ساخت ماشین جوجه کشی- سیستم تامین حرارت و کنترل دما

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد یکی از ارکان اصلی در ماشین جوجه کشی مجهز بودن دستگاه به یک سیستم یا منبع حرارتی مطمئن و قابل کنترل میباشد.

خصوصیات یک سیستم گرمایی ایده آل برای ماشین جوجه کشی :

۱- متناسب بودن با ابعاد و حجم دستگاه جوجه کشی

۲- فاصله و محل قرار گیری مناسب نسبت به تخمها

۳- راندمان بالا

۴- تامین حرارت مطلوب و مورد نیاز دستگاه در کوتاهترین زمان بدون وارد کردن شوک حرارتی به تخم و جنین

۵- پخش یکنواخت حرارت به نحوی که تمام تخمها در شرایط دمایی نرمال و یکسان قرار بگیرند

ساده ترین شکل مکانیزم تامین و کنترل حرارت بطور واضح در مبحث آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی کتاب حرفه و فن سال اول راهنمایی آورده شده است به نحویکه یک لامپ بعنوان منبع حرارتی و دریچه هایی برای خروج حرارت اضافی و ثابت نگه داشتن دما در بدنه دستگاه تعبیه شده است.

در ساخت دستگاههای پیشرفته و حرفه ای نمیتوان به لامپ و دریچه و . . . اکتفا و اطمینان کرد، هرچند به لحاظ آموزشی، عملا” ماشین جوجه کشی موضوع کتاب حرفه و فن سال اول راهنمایی قابلیت جوجه درآوری دارد.

اجزاء تشکیل دهنده ی سیستم تامین و کنترل دما در اکثر دستگاههای جوجه کشی:

۱- المنت  یا هیتر

۲- فن یا دمنده

۳- ترموستات یا دماپا

۴- دیمر

::: المنت یا هیتر

یکی از نکات اصلی در ساخت دستگاه جوجه کشی انتخاب المنت یا هیتری متناسب با حجم محفظه جوجه کشی است به نحوی که توانایی تامین حرارت مورد نیاز محفظه را در کوتاهترین زمان ممکن بدون وارد کردن شوک حرارتی به تخمها، داشته باشد.

::: فن یا دمنده

وظیفه فن و هدف از بکار گیری آن در ساخت دستگاه جوجه کشی جابجایی و یکنواخت  کردن هوا در محفظه است و بطور مشخص فن در سیستم حرارتی ماشین جوجه کشی وظیفه ی دمیدن هوا به المنت جهت گرم شدن در حد مطلوب، همچنین یکنواخت کردن دمای محفظه را بر عهده دارد  که بسته به اندازه، ظرفیت و حجم دستگاه و محفظه  میتوان از یک یا چند فن یا دمنده با دورهای متناسب و قدرت جابجایی هوای مشخص، استفاده کرد.(به مبحث تهویه رجوع شود)

::: ترموستات یا دماپا

بطور قطع میتوان گفت یکی از حیاتی ترین اجزای دستگاه جوجه کشی، ترموستات است، امروزه ترموستات ها یا دماپاها با قابلیتها و ساختارهای متنوع و متفاوتی مشاهده میشوند اما همگی یک وظیفه دارند، کنترل دما.

امروزه غالبا” ترموستات یا دماپا که در ساخت ماشین جوجه کشی استفاده میشود دونوع است:

:: ترموستات مکانیکی که از یک قسمت مکانیکی متصل به یک رله یا کلید الکتریکی تشکیل شده است و در خوشبینانه ترین حالت دارای خطا تا یک درجه سانتیگراد است از این رو کاربرد زیادی ندارد هرچند حداقل انتظارات را برآورده خواهد کرد و بیشتر در دستگاهها با ظرفیت کم قابل استفاده است .

:: ترموستات دیجیتال با دقت فوق العاده و درصد خطای حداکثر ۲ دهم (۰/۲) درجه سانتیگراد، این ترموستاتها بسیار متنوع هستند و همگی آنها از مداری مشتمل بر چندین قطعه ی الکترونیکی از قبیل ترانزیستور، خازن، دیود، چیپهای (آی سی های) برنامه ریزی شده و یک سنسور حساس به دما تشکیل شده اند

::: دیمر

دیمر به مدار الکترونیکی گفته میشود که با کنترل جریان ورودی به المنت، وظیفه ی کنترل گرمای تولیدی توسط المنت و جلوگیری از سرخ شدن و به هم خوردن تعادل حرارتی را بر عهده دارد، گرم شدن سریع و بیش از حد المنت باعث بروز خسارتهای غیر قابل جبرانی به جنین میشود و بسیاری از سازندگان خانگی این دستگاهها با آن دست به گریبان بوده و هستند که با بکارگیری یک دیمر در سر راه المنت این نقیصه قابل جبران است.لازم به ذکر است دیمر با ظرفیت های مختلفی در بازار موجود است حتما” دیمر متناسب را تهیه نمایید.

روش نصب سیستم حرارتی و مکانیزم کنترل دما

در بالا با اجزای تشکیل دهنده سیستم تامین و کنترل حرارت آشنا شدید، حال با لحاظ کردن نکات ذیل میتوان اقدام به طراحی و نصب اجزا اقدام کرد:

:: سنسور را باید در محلی هم تراز با تخمها نصب کرد تا دمای اطراف تخمها با سنسور یکسان باشد و کنترل بطور دقیق اعمال شود.

:: بهتر است المنت در بالا ی محفظه و با فاصله مناسب از تخمها نصب شود تا شوک حرارتی به تخمها وارد نشود.

:: چرخش فن و قدرت جابجایی هوا توسط آن باید متناسب با حجم محفظه باشد زیرا جابجایی و جریان شدید هوا موجب نقصان رطوبت و افزایش تبخیر از سطح تخمها شده وتبعات منفی به دنبال دارد.

:: تنظیم قدرت المنت بسیار حیاتی است و گرم شدن بیش از حد آن باعث میگردد حتی در صورت قطع جریان توسط ترموستات، حرارت بیش از حد به محفظه اعمال شده و شوک حرارتی شدید به جنین وارد میکند.

امید است مطالب فوق مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

منبع: واحد آموزش و تحقیقات eggborn

ترموستات دیجیتال samwom

:::انتشار مطالب با ذکر منبع بلا مانع است:::


 

 

بازدید 29,611 | ۱۱۵ نظر
 1. majid
  مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۰ در ۲۳:۵۴ | #1

  سلام ایا سنسورایی برای کنترل دما و رطوبت وجود دارد که دما ورطوبت را در حد معین نگه داری بکنه ؟مثلا اگر دما یا رطوبت بالا رفت خود به خود قع وصل بکنه؟ با تشکر از شما.

  majid IP Address is : 188.136.175.100
  • admin
   مهر ۵ام, ۱۳۹۰ در ۰۰:۵۲ | #2

   سلام دوست عزیز
   برای کنترل دما ،ترموستات در انواع مختلف در بازار موجود است همچنین برای کنترل رطوبت که انتظارات شما را برآورده میکنند یعنی با رسیدن دما به حد مورد نیاز سیتم گرمایشی دستگاه را قطع کرده و با کاهش دما بصورت بالعکس عمل مینماید . . . که به این دستگاه ترموستات گفته میشود ، مشابه همچین مکانیزمی در خصوص رطوبت نیز موجود است ، با وجود این ۲ دستگاه شما همیشه میزان رطوبت و دمای ثابت و مورد نیاز درون دستگاه جوجه کشی خواهید داشت .
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.136.157
 2. منتظر
  بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۰ در ۲۱:۴۱ | #3

  فن استوانه ای بهمراه هیتر سیمی موجود دارید؟؟

  منتظر IP Address is : 188.245.149.50
  • admin
   بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۰ در ۱۷:۵۷ | #4

   با چه توانی ؟ برای چه کاری ؟

   admin IP Address is : 188.159.129.215
 3. مهدی
  بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۰ در ۲۲:۳۳ | #5

  سلام.دستگاه بزرگ برای جوجه کشی بلدرچین در چه محیطی باید قرار بگیره؟

  مهدی IP Address is : 85.9.113.105
  • admin
   بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۰ در ۰۹:۱۳ | #6

   با سلام
   محل قرار گیری دستگاه جوجه کشی :
   ۱- در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد (جلوگیری از گرم شدن غیر معمول)
   ۲- در معرض وزش باد نباشد
   ۳- در محیط خیلی سرد یا خیلی گرم قرار نگیرد و بطور کلی دمای محیطی که دستگاه جوجه کشی در آن قرار دارد دچار نوسان شدید دما نباشد .
   ۴- با توجه به اینکه ذکر فرمودید دستگاه بزرگ، باید عرض کنم حتمآ تهویه را مد نظر قرار دهید و دستگاه در جایی مستقر شود که هوای تازه جهت تهویه (تبادل گازهای مضر) و در اختیار جنین به اندازه ی کافی قرار بگیرد
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.143.199
 4. حسین گیلکی
  بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۰ در ۰۲:۳۵ | #7

  با سلام و خسته نباشید سوال من در مورد اینه که ایا سنسوری وجود داره که میزان اکسیژن دستگاه رو اندازه گیری کنه و ایا میشه سیستمی بکار برد که اکسیژن رو در حد معین نگه داشت سوال بعدی من در مورد دستگاههای بزرگ ۳ تا ۴ هزار تایی هست ایا راهی هست که بشه اختلاف دما در ارتفاع رو از بین برد با تشکر از شما

  حسین گیلکی IP Address is : 109.74.202.193
  • admin
   بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۸ | #8

   با سلام
   دوست عزیز ، تا جاییکه بنده اطلاع دارم دستگاههایی در بازار برای اندازه گیری گازهای محیط از جمله اکسیژن، co2 ، ازت و … موجود هست و قیمت آن در حدود ۱٫۵ میلیون تومان(ساخت آمریکا) میباشد ضمن اینکه انواع سنسورها ( سنسور دود، اکسیژن، رطوبت و… ) بصورت قطعه ی الکترونیکی در بازار موجود هست که در طراحی مدار کاربرد دارد. برای بر طرف کردن اختلاف دما باید از فن با دور متناسب که هوای درون دستگاه را بطور مدام به گردش در می آورد استفاده کرد بدین ترتیب هوای داخل دستگاه بصورت یکنواخت و به آرامی به گردش درآمده و اختلاف دما بر طرف میشود . برای تامین اکسیژن دستگاه به اندازه ی کافی شما میتوانید اکسیژن مورد نیاز تعداد مشخصی تخم را محاسبه کرده و سیستم تهویه را به نحوی طراحی کنید که امکان ورود هوای تازه با در نظر گرفتن اکسیژن آن را فراهم کنید .http://www.eggborn.com/?page_id=93
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.135.152
 5. عابد
  فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۱:۴۵ | #9

  باسلام.
  من دستگاه جوجه کشی کوچک ۱۰ عددی خریدم نوسان دمای زیادی داره. می خواستم بدونم میشه ترموستات دیجیتال جاش ببندم.(دستگاهم مینی کاکس ۱۰ عددی است)
  با تشکر

  عابد IP Address is : 2.176.195.91
  • admin
   فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۱۰ | #10

   با سلام و احترام
   اگر بتونید سیستم تامین حرارت دستگاهتون رو به رله ی ترموستات وصل کنید و سنسور ترموستات رو هم داخل محفظه و محل مناسب تعبیه کنید امکان پذیر است، اما توصیه میکنم با کارشناسان خود شرکت کاکس تماس بگیرید و مشکل دستگاه رو پیگیری کنید ، موظف به رفع عیب هستن ، تاکنون موفق به جوجه کشی با دستگاه شدید و تاریخ خرید دستگاهتون کی بوده ؟

   admin IP Address is : 188.158.93.213
 6. عابد
  فروردین ۲۱ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۴۷ | #11

  تشکر از پاسختون. آخر اسفند ماه خریدم اولین باره که تخم گذاشتم داخل دستگاه و الان روز هجدهم است. ولی فکر نکنم دربیان چون رطوبت ۶۵٪ درصد بود.( تخم لاری گذاشتم )

  عابد IP Address is : 2.176.245.52
  • admin
   فروردین ۲۱ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۳۰ | #12

   دوست عزیز تا روز ۲۱ صبر کنید و نتایج حاصله رو مطابق جدول http://www.eggborn.com/?page_id=1630 بررسی کنید در هر صورت کارشناسان ما آماده ی رفع نقص احتمالی و ارتقاء دستگاه شما هستند.

   admin IP Address is : 188.159.141.196
 7. عابد
  فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۳۷ | #13

  با سلام دوباره. امروز ساعت ۱۲ یکی از جوجه ها در آمد. الان آوردمش بیرون. امشب ۲۱ روز تمام میشه.تاکی باید تو دستگاه بمونن؟ باز هم احتمال داره در بیان؟
  تشکر

  عابد IP Address is : 2.176.241.95
  • admin
   فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۰۷ | #14

   سلام، تا ۱۲ ساعت بعد از خروج از تخم و تا زمان خشک شدن کامل امکان موندن در دستگاه رو دارند، بله، هنوز هم امکان خروج هست، عجله نکنید.

   admin IP Address is : 188.158.89.93
 8. عابد
  فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۷:۲۳ | #15

  با سلام و عرض خسته نباشید. الان یک روز گذشته و جوجه ی دیگری بیرون نیامده . کی باید تخم ها رو از دستگاه خارج کنم؟
  باتشکر

  عابد IP Address is : 2.176.247.204
  • admin
   فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۳۴ | #16

   با سلام، حتی جوجه ها پوسته رو هم نوک نزدند و نشکستند ؟! فقط یک جوجه ؟!

   admin IP Address is : 188.159.131.103
 9. عابد
  فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۰۵:۱۷ | #17

  ۵تا از تخم ها زرده ی کامل و خونی داشتن ویک نطفه کمی رشد کرده(به ظاهر ۷-۱۰روزه) یک تخم هم جوجه کامل ولی مرده بود. تنها بازمانده هم الان سرحاله.

  عابد IP Address is : 2.176.243.148
  • admin
   فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۰۸:۵۲ | #18

   پس دستگاه مشکل داره اما برای اطمینان و اطلاع بیشتر اینجا و اینجا را مطالعه بفرمایید.

   admin IP Address is : 188.159.130.148
 10. عابد
  اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۳۱ | #19

  باسلام وخسته نباشید
  امروز صبح که روز پانزدهم بود برق قطع شد وبعد از حدود دوساعت دما حدود ۳۰ درجه شد ومن با حرارت دادن دما را حدود ۳۵تا ۳۷ درجه نگهداشتم تا اینکه بعد از چهار ساعت برق اومد ودستگاه تنظیم شد. می خواستم بدونم با این نوسانات امیدوار به در آمدن جوجه ها باشم؟

  عابد IP Address is : 2.176.208.214
  • admin
   اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۴۰ | #20

   سلام و ممنون
   کاهش دما به مدت ۲ تا ۳ ساعت بی تاثیر نیست و به احتمال زیاد راندمان جوجه کشی پایین خواهد آمد ، البته کار بسیار خوبی کردید که دما رو در حد توان ثابت نگه داشتید و قطعآ از بروز مشکل جدی و از بین رفتن جنین ها تا حد زیادی جلوگیری کردید.
   امیدوارم آسیب جدی وارد نشده باشد، لطفآ نتیجه ی نهایی این دوره ی جوجه کشی رو برای اطلاع سایر دوستان و کاربران اعلام کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.136.204
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

47 queries in 0٫461 seconds.