اقتصاد پرورش کبوتر (گوشتی)

کبوتر گوشتی

اقتصاد پرورش کبوتر (گوشتی)


کبوتر پرنده ای است با نام علمی  (COLUMBA) و با نام انگلیسی Pigeon که از تلاقی چندین زیر گونه به وجود آمده است، کبوتر در رده بندی علمی، در راسته Colmbi form و در خانواده Columbidae قرار دارد. این پرنده زیبا در رنگ های متفاوت دیده می شود. معمولا نر و ماده آن از لحاظ ظاهر هیچ تفاوتی با هم ندارند اما جنس نر، با جثه ای  بزرگ تر و وزنی بیشتر ، متمایز است . البته راه های دیگری همچون شکل سر و نیز صدای مخصوص برای تشخیص نر و ماده این پرنده از یکدیگر وجود دارد. این پرنده اهلی و حلال گوشت است که با انسان بسیار مأنوس می باشد ،‌ زمان اهلی شدن این پرنده مشخص نیست اما اطلاعات و شواهد موجود نشان می دهد که منشاء کبوتر اهلی یا خانگی ، کبوترهای وحشی هستند که ما در ایران به آنها کبوتر چاهی می گوییم.

اهداف پرورش کبوتر 
۱- کبوتر گوشتی: به خاطر استفاده از گوشت و پر و کود حیوان که درباره گوشت کبوتر، بیشتر توضیح خواهیم داد. معمولا رنگ این نوع کبوتر سفید بوده و از نظر جثه درشت می باشد و منشاء اصلی آن استرالیاست و بسیار تخم گذار هستند و از نمونه می توان به نژادهای زیر اشاره کرد.

الف) کبوتر خانگی غول پیکر (GIAN HOMER)
این نژاد از بهترین نژادهای گوشتی است. وزن کبوتر نر، بالغ بر ۹۰۰ گرم و ماده، بالغ بر ۷۰۰ گرم و وزن هر جفت جوجه ۹۵۰ تا ۱۳۵۰ گرم است. این نژاد سالی ۸ تا ۱۲ جفت جوجه می دهد. متداول ترین رنگ، مربوط به گونه ای است که رنگ سر و دو طرف بال، آبی تیره و باقی اجزای بدن، سفید است. این نژاد به نژاد چاهی شبیه است و سرش بدون کاکل و پاهایش بدون پر است و یکی دیگر از ویژگی های ممتاز این نژاد بارور بودن و از پرنسل ترین کبوترهاست.
ب) کبوتر درشت کوتوله (GIANT RUNTS)
این نژاد، سنگین وزن ترین کبوتر است، وزن پرنده بالغ آن در حدود ۵/۱ کیلوگرم است و رنگ های متفاوتی دارد که بیشتر به رنگ سفید است. این نژاد سالیانه، ۴ تا ۶ جفت جوجه می دهد و وزن هر جفت جوجه آن ۵/۱ تا ۲ کیلوگرم است. این نژاد بدنی کشیده و سینه ای عمیق و قدی کوتاه و پاهایی کوچک و نیرومند دارد.
ب) کبوتر مودنا (MODENA PIGEON)
این نژاد، از نژادهای گوشتی است. اندام این نوع کبوتر درشت بوده و از لحاظ شکل خارجی به مرغ شبیه است. پاهایش بدون پر بوده و همیشه دم خود را به سوی بالا نگه می دارد، زاد و ولد آن خوب بوده و در اروپا برای تولید گوشت مورد استفاده قرار می گیرد. منشاء این نژاد قاره اروپا و مخصوصا کشور ایتالیا است و مودنا در حقیقت نام یکی از شهرهای ایتالیا می باشد.

۲ـ کبوتر پروازی: که نخستین بار آن را به منظور رسانیدن پیام از نقطه ای به نقطه ی دیگر انتخاب کردند. کبوتربازان کسانی بودند که در مسابقات المپیک از سال ۷۶۶ قبل از میلاد تا ۳۹۴ سال بعد از میلاد شرکت کردند. اولین پرواز طولانی ۸۰۰ کیلومتر بود که به وسیله کبوتر پیموده شد.
۳ ـ کبوتر تزئینی: که این نوع کبوتر بیشتر در قاره اروپا پرورش داده می شود و از سالیان دور به کشورهای دیگر راه پیدا کرده است.

سیستم های نگهداری 
شامل انواع قفس و انواع کبوترخانه می باشد. کبوترخانه به محلی اطلاق میشود که کبوتران در آن لانه می سازند که مبتکر اولیه آن کشاورزان بودند و بسیار مقرون به صرفه نبوده و یکی از منابع بسیار غنی و بزرگ برای ایجاد کود، جهت مصارف کشاورزی و نیز گوشت سالم برای تغذیه کشاورزان بشمار می آید. کبوترخانه معمولا در کنار زمین های کشاورزی و یا در باغ ها احداث می گردیده معمولا معماران ساخت این برجک ها، بسیار چیره دست بوده اند. این بناها دارای دیوارهای مشبک هستند که در زمستان گرم و در تابستان خنک می باشد. هر چه این ابنیه از شهرها دور باشند دارای ارتفاع بیشتری هستند. معمولا این شبکه ها به ابعاد ۱۶×۱۶ و به عمق تقریبا ۲۵ سانتی متر می باشند، در روستاهای اطراف  اصفهان هنوز هم این برجک ها به چشم می خورند. این برجک ها در بعضی از شهرها به صورت چهارگوش و در اصفهان به صورت استوانه ای کنار هم ساخته می شدند.

نسبت جفت گیری 
این پرنده در طبیعت تک همسر بوده، یعنی به طور معمول، هر کبوتر نر با یک ماده جفت گیری کرده و حاصل آن ۲ عدد تخم است که کبوتر ماده آنها را می گذارد و معمولا ۱۶-۱۷ روز با کمک کبوتر نر روی تخم ها می خوابد، بعد از طی مدت ذکر شده، جوجه ها سر از تخم بیرون آورده و توسط والدین خود تعذیه می کردند. مدت تغذیه جوجه ها توسط کبوتر نر و ماده معمولا ۶-۴ هفته به طول می انجامد.

تغذیه 
عادت غذای کبوتر در طبیعت، عمدتا دانه های غلات و ارزن می باشد. اما در سیستم صنعتی از خوراک های کنسانتره و پلت شده فرموله شامل ذرت، کنجاله سویا و… و همچنین انواع ویتامین ها و اسیدهای آمینه و پودر صدف و پودر استخوان و نمک طعام و سنگ ریزه استفاده می شود.
ذبح کبوتر 
در بسیاری از کشورها به دلیل رعایت مسائل اقتصادی، کبوترهای گوشتی جوان را در ۲۸ روزگی ذبح می کنند. کبوترها در این سن هنوز پرهایشان کامل نشده و کرک های آنها به طور کامل از بین نرفته است. ذبح کبوتر در ایران معمولا به صورت سنتی و با چاقو انجام می شود. بعد از کشتار و پیش از سرد شدن لاشه باید به کندن پرها اقدام شود. هر چه لاشه گرم تر باشد کندن پرها آسان تر خواهد بود. کندن پرها از لاشه سردشده کاری دشوار است. پرکنی در کبوترها ممکن است با روش خشک و یا خیس داده شده در آب گرم انجام شود. در پرکنی با کمک آب گرم، کبوتر را در آبی با دمای ۵۵ درجه سانتی گراد داخل کرده، گرمای آب سبب می شود که ریشه پرها سست شده و پرهایی که با این روش سست می شوند به راحتی با دست کنده می شود.

سهم قسمت های مختلف نسبت به لاشه 
با توجه به خواص گوشت کبوتر به دلیل داشتن مقادیر بالای عناصر کلسیم و فسفر و ویتامین های B کمپلکس، اسیدهای آمینه، میتونین و لیزین و تعادل مناسب اسیدهای آمینه ضروری در مقایسه با منابع پروتئین گیاهی مانند سویا و… ارزش بیولوژیکی بالاتری دارند.گوشت کبوتر نه تنها مضرات گوشت قرمز را ندارد بلکه توانسته نیازهای مردم و تنوع گوشت سفید در بازار را برآورده کند و همچین به لحاظ طعم و مزه بسیار از گوشت سفید مرغ ارجحیت دارد چرا که گوشت این حیوان دارای طبیعت گرم بوده و زود هضم می باشد و خواص دارویی و درمانی فراوانی نیز دارد که برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 ۱- تقویت قوای جنسی 
    ۲- برطرف نمودن ضعف عمومی بدن و درد مفاصل 
    ۳- تقویت حافظه (درمان فراموشی) 
    ۴- تقویت سیستم گردش خون و پیشگیری از ابتلا به عوارض قلبی و عروقی، به دلیل کلسترول 

منبع : ماهنامه دام کشت و صنعت

 

بازدید 37,606 | ۲۵ نظر
 1. pinokeyo
  بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۱ | #1

  جالب بود. ولی آیا کبوتر گوشتی در ایران هست. و چطور میشه اونو تهیه کرد.

  pinokeyo IP Address is : 5.112.14.13
  • admin
   بهمن ۲۸ام, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۲ | #2

   پیگیر معرفی محل فروش نژادهای کبوتر گوشتی به علاقمندان هستیم. بزودی انشاا…

   admin IP Address is : 80.82.64.35
   • علیرضااسماعیلی
    اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۴ در ۱۶:۰۱ | #3

    لطفا ادرس کبوتر گوشتی را بمن بدین البته اگر ممکنه

    علیرضااسماعیلی IP Address is : 93.110.22.40
 2. هیوا
  فروردین ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۴۰ | #4

  کبوتر گوشتی در ایران به عنوان تزیینی است و قیمت یک جفت آن حدود ۸۰۰۰۰۰ است. پس چطوری میشه پرورش گوشتی زد؟

  هیوا IP Address is : 2.178.14.213
  • admin
   فروردین ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۰۹:۳۶ | #5

   از قیمت اون اطلاعی ندارم اما میشه با افزایش تولید قیمت رو کاهش داد.

   admin IP Address is : 188.159.133.201
 3. korosh
  تیر ۴ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۰۶ | #6

  درود

  یکی از بهترین نژادهای گوشتی نژاد هومر یا کله اسبیه که حداقل قیمتش جفتی ۸۰۰۰۰تومانه امابه نظر من همین کبوتر چاهی هام اگه خوب تغذیه بشن وزنشون برای کشتار خوب میشه

  موفق باشید

  korosh IP Address is : 2.183.146.110
 4. محمدجوادعبری
  مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۴۱ | #7

  من هم بانظر هیوا موافقم , هم گرون هستن و هم بسیار کمیاب و اگر هم کسی داشته باشه بعداز خوندن این مقاله شروع میکنه به ناز کردن و قیمت کبوترها رو سرسام آور میبرن بالا.

  محمدجوادعبری IP Address is : 109.230.78.194
 5. حسین
  تیر ۱۵ام, ۱۳۹۳ در ۰۸:۱۹ | #8

  سلام
  پرورش کبوتر را به نظر بنده جدی بگیرید
  اینجانب تخم و گوشت کبوتر را به پدر بیمارم داده ام و بسیار شفا بخش و مفید است
  علیپور از شهرری
  حسن آباد فشافویه

  حسین IP Address is : 31.59.220.155
 6. حسین
  تیر ۱۵ام, ۱۳۹۳ در ۰۸:۲۳ | #9

  سلام مجدد
  شاید مطلب من کامل مرتبط نباشه ، اما در بخش استفاده از فضولات آن به عنوان کود باید بسیار دقت نمود
  ضمنا بیماری های کبوتر را هم بفرمایید
  کود ارگانیک ورمی کمپوستی که از شسته شدن فضله ی حیوانات اهلی و کبوتر پس از تزریق کرم آیسنیا فتیدا به دست می آید بسیار ارزش زیست محیطی دارد و برای تمام انواع گیاهان مناسب است

  حسین IP Address is : 31.59.220.155
 7. ناشناس
  آذر ۱۶ام, ۱۳۹۳ در ۱۵:۰۴ | #10

  ایا نژد دیگری قوی تر و گوشتی تری وجود دارد که معرفی کنید.ایا مقاله ی علمی معتبر و سایت علمی معتبری در این زمینه وجود دارد که اعلام بفرمائید. متشکرم

  ناشناس IP Address is : 188.75.97.18
 8. ناشناس
  آذر ۱۶ام, ۱۳۹۳ در ۱۵:۰۶ | #11

  ایا سرمایه گذاری در این زمینه ارزش دارد.از کسانی که به این سایت سر می زنند کسی هست که تجربه ای در این زمینه داشته باشد.لطفا راهنمایی بفرمائید.متشکرم……….

  ناشناس IP Address is : 188.75.97.18
  • حمید
   بهمن ۳۰ام, ۱۳۹۳ در ۲۲:۰۸ | #12

   دوست عزیز جوجه کشی کبوتر مثل مرغ نیست که بادستگاه انجام بشه یا تولید انبوه کرد یک جفت کبوتر یک ماه ونیم طول میکشد که یک جفت جوجه رابزرگ کنن البته اگر هردو تخم جوجه شود، باتغذیه زیاد هم دیگر اضافه وزن نمی گیره وزن تقریبا ثابتی دارن به نظر من که سالها در خانه کبوتر خانگی داریم سود اقتصادی ومصرف بازار ندارد

   حمید IP Address is : 5.236.132.195
 9. MIRZA
  آذر ۳۰ام, ۱۳۹۳ در ۲۳:۵۳ | #13

  باسلام خدمت شما دوستان عزیز
  از آنجا ک طبع کبوتر بسیار بسیار گرم است باید دانه بار با طبع خنک ب کبوتر بدهید تا کبوتر گوشت بیاورد
  شما میتوانید از « جو » استفاده کنید ک بسیار مقوی ، نگه دارنده و دارای طبع خنک است استفاده کنید
  جو برای کبوترانی که صرفا جهت کشت و مصرف خوراک استفاده میشوند بسیار عالی بوده
  . اگر شما هدف جوجه کشی از کبوتر را برای مصرف غذایی دارید من نژاد های

  ۱ : کلایور « کبوترانی با نوک بلند ، بزرگ و دماغ گوشتی و پفکی »
  ۲ : زاجر ( شامی ) « کبوترانی با نوک بلند ، گردنی بلند و کشیده و دمی کوتاه »
  ا
  ین دو نوع کبوتر هم ارزان و هم سنگین هستن ( جفتی ۲۰ هزار تومن در قم )
  که میتواند پاسخگوی نیاز شما عزیزان باشد
  نکته قابل اشتراک بین این دو نژاد چشمانی سرخ متمایل ب جیگری ( پر رنگ ) میباشد

  MIRZA IP Address is : 5.118.4.53
 10. رسول
  دی ۲۹ام, ۱۳۹۳ در ۱۷:۵۲ | #14

  برای کبوتر گوشتی تو ایران بهترین گزینه اول یهودی بعد شامیه قیمتشون هم مناسبه نسبت ب سایر نژادها
  من پرورش کبوتر گوشتی و پرشی در رنج حدود ۱۰۰۰جفت در هر دوره رو داشتم اگه کسی راهنمایی بخواد سوال کنه

  رسول IP Address is : 5.237.16.210
  • علیرضااسماعیلی
   اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۴ در ۱۶:۰۲ | #15

   من میخام لطفاا

   علیرضااسماعیلی IP Address is : 93.110.22.40
  • محمدحسین سعادت
   آبان ۲۸ام, ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۳ | #16

   سلام
   من راهنمایی میخوام
   لطفا جواب منو بدید

   محمدحسین سعادت IP Address is : 37.254.198.72
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

55 queries in 0٫543 seconds.