طوطی کاکلی

طوطی کاکل دار

پراکندگی جغرافیایی : بیشتر قسمتهای استرالیا ، بخصوص قسمت شرق این کشور ، بجز نواحی ساحلی

اندازه : ۳۰ سانتی متر

جیره ی غذایی : مخلوطی از دانه ی غلات ، بخصوص دانه ی ساده قناری و ارزن ، همراه با تخم آفتابگردان ، شاهدانه و گل رنگ . بهتر است سبزیجات ، هویچ و میوه هم به پرنده داده شود .

  پرنده ی نا بالغ : شبیه پرندگان بالغ هستند ، اما برجستگی قاعده ی منقار معمولا به جای خاکستری به رنگ صورتی است و پرهای ناحیه ی دمی نیز کوتاهتر است .

تعیین جنسیت : صورت پرندگان ماده خاکستری رنگ است و پرهای ناحیه ی دمی آنها نیز دارای خطوطی می باشد .

ویژگی ها و جذابیتهای پرنده : شباهت فوق العاده ای به طوطیهای کاکل سفید دارند ، ولی نگهداری آنها بخصوص برای افراد تازه کار راحتتر است .

با اینکه طوطیهای کاکلی با اندازه ی طوطیهای استرالیایی معروف نیستند ، اما روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود . سالها این پرندگان در باغ وحشها نگهداری میشدند . این پرنده نخستین بار همزمان با طوطی استرالیایی در اروپا مشاهده شد . تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی جهشی در این پرنده صورت نگرفته بود . در این سال برای نخستین بار نوع رنگارنگ آن در ایالات متحده آمریکا پدید آمد . علائم مشخصه ی طوطی کاکلی رنگارنگ نیز مثل طوطی استرالیایی بسیار متغیر است و ممکن است که فقط به صورت نواحی روشنی در زمینه ی خاکستری پرها دیده شود .

بدون شک ، جالب توجه ترین نوع جهش یافته ی این پرنده ، طوطی کاکل دار لوتینو است که تا مدتها اشتباها آلبینو یا سفید نامیده می شد . چراکه در طوطی کاکل دار لوتینو گونه ها همچنان به رنگ نارنجی می باشد و پرهای سفید یکدست و چشمهای قرمز ، بسیار کمیاب است . با وجودی که تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار لوتینو امکان پذیر نیست . در این پرنده را تعیین جنسیت توجه به خطوط روی پرهای ناحیه ی دمی است . اگرچه این روش تعیین جنسیت در مقایسه با روش تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار معمولی چندان واضح و مناسب نیست ، اما طوطی کاکلی نر را می توان پس از معاینه ی دقیق دم پرنده ، با توجه به پرهای زرد یکدست این ناحیه و فقدان هرگونه خط سیاه رنگ در مقایسه با پرنده ی ماده شناسایی کرد .

در نوع سینامون که رنگ پرهای پرنده به صورت سایه روشنی از رنگ جذاب شیرشکلاتی در آمده است نیز تعیین جنسیت مانند طوطیهای کاکلی خاکستری طبیعی انجام می شود . با وجودی که ممکن است شدت رنگهای بدن در طوطی کاکل دار سینامون بسیار مختلف باشد ، اما در این پرنده از تغییرات فاحشی که در رنگ بدن جنس نر سایر انواع ، از طوطی کاکل دار مرواریدی در زمان رسیدن به سن بلوغ پدید می آید ، خبری نیست . به طور طبیعی ، نقش مروارید نتیجه ی پرهایی با مرگز روشن و حاشیه ی تیره می باشد ، اما در پرندگان نر بالغ ، تاثیر هورمونها سبب می شود که این نقاط روشن نیز به دلیل تجمع رنگدانه ی تیره ی ملانین از بین بروند . در نتیجه ، این پرنده ها از انواع خاکستری طوطی کاکلی قابل تشخیص نیستند . مگر در موارد خاص ، آن هم با دقت در ناحیه ی شانه ی پرنده که ممکن است آثاری از پرهای مرواریدی شکل هنوز یافت شود .

در طوطیهای کاکلی نیز مانند طوطی استرالیایی ، بروز ترکیب مختلف با تغییر در نقش و نگارهای روی بدن پرنده امکان پذیر بوده ، سبب پدید آمدن واریته های جالب توجهی مثل سینامون مرواریدی شده است .

اکثر انواع جهش یافته ی این پرندگان همانند لوتینو را می توان با قیمت پایین تهیه کرد . در اواخر تابستان ، تعداد زیادی از این پرنده ها در پرنده فروشیها عرضه می شوند . اما تهیه ی یک طوطی کاکل دار خالص جوان در فصل زمستان آسان نیست ، چرا که ای پرنده ها معمولا خارج از قفس جفتگیری می کنند و تکثیر می یابند .

طوطیهای کاکلی ، معمولا در حدود ۷ هفتگی از والدین خود مستقل می شوند و با وجودی که این پرنده در ابتدای ورود به منزل کمی ناراحت و عصبانی به نظر می رسد، اما پس از مدت کوتاهی به محیط جدید خو می گیرد و به یک پرنده ی خانگی خوب و مناسب تبدیل می شود .

منبع: اینترنت

 

بازدید 10,409 | ۱۰ نظر
 1. محسن
  آذر ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۳۹ | #1

  سلام
  آیا این پرنده استعداد تکرار کلمات و تقلید رو داره؟

  محسن IP Address is : 5.123.70.126
  • admin
   آذر ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۵۹ | #2

   سلام
   بله

   admin IP Address is : 188.159.136.166
 2. مصطفی
  فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۷ | #3

  محسن :

  سلام
  آیا این پرنده استعداد تکرار کلمات و تقلید رو داره؟

  از جوجه گی و رام باشد ولی در کل ارزش یاد دادن نداره اگر بتوانی جوجه ازشان بگیری بهتر است و فقطات را صرف شاه طوطی یا کاسکو بکنی بهتره البته خودت هر جور راحتی

  مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
 3. محمد
  فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۲۷ | #4

  البته به مرغ عروس معرف هستند

  محمد IP Address is : 2.179.69.64
 4. رضا
  خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۴۴ | #5

  از کاسکو خیلی سخت میشه جوجه بگیری کاره هر کسی نیست ۹۰ درصد کاسکو ها کاکادو ها جفتشون و پس میزنن باید خدشون واسه خدشون جفت پیدا کنن من الان ۸ ساله تو این کارم سودشون خیلی عالیه نسبت به پرورش مرغ عشق و قناری …….. ولی واسه شروع هزینه زیادی میخوای مثلا واسه گرفتن جوجه ازیه کاکادو بایدفضای بزرگی فراهم کنی حداقل اندازه یه اتاق ۳۰*۳۰ بعد دوتاکاکادوی نر و با حداقل ۶ تا ماده نگهداری کنی تا خدشون واسه خدشون جفت پیدا کنن که این کار هزینه بالایی میطلبه حدود ۳۰ ملیون ولی در سال میتونی حدود ۶ جوجه سالم ازشون بگیری جوجه هام میتونی وقتی سرنگی هستن به قیمت پایه ۳ ملیون بفروشی یعنی سالی حدود ۱۵ تا ۱۷ ملیون کاسب شی من این کار تو پاکستان یاد گرفتم روششون اینطوریه که کلن با روش پرورش ما ایرانیا فرق میکنه …

  رضا IP Address is : 50.2.6.19
 5. Aryan
  مرداد ۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۴۰ | #6

  سلام.دوستان کسی میتونه قیمت جوجه کاسکو بهم بگه؟لطفا

  Aryan IP Address is : 2.190.23.122
 6. ارش
  آذر ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۴۴ | #7

  سلام من یه جفت عروس دارم ولی متاسفانه تخماشونو میشکونن سری اخر تخمشونو گذاشتم زیر مرغ عشق و در اومدن تو فکر یه ماشین جوجه کشی هستم کسی میتونه کمک کنه در این رابطه ممنون میشم

  ارش IP Address is : 5.52.63.42
 7. جواد
  فروردین ۱۰ام, ۱۳۹۴ در ۰۰:۱۰ | #8

  سلام.یه جفت عروس میخواستم.یه قیمت بهم بدین.جفت باشنا

  جواد IP Address is : 5.22.3.182
 8. سعید
  اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۴ در ۰۸:۱۸ | #9

  با سلام
  یه جفت عروس هلندی دارم که ۵روز مانده که جوجه هایشان در بیاید نر به ماده اجازه ورود به لانه را نمیدهد و ماده را میزند.
  لطفا بگویید چیکار کنم.
  اگر داخل دستگاه بزارم دما باید چند درجه باشد.
  تخمها را چک کردم سالم هستند.
  اگر کسی میدونه لطفا سریع بگه.
  با تشکر…

  سعید IP Address is : 31.40.6.236
  • فرشاد
   شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۱:۵۰ | #10

   با سلام درجه دستگاه ۳۷٫۱ و رطوبت ۴۰ تا ۴۵ درصد

   فرشاد IP Address is : 66.249.93.236

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

53 queries in 0٫291 seconds.