فنچ

فنچ

 فنچ راه راه با نام علمی poephila یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط ۹ سانتیمتر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچهایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده اند. فنچهای راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری می باشند و در زمره معروفترین پرندگانی که در قفس نگهداری میشوند، بشمار می آیند.  فنچهای راه راه حیوانات دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شوند. یک فنچ نر بالغ رنگینتر و معمولاً براحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است. یک فنچ نر بطور معمول دارای نوک و گونه های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خالهای قهوه ای در دو طرف بدن می باشد. محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیا رنگین بودن و قابلیت زاد و ولد آسان آنها نسبت داده می شود. معمولاً دارندگان فنچها فرصتهای مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه های فنچها خواهند داشت.

آواز فنچ

یکی دیگر از جذابیت های عمده فنچ های راه راه صدای جیک جیک لطیف آنها می باشد. عده ای صدای شیرین و مطبوع جیک جیک فنچ های راه راه را بر عکس دیگر پرندگان این دسته بسیار آرامش بخش و خوش آیند توصیف کرده اند.

زندگی اجتماعی

فنچ های راه راه پرندگان فوق العاده اجتماعی هستند، اگر چه این رفتار تنها در بین همنوعانشان مشاهده می شود. به عنوان مثال، فنچهای راه راه در حضور انسانها بسیار خجالتی هستند و دوست ندارند دست آموز باشند و یا در دست انسانها قرار بگیرند. بعضی از دارندگان فنچهای دست آموز معتقدند این پرندگان احساس بهتری نسبت به لمس کردن و نوازش دارند. بر این اساس نمی توان فنچ های راه راه را گزینه مناسبی  برای جویندگان حیوانات دست آموز خانگی بحساب آورد. در محل سکونت بومی آنها در استرالیا، فنچ های راه راه بصورت دسته های بزرگ در چمنزارهای پهناور و دشت های وسیع حرکت می کنند و حتی فنچ های محبوس در قفس نیز این طبیعت شدیداً اجتماعی خود را حفظ می کنند. فنچ های راه راه با اختیار جفت خوشحالی و شادمانی خویش را تضمین می کنند. یک جفت فنچ راه راه در مواقع استراحت، جفتگیری، تیمار و آراستن یکدیگر، نزدیک و چسبیده به هم قرار می گیرند. اگر چه اغلب نزاع بین یک جفت فنچ بر سر جایگاه و محل سکونت در می گیرد که البته محدود به خوابیدن روی تخمها نمی شود.  یک استراتژی برای محدود کردن یک فنچ نر پرخاشجو مهیا کردن یک وسیله بازی و سرگرمی جهت تخلیه پرخاشگری او می باشد.

قفس

فنچ های راه راه بسیار فعال هستند و از پریدن به این سو و آن سو بسیار لذت می برند. متخصصین توصیه می کنند دارندگان این نوع فنچ بزرگترین مکان ممکن را جهت پریدن به این حیوانات اختصاص دهند. بنا بر این توصیه ها مکان زندگی آنها نباید کمتر از ۲۰ اینچ باشد. قفسهای چوبی و فلزی ارزان قیمت پر طرفدارترین قفسها برای نگهداری فنچ ها می باشند. لانه این پرنده معمولاً در زیر سقف و اغلب منتسب به بحثهای ادبیات خانه سازی فنچها می باشد.اغلب ساختارهای بزرگتر از قفسهای ۱٫۴ متر مکعب قابل دسترس تر هستند  تا قفسهای بزرگی که در باغ وحش ها یافت می شوند. به خاطر اندازه کوچک فنچها این پرندگان مکان زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. برای فنچهای خوشرنگ فضای بین میله های قفس نباید بیشتر از نیم اینچ باشد. قفسهای ساخته شده از فلز برنج به خاطر خاصیت سمی پنهانی که دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شوند. جهت حفظ شادابی و عدم اضطراب فنچها قفس آنها را در مکانهای آرام و ساکت و کم رفت و آمد منزل، محل کار یا کلاس درس قرار می دهند. تاب برای تاب خوردن یکی از بهترین وسائل برای قفس فنچها می باشد.

رژیم غذایی

 تعویض آب پرنده بصورت روزانه بسیار مهم و ضروری است. اگر قادر به تعویض روزانه آب نباشیم بهتر است از تیوبهای آبدهی استفاده کنیم. غذای اصلی فنچها را دانه تشکیل می دهد. ارزن عمده ترین دانه ای است که هر فنچی از خوردن آن لذت می برد. مقدار و میزان مناسب و شایسته دانه از نظر فرمول و اندازه وزنی در فروشگاههای غذای حیوانات خانگی موجود می باشد. فنچهای راه راه عاشق دانه های ارزن بصورت خوشه ای و جدا نشده از شاخه می باشند. علاوه بر دانه فنچهای راه راه نیازمند یک رژیم تکمیلی شامل سبزیجات از قبیل اسفناج، سبزیجات تازه و میوه هستند. استفاده از دانه های جوانه زده روش مناسبی است که توسط بعضی از دارندگان فنچها جهت تامین سبزیجات مورد نیاز پرنده مورد استفاده قرار می گیرد. هویج بخارپز و خیار مثالهایی از سبزیجاتی هستند که توسط فنچها خورده می شوند. کلسیم یک ماده معدنی ضروری تکمیل کننده رژیم غذایی فنچهای راه راه محسوب می شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان بندی  پرنده و همچنین در فنچهای ماده برای تخم گذاری بسیار ضروری و مهم می باشد. واضح است که نیاز به کلسیم در فنچ های ماده در طول دوره تخم گذاری بسیار حادتر و شدیدتر است.  پودر استخوان موجود در فروشگاههای غذای حیوانات ساده ترین روش برای تامین کلسیم مورد نیاز پرنده می باشد. خوراک تخم مرغ نیز بصورت دوره ای برای تامین کلسیم مورد نیاز توصیه شده است. همچنین در طول دوره تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها دارندگان و پرورش دهنگان زیادی توصیه می کنند که یک خوراک دستی مخصوص پرنده شامل انواع دانه های خیس خورده و قرار دادن آن در لانه پرنده هدیه ای مقوی برای فنچها محسوب می شود. مزیت استفاده از این پودرهای دست ساز آماده برای تغذیه فنچها در این است که در هنگام غذا دادن به جوجه های تازه از تخم درآمده والدین راحتتر خواهند بود و جوجه ها بهتر می توانند این فرمول غذایی را هضم کنند. دلیل استفاده از این غذای دستی برای فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنایی و عادت کردن فنچها به این غذا بیان می شود تا در روزهای بعد بتوانند از این غذا برای تغذیه جوجه های جوان استفاده کنند. بعلاوه وقتی فنچها در موقعیتهای استرس زا مثل تعویض محل زندگی، تولید مثل، از دست دادن جفت و … می باشند بهتر است به رژیم غذایی آنها مقداری پودر ویتامین محلول در آب اضافه نمود.

تولید مثل

 به عنوان یک قانون، فنچهای راه راه آشیانه سازهای با پشتکار و ماهری هستند. لانه های خیزرانی به خوبی لانه های تودرتو کاربرد دارند. وقتی پروسه لانه سازی آغاز می شود، پرنده نر مواد اولیه ساخت آشیانه را جمع آوری و در محل ساخت آشیانه جهت شروع عملیات ساخت لانه نگهداری می کند.

برای فنچهای محبوس در قفس می توان از مواد ساختگی لانه سازی که بر اساس مواد موجود در طبیعت طراحی شده اند استفاده کرد.

بسیار مهم است که در مورد رژیم غذایی والدین در حین لانه سازی و زاد و ولد اطلاعاتی داشته باشید. ( به بالا مراجعه کنید. )

 بعد از لانه سازی ماده فنچ ۴ تا ۶ تخم می گذارد و سپس روی آنها می نشیند. سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابیدن روی تخمها ممکن است ۱۱ تا ۱۴ روز و یا بیشتر طول بکشد. همه مراحل خانه سازی تا مستقل شدن جوجه های بال و پر گشوده تقریباً ۲ ماه طول می کشد.

 بیشتر دارندگان تازه کار فنچها این پروسه را با اشتیاق دنبال می کنند. این مهم است که به فنچها اجازه ندهیم با فواصل نزدیک زاد و ولد کنند. تولید و تناسل هم نژادها باعث ضعف در زاد و ولد و نهایتاً بخطر افتادن نسل پرنده می شود.

منبع: اینترنت

بازدید 171,616 | ۴۶۹ نظر
 1. نيما
  دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۵۸ | #1

  سلام
  چون فنچ ها بازیگوشند و خیلی فعال هر چی لونه بزرگتر باشه بهتره
  برای ۲ جفت فنچ در یک قفس باید حتما قفس هایی با ابعاد یک متر داشته باشد البته این قضیه حالت تصاعدی نداره یعنی ۴ جفت ۲ متری مثلا خودم در یک قفس ۱٫۵۰ چهار جفت فنچ دارم که درگیریه بینشون خیلی کمه

  نيما IP Address is : 89.144.144.192
 2. امیر حسین
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۱ | #2

  سلام یه جفت فنچ دارن که ۹تا تخم میزاره اما هیچ کدومش جوجه نمیشه . میخواستم ببینم علتش چیه ممنون از سایتتون

  امیر حسین IP Address is : 192.151.242.151
  • نیما
   دی ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۰۰ | #3

   ۹ تا تخم که نمیشه مستی هم توشوk هست
   بخاطر تغذیه و بی تجربگی جفته
   تغذیه رو خوب کن و گذشت زمان

   نیما IP Address is : 176.221.18.228
 3. امیر حسین
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۹ | #4

  محمد :

  حداقل بعد از تخم گذاشتن دو ماه وحداکثر بستکی به غذا و محیط اطرافش داره

  امیر حسین IP Address is : 192.151.242.151
 4. امیر حسین
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۱ | #5

  چرا کسی جوابمو نمیده
  عجله دارم .. چیکار کنم که تخماشون جوجه بشه

  امیر حسین IP Address is : 192.151.242.151
 5. امیر حسین
  دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۰۸ | #6

  خسته نباشید دوستان
  یه سوال دیگه هم داشتم :فنچ هندی دارم ولی با فنچ زبرا جفت نمیشه ” میشه براش

  امیر حسین IP Address is : 199.190.46.118
 6. هادي
  دی ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۴۸ | #7

  سلام . ممنون از سایت زیبا و مفیدتون . یک جفت فنچ خریدم که نر رنگی و ماده سفیده . بار اول یکی از تخماشون جوجه شد وقتی بزرگ شد و از لانه بیرون اومد با اینکه به پدر مادرش برای غذا خوردن نیاز داشت ولی مادرش از نزدیک شدن جوجه به نر حسودیش میشد و جوجه خودشو میزد فک کنم جوجه ماده بود در ضمن تو این شرایط تخم هم داشتند یعنی بعد از خروج جوجه از لونه دوباره تخم گذاشتند . چرا ماده نمیگذاشت نر به جوجه نزدیک بشه ؟ تخم های جدیدو تو لونه ی جدیدی که خودم براشون ساختم گذاشتند . با چوب و پنبه ساختم و خودشون با نخ و مواد متفرقه تکمیلش کردن . مشکل اینجاست که یه بار برای محکم کردن لونه به لونه دست زدم ولی به تخمها دست نزدم از اون به بعد اونا دو تا از تخماشونو زیر پنبه مخفی کردند ، تخمارو از زیر پنبه در آوردم و گذاشتم کنار بقیه تخمها ولی اونا از ۵ تا تخم ایندفعه ۴ تاشو گذاشتن زیر پنبه ( منظورم زیر پنبه داخل لونست یعنی دقیقا زیر همون تخمهایی که تو لونست ) چرا تخمهاشونو مخفی کردن ؟ اینجوری خراب میشن ؟ اگه خراب میشن بهتر نیست که یه دستگاه جوجه کشی درست کنم ؟ امروز روز دوم که تخمهارو مخفی کردن اگه خراب میشن لطفا راهنمایی کنین چطوری متوجه بشم تخمها خراب شدن یا نه و چطوری دستگاه بسازم . دما رطوبت و …… ، . امرو ز فنچ ماده با نر دعواش شد و . بدجوری زدش چرا دعواشون میشه ؟ و جالبه که نر مغلوب بود

  هادي IP Address is : 151.235.94.53
  • نیما
   دی ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۱۵ | #8

   اقا هادی سلام
   حسودیش بخاطر اینه که جوجه باید کمکم فکر استقلالش باشه طبیعه ماده هم دیگه غذا نمیده و نره تا اخر دون میده ناراحت نباش
   وقتی جوجه بیرون اومد باید سریع لونه رو بر میداشتی که ماده تخم نکنه(استراحت کنند جفت)
   پنبه سفید برای لونه فنچ خوب نیست باید از پنبه دونه استفاده کنید
   اونها موقع چرخوندن تخمها گمش میکنند
   به لونه موقع نشستن روی تخمها نباید اصلا دست زد
   اون ۴ تا دیگه خراب شدن حتما البته اگه چند روز از نشستنشون گذشته باشه ولی اگه تازه نشسته باشن امیدی هست
   دوست گلم تخمهای فنچ و داخل دستگاه لونه کشی؟؟؟ مگه میشه!!!بعد کی میخواد بهشون غذا بده
   اگه جوجه ها دست بخورند دیگه والدین بهشون غذا نمیدن و از گشنگی میمیرند

   نیما IP Address is : 2.187.19.27
 7. مهدی
  دی ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۳۹ | #9

  سلام من دوتا فنچ دارم الان بیشتر از ۱۷ روز هست که تخم گذاشتن ولی هنوز درنیومدند اما هنوز روی آنها می خوابند آیا در می ایند؟؟؟؟؟

  مهدی IP Address is : 2.186.30.237
  • نیما
   دی ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۲۷ | #10

   سلام
   ۱۷ روز از چه زمانی
   اولین تخم؟اخرین تخم؟شروع به نشستن؟
   تا الان باید حد اقل یکی به دنیا میومد تا ۲۰ روز صبر کن به دنیا نیومدن تخمهارو بردار و به جفت اندکی استراحت بده

   نیما IP Address is : 2.187.25.3
 8. ع الف
  دی ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۵۷ | #11

  فنچ من دیروز ۱ تخم و امروز هم ۱ تخم گذاشته.اما مداوم روی آنها نمی نشیند و گاهی مینشیند گاهی نه. براشون تخم مرغ آب پز هفته ای ۲ بار و پوست تخم مرغ پودرشده تقریبا همیشه گذاشته ام
  چرا نمیشینه رو تخما. اینجوری تخم فنچا خراب نمیشه؟

  ع الف IP Address is : 79.175.143.229
  • نیما
   دی ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۴۸ | #12

   مبارکه
   اگه پذیراییت خوب باشه و حیوون احساس امنیت کنه تا ۵ تا تخم میزاره
   عجله نکن خودشون میدونند کی بشینند معمولا همه رو جمع می کنند بعدا میشینند(اینطوری بهتره که!!!)

   نیما IP Address is : 2.187.25.3
 9. شهنام
  بهمن ۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۰۱ | #13

  سلام علت بیرون انداختن تخم از لانه چیه لطفا راهنمای کنید

  شهنام IP Address is : 5.234.134.229
  • نیما
   بهمن ۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۱۲ | #14

   سلام
   سوال شما کامل نیست؟!!!
   چند روز از تخم گزاری میگزره؟
   ایا لانه شما استاندارد است؟
   ایا جفتهای شما با تجربه اند؟
   ۲ تا دلیل عمده است یکی گیر کردن به پا و بدن والدین و افتادن بیرون و یا بیرون انداختن توسط یکی از جفتها به دلایلی مثل بی تجربه گی والدین ،وارد شدن استرس انی،پوچ بودن تخم و تشخیصه والدین،و…
   شما باید تخم رو سریعا به لانه باز گردانید و منتظر باشید و ببینید دوباره چکار میکنند

   نیما IP Address is : 2.187.5.147
 10. رامین
  بهمن ۱۵ام, ۱۳۹۲ در ۲۰:۲۵ | #15

  سلام.من۱هفته است۱جفت فنچ خریده ام.پرهایش خیلی میریزد.چرا

  رامین IP Address is : 151.242.214.137
  • نیما
   بهمن ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۹:۰۲ | #16

   سلام
   موردی نداره شاید داره پرریزی میکنه یا
   بخاطر کمبود کلسیمه
   پوسته تخم مرغ رو خرد کن بزار یک گوشه قفس بخورند
   کف دریا هم همیشه لای میله های قفس باشه

   نیما IP Address is : 2.187.17.74
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

47 queries in 0٫280 seconds.