اصول پرورش مرغ مینا در منزل

مرغ مینا

اصول پرورش مرغ مینا در منزل

● توزیع جغرافیایی: هندوستان و به طرف جنوب شرقی آسیا تا اندونزی.
● اندازه : ۳۰ سانتی متر
● جیره ی غذایی: پلت(گرانول یا دانه کوچک) یا غذای نرم، همراه با میوه و غذاهای زنده مثل کرم(مرغ مینا قادر به خوردن دانه نیست و باید غذای نرم در اختیار آن قرار گیرد)
●پرندگان نابالغ : ساکت تر آرامتر می باشند و فاقد ریش هستند(ریش، چین خوردگی پوستی است که در زیر منقار پرندگان دیده می شود) ریش فقط در پرندگان بالغ دیده می شود.
● تعیین جنسیت : جنس نر و ماده کاملا شبیه یکدیگر هستند؛ فقط جنس نر معمولا ریش بزرگتری دارد که محسوس است.
● وی‍‍‍‍‍‍ژگی و جذابیتهای پرنده : طبیعت بسیار فعال و شادابی دارد و توانایی آن در تقلید صداهای مختلف فوق العاده است. با وجودی که گونه های مختلفی تحت عنوان مرغ مینا نامیده می شوند،تنها مینای گریترهیل و تحت گونه های آن، مثل نژاد جاوان بزرگ، جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شوند. توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل و تحت گونه های آن خیلی بیشتروبهترازسایر گونه های مرغ مینا است
نگهداری مرغ مینا وقت زیادی می طلبد، چرا که قفس این پرنده را باید به طور مرتب و کامل تمیز کرد. روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود، باید هر روز و یا حتی دو بار در روز تعویض شود.
میله ی داخل قفس این پرنده نیز باید به طور مرتب شسته و تمیز گردد امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه ی مرغ مینا نیز باید در قفس پرنده فراهم باشد. برای این منظور، می توان از یک کاسه ی سفالی که در کف قفس پرنده قرار داده می شود، استفاده کرد. همچنین، می توان هنگام آبتنی پرنده قسمت جلوی قفس را با یک ورقه ی پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن موکت و فرش و دیگر اثاثیه ی منزل جلوگیری به عمل آید.
مرغ مینا طبیعتا پرنده ی جسور و فعالی است و بر خلاف بسیاری از طوطیها، اصلا خجالتی نیست. مرغ مینای جوان را گاهی دهان باز نیز می نامند، چرا که این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خویش عادت می کند و در این حالت، در حالی که دهان خود را باز کرده است، انتظار غذا را می کشد. پرهای مرغ مینا در اواخر عمر می ریزند، بدون آنکه مجددا جایگزین شوند. به عبارت دیگر، دچار ریزش پر می گردد.
مرغهای مینا، بخصوص مرغهای مینای پیر را بویژه در ماههای فصل زمستان، بایستی در دمای معتدلی نگهداری نمود تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نگردند.
مرغ مینا به طور طبیعی حساسیت کمتری در مقایسه با طوطیها دارند و به همین علت، با تغییر محیط زندگی، کمتر دچار ناراحتی و افسردگی می شوند. در واقع، احتمالا این پرندگان هیچ واکنش نا مناسبی پس از تغییر محیط زندگی از خود نشان نمی دهند. تنها اشکال اساسی در رابطه با خرید مرغ مینای سخنگو آن است که سن پرنده در هنگام خرید قابل تخمین نیست. علاوه بر آن، پرندگان بالغ نه تنها گرانتر از پرندگان جوانتر هستند، بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده ی بالغ خریداری شده اهلی باشد. از آنجایی که مرغ مینا معمولا نسبت به اکثر طوطیها عمر کوتاهتری دارد و به عنوان مثال فقط تعداد اندکی از آنها بیش از ۱۵ سال
زندگی می کنند، بهتر است که یک مرغ مینای جوان خریداری کنید.
جیره های غذایی مخصوص مرغهای مینا پرورش دهندگان مرغهای زینتی، مرغ مینا را در گروه پرندگان منقار نرم دسته بندی می کنند؛ اما این اصطلاح به جای آنکه نشاندهنده ی وضعیت منقار پرنده باشد، بیشتر نشانگر عادتها و رفتارهای غذایی این پرنده است.
مرغ مینا، نه میتواند دانه بخورد و نه نیازی به استخوان ماهی مرکب و سنگریزه دارد. این پرنده، فقط غذای مخصوص پرندگان نرم را که در حال حاضر در بسته بندیهای مختلف و متعدد در بازار یافت می شود، مصرف می کند.
بعضی از غذاها را می توان بلافاصله پس از باز کردن بسته ی حاوی مواد غذایی مصرف کرد؛ در خالی که تعداد دیگری از این غذاها را باید پیش از مصرف با آب مخلوط نمود. به خاطر داشته باشید که اگر مرغ مینای شما مدتی است با یکی از انواع غذاهای مخصوص پرندگان منقار نرم تغذیه می شود و به آن عادت کرده است، هیچ گاه به طور ناگهانی غذایش را تغییر ندهید، چرا که این کار سبب بروز ناراحتی و اختلالات شدید در دستگاه گوارش پرنده خواهد شد.
تغییر جیره ی غذایی مرغ مینا باید به تدریج صورت گیرد تا دستگاه گوارش پرنده فرصت کافی برای هماهنگی و عادت کردن به جیره غذایی جدید داشته باشد؛ بدین ترتیب از بروز اثرات نامطلوب تغییر جیره غذایی نیز کاسته می شود.

منبع: irvet.ir

 

بازدید 147,046 | ۶۳۶ نظر
 1. khashayar
  تیر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۲۵ | #1

  دوستان سلام
  مرغ مینای من عطسه میکنه جوجه هم هست
  لطفا بگید چی کار کنم
  با تشکر

  khashayar IP Address is : 79.175.186.42
 2. رویا
  تیر ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۲۴ | #2

  من یه سوال دارم مرغ مینای من دو سالشه و نره و پرهاش بیشتر از حد معمول میریزه بیشتر وقتها هم خودش پرهاش و میکنه میخواستم بدونم درمانش چیه؟

  رویا IP Address is : 2.176.205.31
  • admin
   تیر ۱۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۶:۴۰ | #3

   با سلام
   پرریزی حدود شش ماهگی اتفاق می افتد. گرچه ممکن روی سر پرنده قسمت های کچل به طور موقت دیده شود اما اینطور نباید باقی بماند. یک یا دو بار پرریزی شدید در سال بسته به موقعیت مکانی در پرندگان مینا عادی است. گاهی اوقات به سختی می توان متوجه آن شد . اگر پرریزی به صورت عادی و نرمال پیش برود، شما حتی از آن آگاه نخواهید شد زیرا پرها به همان سرعتی که می ریزند جایگزین می شوند. معمولاً بسته به اینکه کدام ناحیه بدن باشد پرها یکی یکی می ریزد. تنها علائم پرریزی ممکن است پرهای موجود در کف قفس باشد . اگر در طول این مدت پرنده احساس ناراحتی کند با حمام کردن آن را تسکین می دهد.حتی غیر از دوران پرریزی آب سالم باید روزی ۲ تا ۳ بار در دسترس پرنده قرار گیرد. نگاهی به علائم پرریزی بیاندازید اگر مینا از سلامت خوبی برخوردار باشد پرریزی به هیچ وجه نباید او را ناتوان و رنجور کند. رشد پرهای جدید سوخت و ساز متابولیسمی بیشتری را می طلبد. بنابر این داشتن رژیم غذایی مطلوبتر در این دوره بسیار مهم است. اگر مینا در طول یکسال اصلاً پرریزی نداشته باشد ممکن است رژیم غذایی او دارای اشکال باشد. اگر پرریزی ناگهان متوقف شود و پرهای جدید به خوبی رشد نکند باید پرنده را به دامپزشک نشان داد. در اکثر موارد رژیم غذایی درست و ویتامین ها برای رفع مشکلات پرریزی ضروری است.

   admin IP Address is : 188.159.143.173
 3. امید
  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۱۱ | #4

  سلام دوستان :
  کسی میتونه بگه که مینه از چه سنی دیگه خودش غذا میخوره؟؟ ممنون میشم! در ضمن از محمد امین یه سوال داشتم ، اگه میشه بفرمایین ایا میشه مینا رو مثل پرنده های دیگه نوازش کرد یا لمس کرد؟؟

  امید IP Address is : 80.191.229.34
  • هیرسا
   مرداد ۷ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۰۴ | #5

   مینای من از ۱ماهو نیمگی خودش شروع بخوردن کرد ولی الان که نزدیک ۳ماهشه و خودش میخوره بازم دوست داره من بهش غذاشو بدم! این مشکل من تو جوجه دوممم بود ولی چیکی این مشکلو نداشت خدارو شکر
   در مورد یاد دادن غذا خوردن من اینکارو کردم

   (غذاشو برای یک ثانیه تو آب مینداختم و فقط روش خیس میشد بهش میدادم بخوره….تو طول روز هم یکبار غذاشو خشک جلوش میگرفتم و باهاش بازی میکرد انقد تکرار کردم تا یکروز که اومدم خیس کنم نذاشت و پرید تو ظرف و برداشتو خورد در ضمن تو ظرفش غذا بذارید تا تمرین کنه)
   اگه از جوجگی عادت داشته باشه میشه نازش کرد چیکی کف دست من میخوابه

   هیرسا IP Address is : 2.146.36.142
 4. امید
  تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۱۱ | #6

  ممنون

  امید IP Address is : 80.191.229.34
 5. هیرسا
  تیر ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۱۲ | #7

  سلام!خسته نباشید!
  من مینامو الان از غذا جوجگی گرفتم و خودش غذا میخوره…یعنی همه چیزو میخوره از روزنامه کف قفس گرفته تا نخ…میترسم گیر کنه گلوش…چیکار کنم نخوره اینارو؟؟؟
  بعدم اینکه وقتی واسش کلمه میگم انگار بهم توجه نداره و هی تو قفس میپره اینورو اونور و یه صدا میده ولی وقتی شعر میخونم میاد جلو قفسو چشم تو چشمم گوش میده….
  الان دوماهش تموم شده و پرهاشم میریزه!اگه کمکمکنید ممنون میشم

  هیرسا IP Address is : 2.147.152.145
  • Aryan
   مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۵۳ | #8

   سلام هیرسا جان منم مینای ۲ماهه دارم.به ظاهر به کلمه هایی که میگی توجه نمیکنه اما با گفتن مکرر کلمات تو حافظه بلندمدتش میگنجه.شب بعد از تاریکی هوا چشماش رو میبنده و کلماتی رو که درطول روز شنیده مرور میکنه.درمورد ریختن پرهاش هم نگران نباش.به طور موقت میریزه و پرهای دایمی درمیاد.حتی ممکنه برای مدتی کچل بشه…!!!

   Aryan IP Address is : 2.190.23.122
 6. Aryan
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۰ | #9

  من عضو جدید سایت هستم.خیلی عالیه…

  Aryan IP Address is : 2.190.22.16
  • admin
   مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۴۹ | #10

   زنده باشید آریان عزیز، از بازدیدتون سپاسگزارم

   admin IP Address is : 188.159.136.133
 7. Aryan
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۴ | #11

  سلام هیرسا.مینای منم ۲ماهه هست.نگران نباش کرک های سر و بدنش میریزه و پر های محکم تر و قوی تر درمیاد.وقتی صحبت میکنی مطمین باش به حرفات گوش میده و ساعت ۹شب به بغد با خودش با تمرکز مرور میکنه

  Aryan IP Address is : 2.190.22.16
 8. هیرسا
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۳۱ | #12

  سلام مرسی آریان…فقط یچیز دیگه میوه فقط شلیل دوست داره بقیه میوه هارو نمیخوره میندازه بیرون من قبلا مینا داشتم دوسالش بود همه میوه هارو میخورد…مینای تو هم اینجوریه؟میوه دوست نداره؟؟؟

  هیرسا IP Address is : 2.147.184.57
  • Aryan
   مرداد ۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۴۱ | #13

   مال من موز دوس داره بیشتر.سیب هم میخوره ولی اندازه موز.میناها هم شخصیت و سلیقه دارن دیگه! من تجربه اولمه…

   Aryan IP Address is : 2.190.23.122
 9. هیرسا
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۳۴ | #14

  راسی یادم رفت دمشو زده به قفس همه پراش شکسته دمشم در میاد؟؟

  هیرسا IP Address is : 2.147.184.57
  • Aryan
   مرداد ۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۴۶ | #15

   دقیقا مثل مال من.ولی من یه کار اشتباه کردم. دمشو قیچی کردم …! نمیدونستم تعادلش رو با دمش حفظ میکنه! الان بهتر شده.البته من توی یه کتاب خوندم که اگه دمش زیاد به قفس گیر کنه مهره کمرش میشکنه فلج میشه.قفس توهم کوچیکه واسش؟

   Aryan IP Address is : 2.190.23.122
 10. هیرسا
  مرداد ۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۴ | #16

  نه قفسش اندازشه هنو کوچیک نشده واسش شبا که سوار ماشین میشدیم میترسیدو خودشو میزد به قفس دمش میشکست اما دیشب فهمیدم چون از ماشین میترسه باید پارچه بندازم روش…وقتی پارچه انداختم نه جیغ جیغ کرد نه خودشو به قفس زد….
  شاید شخصیتاشون فرق داره این که خیلی پرروس اون تو ۲سالگی تونست در قفسو باز کنه این از الان باز میکنه…کیشمیشو خرما بهش بده خیلی دوست داره قرص “یدوکینول ” هم بگیر اگه اس.هال شد بهش بدی من جوجه دوممو سر این که نمیدونستم چه قرصی بدم از دست دادم سر این یکی خیلی حواسم بهش هست واسه همین لوس شده….تنها خونه نمیذارمش همه جا میبرم خیلی وابسته شده…تازه بوس دادنم یادش دادم
  راسی اسمشو چی گذاشتی؟ من اولی قندک دومی فلفل سومی چیکی
  (اگه غلط دیکته یی پیدا کردین تقصیره چیکی هست چون رو کیبرد راه میره)

  هیرسا IP Address is : 2.147.78.82
  • Aryan
   مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۳۱ | #17

   مرسی از راهنماییت…!
   منم همه جا میبرمش.اسمش ( عسل ).منم رقصیدن یادش دادم…!
   (یدوکینول) رو لازم داشتم مرسی…
   راستی چجوری بوس یادش دادی؟؟؟من هروقت صورتمو میبرم سمت عسل با منقار تو چشمم میزنه.دفه آخر از چشمم کلی خون رفت.

   Aryan IP Address is : 2.190.28.230
   • هیرسا
    مرداد ۷ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۴۱ | #18

    اااااااااا؛چجوری رقصیدن یادش دادی؟؟؟؟؟بگو منم یاد بدم….
    مواظب باش نذار به چشت نوک بزنه…..
    بوس دادنم اولاش کجنکاو بود تو دهنم چیه نوکشو میکرد لای لبام باز میکرد تو دهنمو ببینه منم دهنمو باز میکردم کلشو میکرد تو دهنم وقتی فهمید قصد خوردنشو ندارم به لبام عادت کرد بعد وقتی تو قفس بود رو دستم میشست میاوردمش طرف سقف قفس لبامو به سقف میچسبوندم و میگفتم بوس اونم هیی لبمو با نوک آروم میگیرف انقد اینکارو کردم تا…. الان حدود ۲هفتس وقتی آزاده تو خونه میگم” بوس… یا بیا بوس بده یا صدای بوس”با سرعت میاد لبمو میگیره وقتی دعواشم میکنم بوسم میکنه……یدوکینول درستش کرد؟؟؟؟

    هیرسا IP Address is : 2.146.36.142
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

50 queries in 0٫375 seconds.