فنچ

فنچ

 فنچ راه راه با نام علمی poephila یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط ۹ سانتیمتر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچهایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده اند. فنچهای راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری می باشند و در زمره معروفترین پرندگانی که در قفس نگهداری میشوند، بشمار می آیند.  فنچهای راه راه حیوانات دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شوند. یک فنچ نر بالغ رنگینتر و معمولاً براحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است. یک فنچ نر بطور معمول دارای نوک و گونه های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خالهای قهوه ای در دو طرف بدن می باشد. محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیا رنگین بودن و قابلیت زاد و ولد آسان آنها نسبت داده می شود. معمولاً دارندگان فنچها فرصتهای مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه های فنچها خواهند داشت.

آواز فنچ

یکی دیگر از جذابیت های عمده فنچ های راه راه صدای جیک جیک لطیف آنها می باشد. عده ای صدای شیرین و مطبوع جیک جیک فنچ های راه راه را بر عکس دیگر پرندگان این دسته بسیار آرامش بخش و خوش آیند توصیف کرده اند.

زندگی اجتماعی

فنچ های راه راه پرندگان فوق العاده اجتماعی هستند، اگر چه این رفتار تنها در بین همنوعانشان مشاهده می شود. به عنوان مثال، فنچهای راه راه در حضور انسانها بسیار خجالتی هستند و دوست ندارند دست آموز باشند و یا در دست انسانها قرار بگیرند. بعضی از دارندگان فنچهای دست آموز معتقدند این پرندگان احساس بهتری نسبت به لمس کردن و نوازش دارند. بر این اساس نمی توان فنچ های راه راه را گزینه مناسبی  برای جویندگان حیوانات دست آموز خانگی بحساب آورد. در محل سکونت بومی آنها در استرالیا، فنچ های راه راه بصورت دسته های بزرگ در چمنزارهای پهناور و دشت های وسیع حرکت می کنند و حتی فنچ های محبوس در قفس نیز این طبیعت شدیداً اجتماعی خود را حفظ می کنند. فنچ های راه راه با اختیار جفت خوشحالی و شادمانی خویش را تضمین می کنند. یک جفت فنچ راه راه در مواقع استراحت، جفتگیری، تیمار و آراستن یکدیگر، نزدیک و چسبیده به هم قرار می گیرند. اگر چه اغلب نزاع بین یک جفت فنچ بر سر جایگاه و محل سکونت در می گیرد که البته محدود به خوابیدن روی تخمها نمی شود.  یک استراتژی برای محدود کردن یک فنچ نر پرخاشجو مهیا کردن یک وسیله بازی و سرگرمی جهت تخلیه پرخاشگری او می باشد.

قفس

فنچ های راه راه بسیار فعال هستند و از پریدن به این سو و آن سو بسیار لذت می برند. متخصصین توصیه می کنند دارندگان این نوع فنچ بزرگترین مکان ممکن را جهت پریدن به این حیوانات اختصاص دهند. بنا بر این توصیه ها مکان زندگی آنها نباید کمتر از ۲۰ اینچ باشد. قفسهای چوبی و فلزی ارزان قیمت پر طرفدارترین قفسها برای نگهداری فنچ ها می باشند. لانه این پرنده معمولاً در زیر سقف و اغلب منتسب به بحثهای ادبیات خانه سازی فنچها می باشد.اغلب ساختارهای بزرگتر از قفسهای ۱٫۴ متر مکعب قابل دسترس تر هستند  تا قفسهای بزرگی که در باغ وحش ها یافت می شوند. به خاطر اندازه کوچک فنچها این پرندگان مکان زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. برای فنچهای خوشرنگ فضای بین میله های قفس نباید بیشتر از نیم اینچ باشد. قفسهای ساخته شده از فلز برنج به خاطر خاصیت سمی پنهانی که دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شوند. جهت حفظ شادابی و عدم اضطراب فنچها قفس آنها را در مکانهای آرام و ساکت و کم رفت و آمد منزل، محل کار یا کلاس درس قرار می دهند. تاب برای تاب خوردن یکی از بهترین وسائل برای قفس فنچها می باشد.

رژیم غذایی

 تعویض آب پرنده بصورت روزانه بسیار مهم و ضروری است. اگر قادر به تعویض روزانه آب نباشیم بهتر است از تیوبهای آبدهی استفاده کنیم. غذای اصلی فنچها را دانه تشکیل می دهد. ارزن عمده ترین دانه ای است که هر فنچی از خوردن آن لذت می برد. مقدار و میزان مناسب و شایسته دانه از نظر فرمول و اندازه وزنی در فروشگاههای غذای حیوانات خانگی موجود می باشد. فنچهای راه راه عاشق دانه های ارزن بصورت خوشه ای و جدا نشده از شاخه می باشند. علاوه بر دانه فنچهای راه راه نیازمند یک رژیم تکمیلی شامل سبزیجات از قبیل اسفناج، سبزیجات تازه و میوه هستند. استفاده از دانه های جوانه زده روش مناسبی است که توسط بعضی از دارندگان فنچها جهت تامین سبزیجات مورد نیاز پرنده مورد استفاده قرار می گیرد. هویج بخارپز و خیار مثالهایی از سبزیجاتی هستند که توسط فنچها خورده می شوند. کلسیم یک ماده معدنی ضروری تکمیل کننده رژیم غذایی فنچهای راه راه محسوب می شود. کلسیم برای رشد و استحکام استخوان بندی  پرنده و همچنین در فنچهای ماده برای تخم گذاری بسیار ضروری و مهم می باشد. واضح است که نیاز به کلسیم در فنچ های ماده در طول دوره تخم گذاری بسیار حادتر و شدیدتر است.  پودر استخوان موجود در فروشگاههای غذای حیوانات ساده ترین روش برای تامین کلسیم مورد نیاز پرنده می باشد. خوراک تخم مرغ نیز بصورت دوره ای برای تامین کلسیم مورد نیاز توصیه شده است. همچنین در طول دوره تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها دارندگان و پرورش دهنگان زیادی توصیه می کنند که یک خوراک دستی مخصوص پرنده شامل انواع دانه های خیس خورده و قرار دادن آن در لانه پرنده هدیه ای مقوی برای فنچها محسوب می شود. مزیت استفاده از این پودرهای دست ساز آماده برای تغذیه فنچها در این است که در هنگام غذا دادن به جوجه های تازه از تخم درآمده والدین راحتتر خواهند بود و جوجه ها بهتر می توانند این فرمول غذایی را هضم کنند. دلیل استفاده از این غذای دستی برای فنچ ها قبل از شروع دوران زاد و ولد آشنایی و عادت کردن فنچها به این غذا بیان می شود تا در روزهای بعد بتوانند از این غذا برای تغذیه جوجه های جوان استفاده کنند. بعلاوه وقتی فنچها در موقعیتهای استرس زا مثل تعویض محل زندگی، تولید مثل، از دست دادن جفت و … می باشند بهتر است به رژیم غذایی آنها مقداری پودر ویتامین محلول در آب اضافه نمود.

تولید مثل

 به عنوان یک قانون، فنچهای راه راه آشیانه سازهای با پشتکار و ماهری هستند. لانه های خیزرانی به خوبی لانه های تودرتو کاربرد دارند. وقتی پروسه لانه سازی آغاز می شود، پرنده نر مواد اولیه ساخت آشیانه را جمع آوری و در محل ساخت آشیانه جهت شروع عملیات ساخت لانه نگهداری می کند.

برای فنچهای محبوس در قفس می توان از مواد ساختگی لانه سازی که بر اساس مواد موجود در طبیعت طراحی شده اند استفاده کرد.

بسیار مهم است که در مورد رژیم غذایی والدین در حین لانه سازی و زاد و ولد اطلاعاتی داشته باشید. ( به بالا مراجعه کنید. )

 بعد از لانه سازی ماده فنچ ۴ تا ۶ تخم می گذارد و سپس روی آنها می نشیند. سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابیدن روی تخمها ممکن است ۱۱ تا ۱۴ روز و یا بیشتر طول بکشد. همه مراحل خانه سازی تا مستقل شدن جوجه های بال و پر گشوده تقریباً ۲ ماه طول می کشد.

 بیشتر دارندگان تازه کار فنچها این پروسه را با اشتیاق دنبال می کنند. این مهم است که به فنچها اجازه ندهیم با فواصل نزدیک زاد و ولد کنند. تولید و تناسل هم نژادها باعث ضعف در زاد و ولد و نهایتاً بخطر افتادن نسل پرنده می شود.

منبع: اینترنت

بازدید 177,427 | ۴۶۹ نظر
 1. A
  آذر ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۴۳ | #1

  سلام من فنچ دارم و تخم هم گذاشته ولی روی تخم نمی شینند اگه بشه منو راهنمایی کنید

  A IP Address is : 151.239.56.14
 2. A
  آذر ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۴۵ | #2

  سلام من فنچ دارم و تخم هم گذاشته ولی روی تخم نمی شینند اگه بشه منو راهنمایی کنید راستی دوتا شم هم شکستن سه تا مونده

  A IP Address is : 151.239.56.14
  • نيما
   آذر ۳ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۳۲ | #3

   ننشستن دلایل مختلف داره
   صبور باشید
   فنچ ها پرنده های باهوشی هستند و خودشان کارهای خدشان را انجام می دهند کمتر سرک بکشید
   تخم مرغ ابپز رنده شده و هویج پخته له شده جعفری خرد شده و پوسته اهکی تخم مرغ که همیشه در دسترسند در اختیارشان بگزارید

   نيما IP Address is : 2.187.17.188
 3. سجاد
  آذر ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۰۲ | #4

  سلام به همه ی دوستان میخواستم ببینم از کجا میشه فهمید تخم فنچ شوت شده یانه؟ اگر برای ۱۰جفت فنچ ۶تا لونه بزارم بسه یا باید به تعداد باشه؟ممنون از همه ی دوستانی که جواب میدن.

  سجاد IP Address is : 151.239.90.233
  • نيما
   آذر ۲۱ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۵۸ | #5

   سلام
   اگه منظورت اینه که بفهمی پوچه و بی نطفه است باید اولا ۲۰ روز بعد تخم گزاری از زیر فنچ ها (جوان)برشون داری که فنچ های جوان وقت خودشون رو صرفش نکنند فنچ های با تجربه خودشون میندازنشون بیرون
   راه راحت و علمی تشخیص دادن جوجه داخل تخم فنچ ها اینه که بگیریش زیر نور چراغ قوه خودتون خوب نگاه کنید متوجه میشید

   نيما IP Address is : 188.34.190.226
   • admin
    آذر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۲۳ | #6

    از همکاریتون سپاسگزارم آقا نیما

    admin IP Address is : 188.158.114.94
 4. mohmamadi
  دی ۳ام, ۱۳۹۲ در ۰۹:۳۹ | #7

  باسلام .چندوقتی است (دوماه )که فنچ خریدم اصلا تخم نگذاشتند من بعضی وقت ها سبزی وهویج خام دادم علت تخم نگذاشتن ؟وآیا میشه کنه داشته باشند چون بعضی وقت ها خیلی بال می زنند.علت وچکار کنم ؟مرسی از سایت شما

  mohmamadi IP Address is : 2.180.219.59
  • admin
   دی ۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۰۸ | #8

   سلام دوست عزیز
   از جنسیت اونها اطمینان دارید؟ کنه داشته باشند قابل مشاهده هست، بگیرید و لابه لای پرهاشون رو بررسی کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.138.230
  • نيما
   دی ۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۰:۲۳ | #9

   سبزی و هویج خام رنده شده عالیه تخم مرغ هم بده/// تو لونه رفتند؟جفتگیری انجام دادند؟لونه سازی کردن؟
   خوردن کف دریا و تخم مرغ ابپز فنچهارو بزور به تخم میاره یادتون باشه
   نشانه داشتن شپش و کنه
   همه پرنده های داخل قفس با هم تن میخارونند به مقدار زیاد…نا ارامی انی عجیب…که من بعید میدونم این حالت بیشتر زمانی پیش میاد که انتهای مرحله جوجه کشی باشه و لانه بشدت کثیف ،یا اینکه شما اصلا قفس و تمیز نمیکنی

   نيما IP Address is : 2.187.24.125
 5. عليعلي
  دی ۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۲۴ | #10

  سلام چرا موقعی که فنچ هایم تخم می گزارند میخورند

  عليعلي IP Address is : 2.190.141.61
  • admin
   دی ۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۳۸ | #11

   با سلام
   تغذیه شون کامل نیست.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.89.202
  • نيما
   دی ۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۰:۲۶ | #12

   سبزی تازه هویج رنده شده تخم مرغ ابپز و پوسته اهکیش کف دریا و…باشه دیگه اتفاق نمی افته
   با تغذیعه خوب علاوه بر داشتن تخمهایی بالای ۵ عدد جوجه های زیادتری هم بدست خواهد امد

   نيما IP Address is : 2.187.24.125
 6. برزو
  دی ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۵۰ | #13

  سلام من یک جفت فنج دارم و۷عددتخم گذاشتن ولی متاسفانه یکی از انها جوجه شد وبقیه جوجه نشدند مشکل کار کجاست؟

  برزو IP Address is : 46.224.243.214
  • نيما
   دی ۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۲۲ | #14

   سلام دوستم
   اگه سری اولی هست که تخم میزاره همین یک دونشم برای خیلی ها ارزو هستش سری های بعدی خوب میشه
   البته فنچ ها سری اول حداکثر ۵ تخم میزارند که فکر کنم برای شما ۲ یا ۳ عدد تخمهای مستی بوده که جوجه نشده
   باز حالت دیگه اینه که فنچ های شما با تجربه باشند و قبلا تخم گذاشته باشند و هر سری این طوریه که بر میگرده به شرایط مکانی و تغذیه شون(استرس ،خوب تغذیه نشدن…که منجر به نرسیدن غذای کافی به تخم هنگام تشکیلش در شکم ماده است،،،سفیده دور زرده)
   که من بیشتر جوانی و بیتجربگی جفت و مد نظرم هست
   موفق باشی

   نيما IP Address is : 2.187.26.208
 7. حسین
  دی ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۴۷ | #15

  می خواستم بپرسم من فنچ دارم وهی جفت گیری میکنند اما تخم نمی گذارند

  حسین IP Address is : 78.47.244.66
 8. نيما
  دی ۱۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۶ | #16

  سلام
  شما کی این فنچ هارو خریدی؟جفت هستند؟
  برای گذاشتن تخم باید همه شرایط مساعد باشد
  از همه مهمتر بلوغ نر و ماده بخصوص ماده هستش
  معمولا فنچ های نر خیلی زودتر اماده می شوند و زمانی که اواز زیاد می خوانند (مستند)
  ماده هم یکم طول میکشه
  شما عجله نکنید تغذیه خوب داشته باشند و لونه مناسب و استاندارد

  نيما IP Address is : 2.187.25.68
 9. هومن
  دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۰ | #17

  سلام
  ىک ماه است که فنچ خرىدم. به فاصله ۴-۵روز ىک تخم مىگذارد. ولى روى تخم نمىشىنند. لانه ى آماده هم گذاشتىم ولى توى ان هم نمىروند و بىرون تخم مىگذارند. خوهش مىکنم کمک کنىد

  هومن IP Address is : 2.191.169.199
  • نيما
   دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۵۳ | #18

   درود دوستم
   فاصله ۴ و ۵ روزی گذاشتنه تخم و اون هم یکدونه تخمهای مستیه ماده است و اونجوری که مشخصه نر شما نابالغه و جفتگیری نکرده که اگر تخمها نطفه دار بود فنچ نر ماده رو واسه نشستن کچل می کرد.
   فنچ های شما لانه رو قبول نکردند که داخلش نمیرند!!!
   از جفت بودنه فنچ ها مطمئنید؟
   لونه بالاترین جا قفس است؟
   داخل لونه و داخل قفس پنبه دونه و ساقه های درخت سوزنیه کاج یا جارو گذاشتید؟
   ممکنه نر هم اماده باشه ولی لونه اماده نیست و فنچ نر ریسک برای تولید مثل نمیکنه!!!

   نيما IP Address is : 89.144.144.192
   • هومن
    دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۲ | #19

    Thanks alot ممنونم.زحمت کشىدىد واقعا

    هومن IP Address is : 2.191.131.236
 10. عبدالروف
  دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۲ | #20

  سلام ضمن تشکر اگر ممکنه بفرمایید ابعاد مناسب قفس برای نگهداری دو جفت فنج چه اندازه باید باشه

  عبدالروف IP Address is : 80.69.243.83
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

48 queries in 1٫189 seconds.