6

   در حد یکی دو دقیقه نباید اتفاقی افتاده باشه، چقدر دما بالا رفت؟
   برای اطلاع از زمان و شرایط جوجه کشی لطفآ اینجا را ملاحظه کنید.

   admin IP Address is : 188.158.94.228
 4. amanda
  اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۵۵ | #7

  ba salam mikhastam ye dassgah dorost konam ba zarfiate 100adad tokhme shotor morgh albate mikham ghaz ya boghalamo ham bezaram ye abad zahmat nabashe behem midi alan ye dasgah ba fan va termokoblo ina dorost kardam ye tarhe khob behem midin ba tashakor az shoma

  amanda IP Address is : 65.49.2.167
 5. ابراهیم
  اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۴۵ | #8

  دستگاهی ساخته ام که در دوره اول ۱۸۰ تخم مرغ گذاشته ام که حدود ۸۰ جوجه عمل اوری شد که حدود ۳۳ عدد انها نطفه نداشت و بقیه انها کامل در تخم مرده بودند دلیل این مرگ و میر چیست؟

  ابراهیم IP Address is : 5.52.67.41
  • admin
   اسفند ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۵۴ | #9

   با سلام
   لطفآ برای بررسی معایب در جوجه کشی اینجا رو ملاحظه کنید.

   admin IP Address is : 188.159.131.162
 6. علی بیدگلی
  اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۴۳ | #10

  سلام به توصیه یکی یه رله اضافی که لامپای دستگاه رو روشن و خاموش می کرد وصل کردم بعد دو روز با روشن کردن لامپ دیگه روشن نمیشه ولی اگه برق دستگاه رو قطع و وصل کنم درست میشه رله رو بردم پیش برقکار میگه رله درسته پس چیه؟اصلا این رله به چه دردی میخوره بی رله هم دستگاه کار میکرد

  علی بیدگلی IP Address is : 188.159.37.125
  • admin
   اسفند ۳۰ام, ۱۳۹۱ در ۰۹:۳۸ | #11

   سلام
   رله نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود، در مواقعی که نیاز به جریان بیشتر دارید رله می‌تواند جریانی قوی‌تر از جریان ورودی را هدایت کند، رله رو به کجا وصل کردید جناب بیدگلی و چرا وصل کردید؟ جریان بیشتری نیاز داشتید؟

   admin IP Address is : 188.159.143.66
 7. رسول
  فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۲ در ۰۱:۰۵ | #12

  باسلام خدمت جناب دارابی عزیزبنده دوستی دارم که تازه دستگاهی خریده که ۲۷۰۰تخم مرغ توش خوابونده که بعداز ۲۱روز فقط ۲۳۰تا جوجه از تخم در اومدو۳۰تا ازجوجه ها بعداز ۲/۳روزتلف شدن لازم به ذکراست که سوراخهای تهویه دستگا ۳تا در پایین و۳تادربالا به شعاع ۲۰mmمی باشد وهمچنین سه روز آخر هچری جوجه هایی که درسبدهای جلوی دستکاه قرارداشتن تقریبا همه سالم دراومدن واغلب تلفات توسبدهای پشتی دستگاه بوده.درضمن توکل دوره ۳ساعت متوالی قطع برق داشته. سپاسگذارم اگه راهنمایی کنید احتمالات تلفات بیشتر از کدوم ناحیه بوده.
  باسپاس وارزوی موقیت همه

  رسول IP Address is : 5.112.205.85
  • admin
   فروردین ۲۷ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۵۳ | #13

   سلام اقا رسول
   دستگاه ساخت کدام شرکت هست؟ تخمهایی که جوجه نشدن دارای جنین بودن یا خیر؟

   admin IP Address is : 188.158.89.254
 8. bab
  فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۳۳ | #14

  salam

  bab IP Address is : 37.98.103.182
 9. فروتن
  آذر ۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۴۴ | #15

  با سلام و درود . یک صد تخم بلدرچین به چه حجم هوای تازه ( تهویه ) نیاز دارد ؟ برای مرغ و بوقلمون در بالا اشاره کردید ولی از بلدرچین نگفتید ؟ یا کلا چه فضایی برای ۶۰۰۰ تخم بلدرچین مناسب است ؟

  فروتن IP Address is : 5.237.94.162
  • admin
   آذر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۰ | #16

   با سلام
   ۰/۱۵ (پانزده صدم) متر مکعب در ساعت برای هر ۱۰۰ عدد تخم بلدرچین، منظورتون رو از فضای لازم برای ۶۰۰۰ تخم بلدرچین متوجه نشدم، اگر ابعاد دستگاه مد نظرتون هست، ابعاد کلی دستگاه رو باید با توجه به ابعاد و تعداد شانه، فاصله ی بین طبقات و اندازه تجهیزات لازم و فضای مورد نیاز برای نصب، محاسبه بفرمایید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.93.85
 10. فروتن
  آذر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۴۴ | #17

  admin :

  با سلام
  ۰/۱۵ (پانزده صدم) متر مکعب در ساعت برای هر ۱۰۰ عدد تخم بلدرچین، منظورتون رو از فضای لازم برای ۶۰۰۰ تخم بلدرچین متوجه نشدم، اگر ابعاد دستگاه مد نظرتون هست، ابعاد کلی دستگاه رو باید با توجه به ابعاد و تعداد شانه، فاصله ی بین طبقات و اندازه تجهیزات لازم و فضای مورد نیاز برای نصب، محاسبه بفرمایید.
  موفق باشید

  واقعا ممنونم دوست گرامی . منظورم دقیقا اینه که :

  وقتی برای ۱۰۰ تخم بلدرچین ۰٫۱۵ نیاز هست پس برای ۶۰۰۰ تا تخم،حجم ۹ مترمکعب هوای تازه در هر ساعت نیازه . خب وقتی ابعاد دستگاه ۱۰۰ * ۸۰ * ۱۶۰ سانتی متر باشه پس هوای در دستگاه ۱٫۲۸ ( یک ممیز بیست و هشت صدم ) مترمکعب هست . پس در هر ساعت ۷ مرتبه باید کل هوای داخل دستگاه خالی و از هوای تازه پر شود .

  این مشکل نداره ؟
  فن ها می توانن این حجم هوا را در یک ساعت به تعداد ۷ مرتبه خارج و پر کنن ؟
  تعادل گرمایش و رطوبت سخت نمی شود ؟

  دستگاه های پیش ساخته و آماده دارای حجم هوای ۳٫۵ ( سه و نیم ) مترمکعب برای ۶۰۰۰ تخم بلدرچین هستن.

  لطفا و خواهشا این سوال بالا با دقت بخونید چون تنها سوال اساسی بنده است . چه پاسخ بدین و چه پاسخ ندین ، من واقعا از شما و سایت خوب شما متشکرم چون مطالب بسیاری یاد گرفتم

  فروتن IP Address is : 5.237.89.225
  • admin
   آذر ۱۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۰۰ | #18

   خواهش میکنم
   نیاز نیست هوای دستگاه بصورت یکجا و یک لحظه تخلیه شود، میتونید طوری طراحی کنید که بطور تدریجی هر ۱۰ دقیقه یکبار هوای تازه جایگزین شود و …
   توان فن ها و تعادل گرما و رطوبت به طراحی جنابعالی و انتخاب لوازم و تجهیزات بستگی دارد.
   منظورتون از “حجم دستگاههای پیش ساخته” متوجه نشدم، حجم محفظه با جابجایی هوا در ساعت؟
   پاینده باشید

   admin IP Address is : 188.159.134.194
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

46 queries in 0٫265 seconds.