سود آوری شتر مرغ

سودآوری شترمرغ چهار برابر گاو

مقدمه
    شترمرغ ها پرندگانی با قابلیت سازگاری بسیار بالا می باشند. به همین جهت امکان پرورش آنها در طیف جغرافیایی وسیعی وجود دارد، بطوریکه در حال حاضر این پرنده از مناطق گرم آفریقای جنوبی تا مناطق سرد آمریکای شمالی پراکنده بوده و به راحتی مورد پرورش قرار می گیرد. به طور کلی شترمرغ ها توانایی زندگی در دامنه دمایی ۴۵+ ۵۰+ تا ۲۰- درجه سانتی گراد را به راحتی دارا بوده و در اینگونه مناطق توانایی پرورش و تولید را خواهند داشت.
بهترین مناطق جهت پرورش این پرنده مناطق حاشیه کویر و اقلیم خشک می باشد، البته این بدان معنا نیست که در نقاط سردسیر و یا مرطوب امکان پرورش شترمرغ وجود ندارد اما به دلیل نیاز به کنترل عوامل نامساعد جوی نظیر رطوبت زیاد و احتمالا سرمای بیش از حد هزینه های تولید در اینگونه مناطق اندکی بیشتر از مناطق کویری خواهد بود.
شترمرغ ها حداقل یک میلیون سال در آفریقا زیسته اند و روزگاری نیز از اسپانیا تا غرب چین پراکنده بودند، حتی در دهه ۱۹۶۰ شترمرغ های وحشی در سوریه هم وجود داشته اند.
شاید بتوان گفت، در هر نقطه ای که بتوان یک فضای وسیع و مسطح جهت جست و خیز و فعالیت این پرنده در نظر گرفت، امکان پرورش نیز وجود دارد.

شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در طبیعت 
شترمرغ از جمله پرندگانی است که امروزه پرورش آن در دنیا رو به افزایش گذاشته است. براساس آماراعلام شده در حال حاضر کشورهای آمریکا، انگلیس و آفریقای جنوبی به عنوان مهمترین کشورهای پرورش شترمرغ در دنیا به شمار می روند.
پرورش شترمرغ از سال ۱۸۶۰ در کشور آفریقای جنوبی به صورت جدی آغاز گردید و سپس در سایر نقاط دنیا گسترش یافت. کشور ایران هم، چند سالی است مبادرت به واردات این پرنده نموده و در امر پرورش آن گام نهاده است.
شباهت ظاهری به شتر و همچنین شباهت از نظر پرورشی با دام سبب شد، شترمرغ بهترین نام برایش باشد که نشان دهنده طیور بودن از نظر برخی مشخصات و همچنین دام بودن از نظر تولید و نگهداری می باشد.
می توان گفت که پرورش شترمرغ یکی از صنعت های نوین است که در قرن حاضر توجه سرمایه گذاران و پرورش دهندگان بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. پرورش دهندگان شترمرغ در ابتدای پرورش و سرمایه گذاری در این صنعت متوجه سودآور بودن آن و افزایش سرمایه ی اولیه خود شدند. این در حالی است که افزایش در برخی مواقع حتی تا چند برابر سرمایه ی اولیه نیز می رسید. اکنون با توجه به جا افتادن این صنعت در کل جهان، آینده ی بسیار خوبی را برای آن می توان متصور بود.
شترمرغ بزرگترین پرنده موجود در کره زمین است. این پرنده به دلیل داشتن بال های رشدنکرده توانایی پرواز ندارند ولی در مقابل با داشتن پاهای قوی قادر است با سرعتی معادل ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود. در مقایسه گوشت شترمرغ با گوشت گاو چنین گفته اند که گوشت شترمرغ چهار برابر گوشت گاو است به این ترتیب که دوره بارداری و زایش گاو حدود ۹ ماه است در صورتی که دوره متولد شدن جوجه شترمرغ ۴۲ روز به طول می انجامد. یک گاو در طول یک سال یک راس گوساله تولید می کند در حالی که شترمرغ ۴۰ عدد جوجه تولید دارد. کیفیت پوست شترمرغ هم بسیار عالی و بی نظیر است به طوری که لطافت چرم بزغاله و استحکام چرم گاو را دارد.
رشد شترمرغ ها چگونه است؟
جوجه ها به سرعت رشد کرده و در سن یک ماهگی در حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم وزن دارند. گردشگاه جوجه ها بایستی دارای سایبان بوده و خاک بهترین انتخاب به عنوان بستر می باشد. بستر فضای مسقف بهتر است از جنس بتون باشد تا به راحتی بتوان آن را شستشو داد و ضدعفونی کرد. در بعضی از مزارع از سیستم حرارت زیرزمینی به عنوان منبع حرارت استفاده می نمایند. این مساله باعث گرمی بستر، آرامش پرنده و نیز کاهش تلفات ناشی از عفونت کیسه زرد خواهد شد.
شرایط مطلوب نگهداری و پرورش شترمرغ
ایران به لحاظ اقلیمی به جز نوار ساحلی شمال و جنوب، منطقه مساعدی برای پرورش شترمرغ است. همچنین سادگی پرورش آن و تنوع محصولات شترمرغ، علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است. ولی بسیاری از افراد به علت سرمایه گذاری های اولیه بسیار بالا و نگرانی از آینده، حاضر به پرورش شترمرغ به صورت صنعتی نیستند. حال آن که می توان با در نظر گرفتن تسهیلات بانکی به ویژه برای دانش آموزان کشاورزی بر این مشکل فایق آمد.
مزارع پرورش شترمرغ
شترمرغ نسبت به سایر دام های مزرعه دارای مزایای زیادی است. شترمرغ نسبت به بیماری ها، شرایط نامساعد محیطی و فقر غذایی بسیار مقاوم می باشد. تاکنون بیماری مشترکی بین انسان و شترمرغ گزارش نشده است. شترمرغ ها حتی در دمای ۲۰- تا ۴۵+ سالم می مانند. شترمرغ ها همچنین از نظر تغذایه ای بسیار کم توقع می باشند، به طوری که در یک هکتار یونجه کاری با کیفیت بالا می توان سه قطعه شترمرغ نگهداری کرد، بدون اینکه به تغذیه دستی نیاز داشته باشند. کیفیت گوشت شترمرغ نیز بسیار بالاست. گوشت شترمرغ از نوع گوشت قرمز بوده که حاوی مقادیر زیادی آهن است و بیش از ۲۰ درصد پروتئین دارد. در حالی که مقدار پروتئین در گوشت گوسفند حداکثر ۱۵ درصد و در گوشت گاو حداکثر۱۸ درصد می باشد. جالب اینکه کلسترول گوشت شترمرغ از همه انواع گوشت (حتی بوقلمون) نیز کمتر است.
ورود اولیه جوجه های شترمرغ به ایران
ورود شترمرغ های پرورشی به ایران در سال ۱۳۷۴ بازمی گردد که تعدادی جوجه از آفریقای جنوبی و تعدادی از بلژیک وارد ایران گردیدند؛ بعدها تخم های نطفه دار شترمرغ از کانادا هم به دست پرورش دهندگان ایرانی رسید. در حال حاضر مهمترین مزارع پرورش شترمرغ در استان های مرکزی، تهران و سمنان وجود دارد. مزارع کوچکتری هم در استان های خراسان، اصفهان، شیراز، همدان و کرمانشاه به چشم می خورد.

بازدید 119,272 | ۲۱۷ نظر
 1. مسلم
  اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۰۴ | #1

  سلام و خسته نباشید!
  من میخوام یه مرغداری گوشتی راه اندازی کنم در اندیمشک اما چند وقته بین شترمرغ و بلدرچین و مرغ گیر کردم!!!ممنون میشم کمک کنید و توضیحاتی در مورد سود دهی و فروش بدید !

  مسلم IP Address is : 2.185.7.243
  • admin
   اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۲۷ | #2

   سلام، ممنون
   به امکانات و سرمایه شما بستگی داره، پرورش شترمرغ آینده ی بسیار روشنی داره، مرغ به تقاضای بازار بستگی داره و بلدرچین بازاریابی گسترده ای میخواد، بهترین راهنمایی رو کارشناسان اداره جهاد کشاورزی منطقه خودتون میتونن در اختیارتون قرار بدهند چون نسبت به اقلیم و وضعیت عرضه و تقاضا در اندیمشک و شهرهای اطراف آگاهی کامل دارند.
   پاینده باشید

   admin IP Address is : 188.158.93.105
 2. amir
  اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۹:۱۴ | #3

  سلام می شود قیمت تخم نطفه دار شترمرغ بام میل کنی

  amir IP Address is : 2.190.0.81
  • admin
   اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۱۵ | #4

   سلام
   قیمت قطعی ندارم اما میانگین بین ۵۰ تا ۶۰

   admin IP Address is : 188.159.128.59
 3. امیرعلی
  خرداد ۱۷ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۲۲ | #5

  سلام ممنون میشم که بگید قیمت جوجه یک روزه شتر مرغ چه قدره؟

  امیرعلی IP Address is : 92.50.41.216
  • admin
   خرداد ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۲۸ | #6

   سلام
   حدود ۱۲۰ باید باشه اما بیشتر بصورت توافقی هست.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.116.63
 4. farzaneh
  تیر ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۰۹ | #7

  سلام
  خسته نباشین
  من فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم قصد دارم سرمایم تو رشته خودم خرج کنم.علاقه دارم به پرورش شترمرغ و درحال بررسی هستم نکته اینجاست که من استان بوشهر ساکن هستم آیا می تونم کار پرورش انجام بدم با توجه به محدودیتا؟

  farzaneh IP Address is : 2.184.112.83
  • admin
   تیر ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۴۶ | #8

   با سلام
   با چه محدودیتی مواجه هستید؟

   admin IP Address is : 188.158.90.202
  • فروردین ۳ام, ۱۳۹۳ در ۲۱:۳۱ | #9

   شترمرغ

   سلام IP Address is : 95.82.91.140
 5. محسن
  مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۵:۱۸ | #10

  سلام
  من یه گاوداری دارم به مساحت ۴۰۰۰ متر یعنی ۸۰ در ۵۰ متر، به نظر شما میتونم جوجه ی سه ماهه بخرم و فقط پروار بندی کنم؟
  با تشکر فراوان

  محسن IP Address is : 82.99.250.26
 6. majid
  مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۴۳ | #11

  با سلام و خسته نباشید
  من در نظر دارم به عنوان تجربه اولیه یک الی دو جوجه شتر مرغ یک روزه بگیرم محیطم هم یه حیاطه ۵۰ متری با سایه بانه. میخوام بدونم که با توجه به اینکه کارمندم، روزانه از نظر زمانی چقدر وقت لازمه که صرفشون کنم یا چقدر از نظر بیماری آسیب پذیرند و پتانسیل بیماری دارند؟ من در مورد مرغ تجربه زیاد دارم ممنون میشم اگه قیاسی نسبت به مرغ توضیح بدید

  majid IP Address is : 2.179.99.43
  • admin
   مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۴۰ | #12

   سلام آقا مجید
   جوجه یکروزه شترمرغ بسیار حساس هست و احتمال بیماری و تلف شدن اونها زیاد هست، جوجه یکماهه تهیه کنید، البته جوجه ۳ ماهه مطمئن هست و درصد تلفات بسیار پایینی دارد، ۲ قطعه وقت زیادی از شما نمیگیره.
   پاینده باشید

   admin IP Address is : 199.68.218.30
 7. majid
  مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۲۸ | #13

  با سلام و تشکر از راهنماییتون
  دوره بلوغ شترمرغ چند ماهه هست؟ شما داخل استان مرکزی جایی رو برای خرید جوجه شترمرغ سراغ دارید تا معرفی کنید؟ راستش چون شناختی از این حیوون و مراکز معتبر فروشش ندارم می ترسم سرم کلاه بره، چه نژادی رو بگیرم خوبه؟ 

  majid IP Address is : 2.179.96.31
  • admin
   مرداد ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۲۱:۱۷ | #14

   سلام آقا مجید
   شتر مرغ ماده با تغذیه مناسب در ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع به گداشتن ۱۰ تا ۲۰ تخم میکنند که تعدادی از آنها بارور هست، در شرایط عادی شترمرغ ماده در ۲٫۵ سالگی و شتر مرغ نر در ۳٫۵ سالگی به بلوغ جنسی میرسند، فعلاً جای مطمئنی سراغ ندارم.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.130.147
 8. حسین
  مرداد ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۰۲ | #15

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. سوالات زیر رو اگه جواب بدید ممنون می شم.
  ۱٫ قیمت شترمرغ سه ماهه چنده
  ۲٫ هزینه غذای روزانه هر شترمرغ تقریبا چقدر میشه
  ۳٫ بازاریابی و کشتار اون چطوریه
  ۴٫ قیمت شترمرغ ۹ ماهه چنده برای فروش
  ممنون میشم اگه جواب رو برام به ایمیل ارسال کنید . با تشکر

  حسین IP Address is : 5.118.104.78
  • admin
   مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۲ در ۰۶:۲۶ | #16

   با سلام
   ۱- قیمت دقیق ندارم دوست عزیز، حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ باید باشه.
   ۲- غذای مصرفی شتر مرغ در سنین مختلف متفاوت بوده و از ١٢٠ گرم در ماه اول زندگی و تا ۲٫۵ کیلو گرم در رشد کامل متغیر می باشد، بطور کلی میزان غذای شترمرغ در دوره رشد بین ۳% تا ۴% وزن بدن و در پایان دوره رشد بین ۱٫۲% تا ۲٫۵% وزن بدنش می‌باشد.
   ۳- مثل گاو و گوسفند هم زنده و هم گوشت اون خرید و فروش میشه.
   ۴- قیمت نوسان داره، برای استعلام قیمت تماس بگیرید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.91.25
   • حسین
    مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۵۴ | #17

    بسیار ممنون و سپاس گذارم.

    حسین IP Address is : 217.218.175.12
    • admin
     مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۱۹ | #18

     خواهش میکنم دوست عزیز

     admin IP Address is : 188.158.92.110
     • میلاد
      اسفند ۹ام, ۱۳۹۳ در ۱۸:۰۴ | #19

      سلام ببخشید اگه کلا ۱۰۰ میلیون داشته باشیم تو یکسال از نگه داری شترمرغ چقد میتونیم منفعت کنیم؟

      میلاد IP Address is : 5.209.234.231
      • admin
       اسفند ۱۳ام, ۱۳۹۳ در ۰۸:۳۳ | #20

       سلام دوست عزیز
       نمیشه بطور دقیق ارزیابی کرد.

 9. محسن
  شهریور ۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۲۰ | #21

  با سلام
  جوجه شتر مرغ ها در چند ماهگی به کشتار میرسند؟
  بهترین فصل یا زمان برای خرید جوجه ی دو ماهه برای پروار بندی چه موقعه؟
  یعنی بهترین فصل برای کشتار کیه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  محسن IP Address is : 82.99.250.26
  • admin
   شهریور ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۴۰ | #22

   با سلام و احترام
   ۱- بهترین وقت کشتار ۸ تا ۱۰ ماهگی هست.
   ۲- به وضعیت آب و هوایی منطقه شما بستگی دارد.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 216.185.38.22
 10. میثم
  شهریور ۲۹ام, ۱۳۹۲ در ۲۰:۵۳ | #23

  با سلام من یه سالن ۱۵۰متری دارم ۲۰متر هم فضای سر باز میتونم تو این مکان چند تا شترمرغ پروار کنم؟
  با تشکر

  میثم IP Address is : 2.185.201.46
  • admin
   شهریور ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۵۱ | #24

   با سلام
   برای پرورش اقتصادی شترمرغ بصورت متمرکز نیاز به یک خانواده شترمرغ شامل ۲ شترمرغ ماده و یک نر دارید که این تعداد باید در فضایی حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مربع نگهداری شوند.
   پاینده باشید

   admin IP Address is : 199.188.237.198
   • masoud
    مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۴ در ۱۳:۵۵ | #25

    باسلام
    برای جوجه کشی شترمرغ چقدر زمین لازمه؟
    وچقدر سرمایه؟باتشکر

    masoud IP Address is : 151.238.25.163
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

54 queries in 0٫304 seconds.