سود آوری شتر مرغ

سودآوری شترمرغ چهار برابر گاو

مقدمه
    شترمرغ ها پرندگانی با قابلیت سازگاری بسیار بالا می باشند. به همین جهت امکان پرورش آنها در طیف جغرافیایی وسیعی وجود دارد، بطوریکه در حال حاضر این پرنده از مناطق گرم آفریقای جنوبی تا مناطق سرد آمریکای شمالی پراکنده بوده و به راحتی مورد پرورش قرار می گیرد. به طور کلی شترمرغ ها توانایی زندگی در دامنه دمایی ۴۵+ ۵۰+ تا ۲۰- درجه سانتی گراد را به راحتی دارا بوده و در اینگونه مناطق توانایی پرورش و تولید را خواهند داشت.
بهترین مناطق جهت پرورش این پرنده مناطق حاشیه کویر و اقلیم خشک می باشد، البته این بدان معنا نیست که در نقاط سردسیر و یا مرطوب امکان پرورش شترمرغ وجود ندارد اما به دلیل نیاز به کنترل عوامل نامساعد جوی نظیر رطوبت زیاد و احتمالا سرمای بیش از حد هزینه های تولید در اینگونه مناطق اندکی بیشتر از مناطق کویری خواهد بود.
شترمرغ ها حداقل یک میلیون سال در آفریقا زیسته اند و روزگاری نیز از اسپانیا تا غرب چین پراکنده بودند، حتی در دهه ۱۹۶۰ شترمرغ های وحشی در سوریه هم وجود داشته اند.
شاید بتوان گفت، در هر نقطه ای که بتوان یک فضای وسیع و مسطح جهت جست و خیز و فعالیت این پرنده در نظر گرفت، امکان پرورش نیز وجود دارد.

شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در طبیعت 
شترمرغ از جمله پرندگانی است که امروزه پرورش آن در دنیا رو به افزایش گذاشته است. براساس آماراعلام شده در حال حاضر کشورهای آمریکا، انگلیس و آفریقای جنوبی به عنوان مهمترین کشورهای پرورش شترمرغ در دنیا به شمار می روند.
پرورش شترمرغ از سال ۱۸۶۰ در کشور آفریقای جنوبی به صورت جدی آغاز گردید و سپس در سایر نقاط دنیا گسترش یافت. کشور ایران هم، چند سالی است مبادرت به واردات این پرنده نموده و در امر پرورش آن گام نهاده است.
شباهت ظاهری به شتر و همچنین شباهت از نظر پرورشی با دام سبب شد، شترمرغ بهترین نام برایش باشد که نشان دهنده طیور بودن از نظر برخی مشخصات و همچنین دام بودن از نظر تولید و نگهداری می باشد.
می توان گفت که پرورش شترمرغ یکی از صنعت های نوین است که در قرن حاضر توجه سرمایه گذاران و پرورش دهندگان بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. پرورش دهندگان شترمرغ در ابتدای پرورش و سرمایه گذاری در این صنعت متوجه سودآور بودن آن و افزایش سرمایه ی اولیه خود شدند. این در حالی است که افزایش در برخی مواقع حتی تا چند برابر سرمایه ی اولیه نیز می رسید. اکنون با توجه به جا افتادن این صنعت در کل جهان، آینده ی بسیار خوبی را برای آن می توان متصور بود.
شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در کره زمین است. این پرنده به دلیل داشتن بال های رشدنکرده توانایی پرواز ندارند ولی در مقابل با داشتن پاهای قوی قادر است با سرعتی معادل ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود. در مقایسه گوشت شترمرغ با گوشت گاو چنین گفته اند که گوشت شترمرغ چهار برابر گوشت گاو است به این ترتیب که دوره بارداری و زایش گاو حدود ۹ ماه است در صورتی که دوره متولد شدن جوجه شترمرغ ۴۲ روز به طول می انجامد. یک گاو در طول یک سال یک راس گوساله تولید می کند در حالی که شترمرغ ۴۰ عدد جوجه تولید دارد. کیفیت پوست شترمرغ هم بسیار عالی و بی نظیر است به طوری که لطافت چرم بزغاله و استحکام چرم گاو را دارد.
رشد شترمرغ ها چگونه است؟
جوجه ها به سرعت رشد کرده و در سن یک ماهگی در حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم وزن دارند. گردشگاه جوجه ها بایستی دارای سایبان بوده و خاک بهترین انتخاب به عنوان بستر می باشد. بستر فضای مسقف بهتر است از جنس بتون باشد تا به راحتی بتوان آن را شستشو داد و ضدعفونی کرد. در بعضی از مزارع از سیستم حرارت زیرزمینی به عنوان منبع حرارت استفاده می نمایند. این مساله باعث گرمی بستر، آرامش پرنده و نیز کاهش تلفات ناشی از عفونت کیسه زرد خواهد شد.
شرایط مطلوب نگهداری و پرورش شترمرغ
ایران به لحاظ اقلیمی به جز نوار ساحلی شمال و جنوب، منطقه مساعدی برای پرورش شترمرغ است. همچنین سادگی پرورش آن و تنوع محصولات شترمرغ، علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است. ولی بسیاری از افراد به علت سرمایه گذاری های اولیه بسیار بالا و نگرانی از آینده، حاضر به پرورش شترمرغ به صورت صنعتی نیستند. حال آن که می توان با در نظر گرفتن تسهیلات بانکی به ویژه برای دانش آموزان کشاورزی بر این مشکل فایق آمد.
مزارع پرورش شترمرغ
شترمرغ نسبت به سایر دام های مزرعه دارای مزایای زیادی است. شترمرغ نسبت به بیماری ها، شرایط نامساعد محیطی و فقر غذایی بسیار مقاوم می باشد. تاکنون بیماری مشترکی بین انسان و شترمرغ گزارش نشده است. شترمرغ ها حتی در دمای ۲۰- تا ۴۵+ سالم می مانند. شترمرغ ها همچنین از نظر تغذایه ای بسیار کم توقع می باشند، به طوری که در یک هکتار یونجه کاری با کیفیت بالا می توان سه قطعه شترمرغ نگهداری کرد، بدون اینکه به تغذیه دستی نیاز داشته باشند. کیفیت گوشت شترمرغ نیز بسیار بالاست. گوشت شترمرغ از نوع گوشت قرمز بوده که حاوی مقادیر زیادی آهن است و بیش از ۲۰ درصد پروتئین دارد. در حالی که مقدار پروتئین در گوشت گوسفند حداکثر ۱۵ درصد و در گوشت گاو حداکثر۱۸ درصد می باشد. جالب اینکه کلسترول گوشت شترمرغ از همه انواع گوشت (حتی بوقلمون) نیز کمتر است.
ورود اولیه جوجه های شترمرغ به ایران
ورود شترمرغ های پرورشی به ایران در سال ۱۳۷۴ بازمی گردد که تعدادی جوجه از آفریقای جنوبی و تعدادی از بلژیک وارد ایران گردیدند؛ بعدها تخم های نطفه دار شترمرغ از کانادا هم به دست پرورش دهندگان ایرانی رسید. در حال حاضر مهمترین مزارع پرورش شترمرغ در استان های مرکزی، تهران و سمنان وجود دارد. مزارع کوچکتری هم در استان های خراسان، اصفهان، شیراز، همدان و کرمانشاه به چشم می خورد.

بازدید 112,455 | ۲۱۷ نظر
 1. مسعود
  مهر ۱۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۶ | #1

  با سلام
  من میخوام شتر مرغ پرورش بدم میخوام بدونم یه زمین۱۰۰۰ متری یونجه غذای چند تا شترمرغو تامین میکنه؟
  ممنون میشم جواب بدین…

  مسعود IP Address is : 37.123.195.206
 2. امین
  مهر ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۲ | #2

  سلام قیمت جوجه ۲۰ روزه چنده

  امین IP Address is : 46.209.217.3
 3. مسعودی
  آبان ۸ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۵۷ | #3

  سلام -تارنمای زیبا و فعالی دارید که امیدوارم با درایت و ذقت به کار خود ادامه دهید -مدتی است که در حال اماده سازی زمینی ۳ هکتاری در شمال استان فارس هستم اما هیچ الگوی علمی وفنی از سازه های ان ندارم -قابل ذکر است که مجوز یک مجتمع ۱۰۰۰ راسی را از جهاد فارس گرفته ام-پیروز و موفق باشید

  مسعودی IP Address is : 151.233.217.220
 4. سیامک
  آبان ۱۳ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۰۲ | #5

  سلام
  ایا در استان مازندران مناسب برای پرورش شتر مرغ میباشد؟
  حد اقل متراز زمین برای پرورش شترمرغ چه مقدار میباشد؟

  سیامک IP Address is : 2.190.176.164
  • admin
   آبان ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۲۵ | #6

   با سلام آقا سیامک
   شترمرغ در مناطق مختلف و اقلیمهای متفاوتی قابلیت پرورش دارند بطوریکه این موجودات از دمای حدود ۱۵ درجه زیر صفر تا حدود ۴۵ تا ۵۰ درجه بالای صفر را تحمل میکنند، تنها محدودیت پرورش این پرنده در مناطق گرم و مرطوب (آب و هوای شرجی) هست هرچند پرورش در این متاطق هم صورت میگیرد اما با عملکرد پایین تر، توصیه میکنم برای کسب اطلاع دقیق تر به اداره ی جهاد کشاورزی شهرتون مراجعه بفرمایید. میزان زمین مورد نیاز برای یک خانواده شترمرغ متشکل از ۲ قطعه شترمرغ ماده و یک شترمرغ نر حدود ۲ تا ۳ هزار متر زمین با جایگاه مسقف ۳۰ متر مربع ( به منظور حفاظت از بارندگی و آفتاب) می باشد.
   پلینده باشید

   admin IP Address is : 188.159.138.135
 5. javad
  آبان ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۱۵ | #7

  سلام.سایت خوب ومفیدی دارید واز همه مهمتر اینکه برای تکتک سوال ها وقت پاسخ دادن میذارید ممنونم.میخواستم بپرسم من۱زمین۱هکتاری دارم در استان سمنان.برای اینکه بخوام ۱ فضای بسته برای پرورش۳ قطعه شتر مرغ مولد(۱نرو۲ماده)بزنم با تجهیزات مناسب و کافی حدودا چه مقدار باید هزینه کنم؟از حصار کشی و پارتیشن بندی و بقیه تجهیزات….و اینکه اصلا به نظر شما ارزش سرمایه گذاری رو داره؟و در نهایت اینکه شما شماره تماس یا ایمیلی برای ارتباط مستقیم تر میتونید در اختیار من بذارید؟ممنون میشم

  javad IP Address is : 217.218.42.228
  • admin
   آبان ۲۷ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۳۳ | #8

   سلام آقا جواد
   ممنون از جنابعالی، سوالی که فرمودبد به نوعی مستلزم توضیح مفصلی در قالب یک طرح توجیهی پرورش شترمرغ هست، شماره های تماس در ستون کنار درج شده ضمن اینکه این بخش رو هم میتونید ملاحظه کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.115.151
 6. عباس
  آذر ۱ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۲۵ | #9

  یا سلام
  می خوام بزنم تو کار پرورش شتر مرغ به روش پرواری.ایا به صرفه میباشد که جوجه سه ماهه بخرم و ۹ ماهه بفروشم؟؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
  با تشکر عباس از اصفهان

  عباس IP Address is : 65.49.2.186
  • admin
   آذر ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۴۲ | #10

   سلام دوست عزیز
   مقرون به صرفه بودن پرورش شترمرغ یا کار تولیدی دیگری به عوامل مختلفی بستگی دارد، کار پرورش شترمرغ به تغذیه، کیفیت جوجه، شرایط نگهداری، بازاریابی مطمئن و … بستگی دارد، در گام نخست برای اخذ راهنمایی لازم در خصوص شروع یک پروژه ی پرورش شترمرغ موفق در منطقه خودتون پیشنهاد میکنم به اداره ی جهاد کشاورزی شهر یا استانتون (اداره ی امور دام) مراجعه بفرمایید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.112.187
 7. حمید
  آذر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۱۱ | #11

  با سلام
  ما در منطقه آستارا زمین مناسب این کار رو داریم ” با توجه به این که در منطقه اردبیل از شتر مرع نگهداری میشود ” آیا امکان پرورش آن برای ما وجود دارد ”
  ذکر کردید ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰متر برای سه تا شتر مرغ آیا این سه شتر مرغ صرفه اقتصادی دارد و یا منظور شما گله چند تایی از شتر مرغ است
  با تشکر

  حمید IP Address is : 88.208.206.37
  • admin
   آذر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۳۸ | #12

   سلام
   برای اطلاع از مناسب بودن منطقه خودتون برای پرورش شترمرغ خودتون توصیه میکنم به اداره جهاد کشاورزی (امور دام) شهرتون مراجعه کنید، منظورتون از “صرفه ی اقتصادی” چی هست؟

   admin IP Address is : 188.158.89.211
 8. reza
  آذر ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۲۰ | #13

  با عرض سلام و خسته نباشید لطفا بگید غذای شتر مرغ چی هست و ایا فقط یک نوع غذا میخوره و اگه چند نوع هست توضیح بدید با تشکر

  reza IP Address is : 151.244.192.7
  • admin
   دی ۴ام, ۱۳۹۲ در ۰۱:۲۶ | #14

   با سلام آقا رضا
   به زودی جداول مربوط و شرایط تغذیه انواع طیور و ماکیان در سایت قرار خواهد گرفت.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.138.230
 9. محسن
  دی ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۰۲ | #15

  با سلام خدمت شما دوست عزیز و ممنون از سایت زیبا و مفیدتون.میخواستم بپرسم تو زمین ۱۵۰ متری ۱۲۰ تا شترمرغ گوشتی جا میشن ینی فضا کافیه؟از جوجه های ۷ روزه شروع کنم تا بالغ بشن و بفروشمشون.واسه جوجه کشی نمیخوام گوشتی واسه فروش.اگه کافی نیست چقدر دیگه باید اضافه بشه به این فضا؟با تشکر از شما دوست عزیز.

  محسن IP Address is : 2.180.203.151
  • admin
   دی ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۴ | #16

   سلام آقا محسن، خواهش میکنم
   ۱۵۰ متر؟!
   محض اطلاع برای پرورش جوجه شتر مرغ:
   فضای مورد نیاز از تولد تا ۱ ماهگی فضای باز: ۲ متر مربع مسقف:۰/۵ متر مربع
   فضای مورد نیاز از ۱ماهگی تا ۳ ماهگی فضای باز: ۱۰ متر مربع مسقف:۱ متر مربع
   فضای مورد نیاز از ۳ ماهگی تا پایان دوره ی پرواری (۸ تا ۱۰ ماهگی) فضای باز: ۳۰ متر مربع مسقف: ۴ متر مربع
   با توجه به اطلاعات فوق برای پرورش ۱۲۰ قطعه شترمرغ پرواری نیاز به ۳۶۰۰ متر مربع فضای باز دارید یعنی ۳۴۵۰ متر علاوه بر زمینی که الان در اختیار دارید + ۶۰۰ متر فضای مسقف.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.137.3
 10. محسن
  دی ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۴۷ | #17

  خیلی خیلی ممنون و متشکر به خاطر راهنمایی.پس من الان ۳۴۵۰ متر دیگه فضا کم دارم درسته؟!!! اما خوب من میگفتم چون گوشتین و همین که ۱۵ ماهه شدن میفروشمشون این فضا کافیه!!! مگه تو فضای بسته نمیشه اینارو نگه داری کرد؟چون من دیدم چند جایی اما خوب فضاشون بی سقف بوده.حالا شرمنده این ۱۲۰ متر فضای من واسه ۷۰۰ تا بوقلمون گوشتی چی کافی نیست؟اگه کمه چند متر دیگه باید بهش اضافه بشه؟در کل به خاطر فضای کمم اگه برم طرف بوقلمون چجوره هم سود دهی هم ضرر و زیانشون؟شرمنده انقد طولانی شد.

  محسن IP Address is : 2.180.95.228
  • admin
   دی ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۴۸ | #18

   خواهش میکنم، به روش صنعتی در هر متر مربع ۳ تا ۴ قطعه بوقلمون میتونید پرورش بدید، توصیه میکنم برای شروع مشورتی با کارشناسان امور دام جهاد کشاورزی شهرتون داشته باشید، تا حدی در جریان مراحل کار و سود و زیان، قرار خواهید گرفت.

   admin IP Address is : 188.159.137.3
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

46 queries in 0٫295 seconds.