اصول پرورش مرغ مینا در منزل

مرغ مینا

اصول پرورش مرغ مینا در منزل

● توزیع جغرافیایی: هندوستان و به طرف جنوب شرقی آسیا تا اندونزی.
● اندازه : ۳۰ سانتی متر
● جیره ی غذایی: پلت(گرانول یا دانه کوچک) یا غذای نرم، همراه با میوه و غذاهای زنده مثل کرم(مرغ مینا قادر به خوردن دانه نیست و باید غذای نرم در اختیار آن قرار گیرد)
●پرندگان نابالغ : ساکت تر آرامتر می باشند و فاقد ریش هستند(ریش، چین خوردگی پوستی است که در زیر منقار پرندگان دیده می شود) ریش فقط در پرندگان بالغ دیده می شود.
● تعیین جنسیت : جنس نر و ماده کاملا شبیه یکدیگر هستند؛ فقط جنس نر معمولا ریش بزرگتری دارد که محسوس است.
● وی‍‍‍‍‍‍ژگی و جذابیتهای پرنده : طبیعت بسیار فعال و شادابی دارد و توانایی آن در تقلید صداهای مختلف فوق العاده است. با وجودی که گونه های مختلفی تحت عنوان مرغ مینا نامیده می شوند،تنها مینای گریترهیل و تحت گونه های آن، مثل نژاد جاوان بزرگ، جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شوند. توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل و تحت گونه های آن خیلی بیشتروبهترازسایر گونه های مرغ مینا است
نگهداری مرغ مینا وقت زیادی می طلبد، چرا که قفس این پرنده را باید به طور مرتب و کامل تمیز کرد. روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود، باید هر روز و یا حتی دو بار در روز تعویض شود.
میله ی داخل قفس این پرنده نیز باید به طور مرتب شسته و تمیز گردد امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه ی مرغ مینا نیز باید در قفس پرنده فراهم باشد. برای این منظور، می توان از یک کاسه ی سفالی که در کف قفس پرنده قرار داده می شود، استفاده کرد. همچنین، می توان هنگام آبتنی پرنده قسمت جلوی قفس را با یک ورقه ی پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن موکت و فرش و دیگر اثاثیه ی منزل جلوگیری به عمل آید.
مرغ مینا طبیعتا پرنده ی جسور و فعالی است و بر خلاف بسیاری از طوطیها، اصلا خجالتی نیست. مرغ مینای جوان را گاهی دهان باز نیز می نامند، چرا که این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خویش عادت می کند و در این حالت، در حالی که دهان خود را باز کرده است، انتظار غذا را می کشد. پرهای مرغ مینا در اواخر عمر می ریزند، بدون آنکه مجددا جایگزین شوند. به عبارت دیگر، دچار ریزش پر می گردد.
مرغهای مینا، بخصوص مرغهای مینای پیر را بویژه در ماههای فصل زمستان، بایستی در دمای معتدلی نگهداری نمود تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نگردند.
مرغ مینا به طور طبیعی حساسیت کمتری در مقایسه با طوطیها دارند و به همین علت، با تغییر محیط زندگی، کمتر دچار ناراحتی و افسردگی می شوند. در واقع، احتمالا این پرندگان هیچ واکنش نا مناسبی پس از تغییر محیط زندگی از خود نشان نمی دهند. تنها اشکال اساسی در رابطه با خرید مرغ مینای سخنگو آن است که سن پرنده در هنگام خرید قابل تخمین نیست. علاوه بر آن، پرندگان بالغ نه تنها گرانتر از پرندگان جوانتر هستند، بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده ی بالغ خریداری شده اهلی باشد. از آنجایی که مرغ مینا معمولا نسبت به اکثر طوطیها عمر کوتاهتری دارد و به عنوان مثال فقط تعداد اندکی از آنها بیش از ۱۵ سال
زندگی می کنند، بهتر است که یک مرغ مینای جوان خریداری کنید.
جیره های غذایی مخصوص مرغهای مینا پرورش دهندگان مرغهای زینتی، مرغ مینا را در گروه پرندگان منقار نرم دسته بندی می کنند؛ اما این اصطلاح به جای آنکه نشاندهنده ی وضعیت منقار پرنده باشد، بیشتر نشانگر عادتها و رفتارهای غذایی این پرنده است.
مرغ مینا، نه میتواند دانه بخورد و نه نیازی به استخوان ماهی مرکب و سنگریزه دارد. این پرنده، فقط غذای مخصوص پرندگان نرم را که در حال حاضر در بسته بندیهای مختلف و متعدد در بازار یافت می شود، مصرف می کند.
بعضی از غذاها را می توان بلافاصله پس از باز کردن بسته ی حاوی مواد غذایی مصرف کرد؛ در خالی که تعداد دیگری از این غذاها را باید پیش از مصرف با آب مخلوط نمود. به خاطر داشته باشید که اگر مرغ مینای شما مدتی است با یکی از انواع غذاهای مخصوص پرندگان منقار نرم تغذیه می شود و به آن عادت کرده است، هیچ گاه به طور ناگهانی غذایش را تغییر ندهید، چرا که این کار سبب بروز ناراحتی و اختلالات شدید در دستگاه گوارش پرنده خواهد شد.
تغییر جیره ی غذایی مرغ مینا باید به تدریج صورت گیرد تا دستگاه گوارش پرنده فرصت کافی برای هماهنگی و عادت کردن به جیره غذایی جدید داشته باشد؛ بدین ترتیب از بروز اثرات نامطلوب تغییر جیره غذایی نیز کاسته می شود.

منبع: irvet.ir

 

بازدید 147,954 | ۶۳۷ نظر
 1. sam
  مهر ۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۵:۵۵ | #1

  سلام میخواستم بدانم بلدرچین درچند روزگی تخم میگذارد.غذایش چیست؟باتشکر

  sam IP Address is : 2.180.90.127
  • اسد
   مهر ۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۶:۰۲ | #2

   به نظرم غذاش تخم جاروی در۹۵ روزگی تخم میگذارد.

   اسد IP Address is : 2.180.90.127
  • admin
   مهر ۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۱۸ | #3

   با سلام و احترام
   بلدرچین در ۳۵ روزگی بالغ میشود و بلدرچین ماده در ۴۲ روزگی تخمگذاری را شروع کرده و در ۷۰ روزگی به اوج تولید میرسد.
   تخمگذاری در ساعات بعداز ظهر صورت گرفته و یک بلدرچین با برنامه ی نوری ۱۷ ساعت روشنایی و ۷ ساعت خاموشی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ عدد تخم در سال تولید میکند.
   غذای معمولی طیور یا غذای بلدرچین از فروشگاه های دان تهیه کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 199.91.173.2
 2. عرفان
  آبان ۱۷ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۵۵ | #4

  سلام می خواستم بدونم تو همه فصل ها جوجه ی مرغ مینا هست
  چنده با سپاس فراوان

  عرفان IP Address is : 2.176.210.116
  • admin
   آبان ۱۷ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۰۴ | #5

   سلام
   خیر، معمولآ فقط بهار، قیمت بستگی به میزان عرضه در بازار دارد، فکر میکنم امسال حدود ۵۰ تومن بود.

   admin IP Address is : 188.159.136.10
  • فروردین ۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۱۲ | #6

   جوجه ی مرغ مینا فقط از۱۵اردیبهشت تا اواخر تیرماه هست من خودم پرنده فروشم وجوجشو ۳۰-۴۰هزار تومن میفروشم

   کوروش IP Address is : 5.116.200.159
  • فروردین ۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۱۵ | #7

   جوجه ی مرغ مینا فقط از۱۵اردیبهشت تا اواخر تیرماه هست من خودم پرنده فروشم وجوجشو ۳۰-۴۰هزار تومن میفروشم اگه بجنوردی هستی بیا از خودم بخر

   کوروش IP Address is : 5.116.200.159
   • اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۵:۱۴ | #8

    با سلام خدمت کوروش خان
    اگه جوجه مینا داشته باشی بنده ۱۰-۱۵ تا جوجه میخوام. بهم میل بزن
    مرتضی از گناباد

    مرتضی IP Address is : 2.180.70.224
   • ali
    خرداد ۵ام, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۵ | #9

    کوروش :

    جوجه ی مرغ مینا فقط از۱۵اردیبهشت تا اواخر تیرماه هست من خودم پرنده فروشم وجوجشو ۳۰-۴۰هزار تومن میفروشم اگه بجنوردی هستی بیا از خودم بخر
    من میخوام یکی بخرم میشه بگیدبایدکجابیام

    ali IP Address is : 141.0.9.78
   • متین
    اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۲ | #10

    درود ….

    کورش جان…
    من این پرنده رو میخوام …

    اگر امکانش هست راهی واسه خرید اون بهم بگید…

    یا تماس با خودتمن ساکن تهران ری هستم.

    با سپاس

    متین IP Address is : 50.118.162.71
    • رعنا
     تیر ۱۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۴:۱۹ | #11

     اقا متین شما میتونی بری خلیج توی اتوبان ازادگان هر پرنده ای ک بخوای اونجا هست من خودم چند وقت پیش یه مرغ مینا خریدم

     رعنا IP Address is : 2.178.59.202
  • khashayar
   تیر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۲۱ | #12

   بهترین ماه برای خرید تیر و خرداده
   قیمتم از ۴۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ تومنه
   بستگی به جایی که میخری هم داره:>

   khashayar IP Address is : 79.175.186.42
 3. سالار
  آذر ۶ام, ۱۳۹۱ در ۲۳:۴۶ | #13

  سلام
  در مورد مینا سوالی داشتم:: یه مینا دارم خونه که بعضی روزها یه سری رفتارایی می کنه که نگرانش می شم.. مثلاً امروز از صبح تا همین الان نه حرفی می زنه.. نه آبی خورده.. نه غذایی.. همه ش هم چرت می زد.. مجبور شدم با آب ولرم آب تنیش بدم.. مشکلش چیه؟ برای چی اینطوری میشه؟؟.. در صورتیکه در چند روز گذشته خیلی شاد و سرحال و پرحرف بود..
  در ضمن بعضی کلمه ها رو خیلی دیر یاد می گیره.. مثل سلام.. در حالی که این کلمه از همون اولی که خریدمش باهاش تمرین می کردم!!
  ممنون می شم راهنماییم کنید.

  سالار IP Address is : 2.180.30.213
  • حامد
   فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۵۴ | #14

   با سلام میخواستم جوجه مینا بخرم و هدفم از بچه مینا خریدن اینه که بتونم به حرفش بیارم آیا هر کسی قادر به این کار هست یا نه ؟ و در ضمن راه و روش این کار را توزیع بدید ؟ نیازی به وسایل از قبیل آینه هست یا نه ؟

   حامد IP Address is : 194.225.61.22
   • محمد
    فروردین ۳۰ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۳۶ | #15

    سلام اگر مینا می خواهی بخری فقط جوجه گوشتی باشه بعد بهت عادت می کنه و صداش کن تا بزرک بشه با هاش زیاد بازی کن و زمانی که بزرک شد بهترین روش این هست که دونفر روبروی هم باستید ومینا در کنارتان و کلمات را تکرار کنید در مورد اینه چیز جالبی نیست حیوان می ترسد

    محمد IP Address is : 2.179.69.51
   • محمد امین
    اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۴۱ | #16

    سلام به همه

    تو این چند وقت دیدم که خیلی ها دنبال این هستن که بدونن چطوری میتونن به مرغ میناشون حرف زدن یاد بدن . به همین دلیل تصمیم بر این گرفتم که تجربیات خودم رو در اختیارتون بزارم.

    توجه داشته باشین که این تجربیات کاملا آزمایش شده هست و اگه به همین ترتیب عمل کنید مطمئن باشید که زود نتیجه میگیرین

    قبل از هر چیز باید اینو بدونین که مرغ مینا ها معمولا تا قبل از دو سالگی مغزشون آماده ذخیره کردن هر صدایی که در اطرافشون میشنون هست. پس مینا تا دو سالگی بیشترین کلمات رو میتونه یاد بگیره
    اما این به این معنا نیست که مینا ها بعد از دو سالگی کلمه ای یاد نمیگیرن. ببینین درست مثل بچه انسان میمونن که اگه در سن کوچک شروع کنید بهشون آموزش شناخت رنگها و شناخت اجسام و کلمات کنید وقتی که در آینده به مدرسه میرن ذهن بازتری نسبت به هم نوع هایی که آموزشی ندیدن دارن. مرغ مینا هم به همین شکل هست که وقتی تا دوسالگی باهاش کار بشه در سن بالا هم آماده فراگیری خیلی از کلمات رو داره.

    اما بازم من به شخصه مینا هایی دیدم که در سن پایین هم کلمه ای نیاموختن ولی در سن ۵ سالگی کلمه یاد گرفته . این به هوش پرنده بستگی داره و اینو بدونین که تقریبا از هر ۱۰۰ تا مینا یدونش اینجوری میشه

    خب میریم سر آموزش :

    آموزش باید در سنین پایین حداقل ۴ نوبت در شبانه روز باشه. صبح ساعت ۸ – ظهر ساعت ۱۲ – عصر ساعت ۵ – و شب ساعت ۹

    آموزش کلمات رو از کلمه های آسون و راحت شروع میکنیم. که بهترین کلمه ( سلام ) هست

    مرحله اول — در ساعتهایی که گفتم روبروی قفس مینشینین به صورتی که صورت شما روبروی مینا باشه
    بعد شروع میکنین به گفتن کلمه سلام. . . اولین سلام رو که گفتین ۱۰ ثانیه صبر میکنین و مجددا تکرار میکنین دوباره ۱۰ ثانیه بعد و الی آخر. . . این کارو به مدت ۵ دقیقه انجام میدین.

    مرحله دوم — مینا در اینجا دیگه خسته شده و شما باید به اون استراحت بدین . برای استراحت دو تا دونه انگور قرمز رو بهش بدین تا بخوره و ۵ دقیقه هیچی بهش نگین

    مرحله سوم —- بعد از ۵ دقیقه مجدداً همون مرحله اول رو براش تکرار میکنین به مدت ۵ دقیقه
    دقت داشته باشین که حین تکرار کلمات کاملا به چهره مینا دقت کنید . هر زمان که دیدین داره سعی میکنه مثل شما تکرار کنه سریع یک جایزه مثل همون دانه انگور بهش بدین و ادامه بدین

    بعد از مرحله سوم نوبت اول آموزش تمام شده و باید مجددا این تمرین رو در ساعتهای بعدی که گفتم تکرار کنید .

    مهمترین و اساسی ترین نوبت آموزش در شبانه روز ساعت ۹ شب هست . . زمانی که مینا از صبح سه نوبت آموزش دیده و درشب با شروع تمرین کلیه کلماتی رو که از صبح شنیده رو در ذهنش ذخیره میکنه و درسکوت شب اونارو مرور میکنه

    در این نوبت شما باید در فضایی که بدون هر گونه صدایی باشه با مینا تمرین کنید . سعی کنید در تاریکی شب باشه . یعنی در اون فضا تاریک باشه که مینا چشماشو ببنده . نگران نباشین با بستن چشماش نمیخوابه و داره به صدای شما گوش میکنه . فقط کاملا آرومه

    به یاد داشته باشین که هیچ وقت توقع نداشته باشین که درحین آموزش یه دفعه مینای شما شروع کنه کلمه رو تکرار کنه

    این تمرین ها باید تا روزی که مینا اولین کلمه رو گفت ادامه پیدا کنه . بعد از گفتن اولین کلمه شما به صورت رندم این کلمه رو در کنارش تکرار کنید به مدتی که مطمئن شدید دیگه کلمه سلام رو راحت تکرار میکنه و بعد از اون برین سراغ کلمه دوم

    شروع صحبت کردن مینا هر زمانی میتونه باشه . شاید زمانی که شما اصلا پیشش نباشین باشه . . اما مهم اینه که بعد از شروع دیگه مدام این کلمه رو تکرار میکنه

    صدای مینا های جوجه در ابتدا لرزان است و هنگامیکه او سعی کند کلماتی را که با او تمرین کردید تکرار کند ، ممکن است آن صدا ها متفاوت با آنچه که شما از او خواستین باشه. حتی ممکن است آنها چیزهایی بگویند که اصلا ربطی به کلمه ای که شما به او یاد دادین نباشه. اما نگران نباشین تمرین را ادامه دهید و بدانین که صدای مینا به مرور واضح خواهد شد.

    یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که دیدم خیلی از دوستان وقتی میرن پیش میناشون شروع میکنن براش سوت میزنن و یا مهمون که براشون میاد وقتی میخواد پرنده نگاشون کنه براش سوت میزنن

    بزرگترن اشتباه کسانی که پرندشون سخنگو نمیشه همین سوت زدن هست . اگه مینا افتاد رو دور سوت زدن دیگه سخت کلمات رو یاد میگیره

    محمد امین IP Address is : 2.176.40.40
    • admin
     اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۰۰ | #17

     سلام
     تشکر

     admin IP Address is : 188.158.89.115
    • MAHDI
     تیر ۲۲ام, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۵ | #18

     ممنون.

     MAHDI IP Address is : 37.255.23.232
   • محمد امین
    اردیبهشت ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۴۲ | #19

    تو این چند وقت دیدم که خیلی ها دنبال این هستن که بدونن چطوری میتونن به مرغ میناشون حرف زدن یاد بدن . به همین دلیل تصمیم بر این گرفتم که تجربیات خودم رو در اختیارتون بزارم.

    توجه داشته باشین که این تجربیات کاملا آزمایش شده هست و اگه به همین ترتیب عمل کنید مطمئن باشید که زود نتیجه میگیرین

    قبل از هر چیز باید اینو بدونین که مرغ مینا ها معمولا تا قبل از دو سالگی مغزشون آماده ذخیره کردن هر صدایی که در اطرافشون میشنون هست. پس مینا تا دو سالگی بیشترین کلمات رو میتونه یاد بگیره
    اما این به این معنا نیست که مینا ها بعد از دو سالگی کلمه ای یاد نمیگیرن. ببینین درست مثل بچه انسان میمونن که اگه در سن کوچک شروع کنید بهشون آموزش شناخت رنگها و شناخت اجسام و کلمات کنید وقتی که در آینده به مدرسه میرن ذهن بازتری نسبت به هم نوع هایی که آموزشی ندیدن دارن. مرغ مینا هم به همین شکل هست که وقتی تا دوسالگی باهاش کار بشه در سن بالا هم آماده فراگیری خیلی از کلمات رو داره.

    اما بازم من به شخصه مینا هایی دیدم که در سن پایین هم کلمه ای نیاموختن ولی در سن ۵ سالگی کلمه یاد گرفته . این به هوش پرنده بستگی داره و اینو بدونین که تقریبا از هر ۱۰۰ تا مینا یدونش اینجوری میشه

    خب میریم سر آموزش :

    آموزش باید در سنین پایین حداقل ۴ نوبت در شبانه روز باشه. صبح ساعت ۸ – ظهر ساعت ۱۲ – عصر ساعت ۵ – و شب ساعت ۹

    آموزش کلمات رو از کلمه های آسون و راحت شروع میکنیم. که بهترین کلمه ( سلام ) هست

    مرحله اول — در ساعتهایی که گفتم روبروی قفس مینشینین به صورتی که صورت شما روبروی مینا باشه
    بعد شروع میکنین به گفتن کلمه سلام. . . اولین سلام رو که گفتین ۱۰ ثانیه صبر میکنین و مجددا تکرار میکنین دوباره ۱۰ ثانیه بعد و الی آخر. . . این کارو به مدت ۵ دقیقه انجام میدین.

    مرحله دوم — مینا در اینجا دیگه خسته شده و شما باید به اون استراحت بدین . برای استراحت دو تا دونه انگور قرمز رو بهش بدین تا بخوره و ۵ دقیقه هیچی بهش نگین

    مرحله سوم —- بعد از ۵ دقیقه مجدداً همون مرحله اول رو براش تکرار میکنین به مدت ۵ دقیقه
    دقت داشته باشین که حین تکرار کلمات کاملا به چهره مینا دقت کنید . هر زمان که دیدین داره سعی میکنه مثل شما تکرار کنه سریع یک جایزه مثل همون دانه انگور بهش بدین و ادامه بدین

    بعد از مرحله سوم نوبت اول آموزش تمام شده و باید مجددا این تمرین رو در ساعتهای بعدی که گفتم تکرار کنید .

    مهمترین و اساسی ترین نوبت آموزش در شبانه روز ساعت ۹ شب هست . . زمانی که مینا از صبح سه نوبت آموزش دیده و درشب با شروع تمرین کلیه کلماتی رو که از صبح شنیده رو در ذهنش ذخیره میکنه و درسکوت شب اونارو مرور میکنه

    در این نوبت شما باید در فضایی که بدون هر گونه صدایی باشه با مینا تمرین کنید . سعی کنید در تاریکی شب باشه . یعنی در اون فضا تاریک باشه که مینا چشماشو ببنده . نگران نباشین با بستن چشماش نمیخوابه و داره به صدای شما گوش میکنه . فقط کاملا آرومه

    به یاد داشته باشین که هیچ وقت توقع نداشته باشین که درحین آموزش یه دفعه مینای شما شروع کنه کلمه رو تکرار کنه

    این تمرین ها باید تا روزی که مینا اولین کلمه رو گفت ادامه پیدا کنه . بعد از گفتن اولین کلمه شما به صورت رندم این کلمه رو در کنارش تکرار کنید به مدتی که مطمئن شدید دیگه کلمه سلام رو راحت تکرار میکنه و بعد از اون برین سراغ کلمه دوم

    شروع صحبت کردن مینا هر زمانی میتونه باشه . شاید زمانی که شما اصلا پیشش نباشین باشه . . اما مهم اینه که بعد از شروع دیگه مدام این کلمه رو تکرار میکنه

    صدای مینا های جوجه در ابتدا لرزان است و هنگامیکه او سعی کند کلماتی را که با او تمرین کردید تکرار کند ، ممکن است آن صدا ها متفاوت با آنچه که شما از او خواستین باشه. حتی ممکن است آنها چیزهایی بگویند که اصلا ربطی به کلمه ای که شما به او یاد دادین نباشه. اما نگران نباشین تمرین را ادامه دهید و بدانین که صدای مینا به مرور واضح خواهد شد.

    یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که دیدم خیلی از دوستان وقتی میرن پیش میناشون شروع میکنن براش سوت میزنن و یا مهمون که براشون میاد وقتی میخواد پرنده نگاشون کنه براش سوت میزنن

    بزرگترن اشتباه کسانی که پرندشون سخنگو نمیشه همین سوت زدن هست . اگه مینا افتاد رو دور سوت زدن دیگه سخت کلمات رو یاد میگیره

    محمد امین IP Address is : 2.176.40.40
    • admin
     اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۰۰ | #20

     سلام
     ممنون از همکاریتون آقا محمد امین عزیز

     admin IP Address is : 188.158.89.115
    • امید
     تیر ۲۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۱۶ | #21

     سلام دوستان :
     کسی میتونه بگه که مینا از چه سنی دیگه خودش غذا میخوره؟؟ ممنون میشم! در ضمن از محمد امین یه سوال داشتم ، اگه میشه بفرمایین ایا میشه مینا رو مثل پرنده های دیگه نوازش کرد یا لمس کرد؟؟

     امید IP Address is : 80.191.229.34
     • مجید
      اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۳ در ۱۲:۳۱ | #22

      اره میشه

      مجید IP Address is : 2.185.142.106
      • عسل
       تیر ۲۹ام, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۸ | #23

       اقا مجید مینا از کی خودش میتونه غذا بخوره؟

       عسل IP Address is : 94.183.250.108
    • نیره
     آذر ۱۷ام, ۱۳۹۳ در ۱۴:۵۹ | #24

     سلام مرغ مینای من خودشو میزنه الان هفت ماهه کسی میتونی منو راهنمایی کنه این هفت ماه پاهاشو بستم وگرنه زخم میکنه
     پرهم در نیاورده پرهاش بد شده و دیگه نمیتونه پروازکنه . ۴ ساله هست

     نیره IP Address is : 5.52.246.217
 4. میثم
  آذر ۱۵ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۵۵ | #25

  سلام
  من چهار روز پیش یعنی ۱۱ آذر یه مرغ مینا خریدم فروشنده گفت که ۲ماهشه خواستم بدونم میشه در این موقع سال ۲ماهه باشه اگه هم واقعا دوماهه باشه واسه پرورش دیر نیست؟در ضمن دور چشمش زرد نشده در واقع سفید مایل به زرد روشن است. وبعد از این چهار روز هنوز بهم عادت نکرده واز دستم اصلا غذا نمی خوره و میترسه واصلا آبتنی نمی کنه ولی خیلی سرحاله خواستم بدونم چیکارش کنم که بهم عادت کنه و آبتنی کنه واز دستم غذا بخوره ؟ممنونم اگه جوابمو به طور واضح وکامل بدید
  خیلی ممنون
  منتظرم

  میثم IP Address is : 31.7.118.34
  • فروردین ۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۲۷ | #26

   سلام بهترین راه اینه که بهت اعتماد کنه یعنی اگه از دستت غذا نمیخوره نباید به زور این کارو بکنی کم کم شروع کن از پشت میله ها بهش غذا دادن حتما یه روزی بهت اعتماد میکنه و اون روز نزدیکه

   کوروش IP Address is : 5.116.200.159
 5. arezoo
  بهمن ۲ام, ۱۳۹۱ در ۱۷:۵۶ | #27

  من یه مینا داشتم مرد ۲۰روزش بودگریه کردم براش
  یه هفته

  arezoo IP Address is : 151.239.241.175
  • khashayar
   تیر ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۱۱ | #28

   مال منم مرد
   گفتم عمرش به دنیا نبوده شبشم یکی دیگه گرفتم

   khashayar IP Address is : 79.175.186.42
  • rose
   فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۰ | #29

   سلام خواستم بابت مرگ مینا باهات همدردی کنم
   منم یک ساله مینا دارم خیلی بهش وابسته شدم
   اما بدلیل سر و صدا و چلغوز زیادش میگن بده به باغ پرندگان
   هنوز نداده یه هفته ست دارم گریه میکنم
   دارم روانی میشم

   rose IP Address is : 37.255.101.40
 6. مسعود
  بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۱ در ۱۷:۱۶ | #30

  یک هفته پیش یعنی ۱۰ بهمن مرغ مینا خریدم فروشنده بهم گفت ۳ ماهشه میخوام بدونم فروشنده راست گفته؟یعنی تا این موقع جوجه مینا هست؟اما دور چشماش سفیده خیلی فعاله کاملا بهم عادت کرده از دستم غذا میگیره میاد رو دست و شونم.وقتیم صدامو میشنوه خیلی پر جمب و جوش میشه.

  مسعود IP Address is : 2.187.98.104
  • مصطفی
   فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۳ | #31

   احتمال داره ۵ الی ۶ ماه باشه ولی اگر رام است و صدات را می شنوه تحریک می شه حیوان خوبی است

   مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
  • مصطفی
   فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۳ | #32

   مسعود :

   یک هفته پیش یعنی ۱۰ بهمن مرغ مینا خریدم فروشنده بهم گفت ۳ ماهشه میخوام بدونم فروشنده راست گفته؟یعنی تا این موقع جوجه مینا هست؟اما دور چشماش سفیده خیلی فعاله کاملا بهم عادت کرده از دستم غذا میگیره میاد رو دست و شونم.وقتیم صدامو میشنوه خیلی پر جمب و جوش میشه.

   مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
 7. مصطفی
  فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۳ | #33

  مصطفی :

  مسعود :
  یک هفته پیش یعنی ۱۰ بهمن مرغ مینا خریدم فروشنده بهم گفت ۳ ماهشه میخوام بدونم فروشنده راست گفته؟یعنی تا این موقع جوجه مینا هست؟اما دور چشماش سفیده خیلی فعاله کاملا بهم عادت کرده از دستم غذا میگیره میاد رو دست و شونم.وقتیم صدامو میشنوه خیلی پر جمب و جوش میشه.

  احتمال داره ۵ الی ۶ ماه باشه ولی اگر رام است و صدات را می شنوه تحریک می شه حیوان خوبی است

  مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
 8. وحیدبیات
  فروردین ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۴۰ | #34

  باسلام باتشکر ازسایت تون . جوجه ی مرغ مینا ی ۳هفته ی یا یک ماه میخوام بخرم از کجا واز چه شخصی میتونم تهیه کنم.باتشکر

  وحیدبیات IP Address is : 65.49.68.195
  • admin
   فروردین ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۴ | #35

   با سلام، خواهش میکنم دوست عزیز
   اساسآ فروش مینا و سایر پرندگان وحشی (مورد حمایت سازمان محیط زیست)، حتی گنجشک از نظر قانونی خلاف است و جریمه هایی برای اون در نظر گرفته شده، اما همه ساله در فصل بهار در پرنده فروشیها عرضه جوجه و مینای بالغ که از طبیعت صید شده صورت میگیرد، از پرنده فروشیها سطح شهر میتونید تهیه کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.91.197
 9. reza
  اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۳۶ | #36

  با سلام و تشکر از شما . میخواستم از شما سوال کنم که من چطور میتوانم از مرغ مینا در خانه جوجه کشی کنم

  reza IP Address is : 2.191.104.90
  • admin
   اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۲۱ | #37

   سلام، خواهش میکنم
   تجربش رو نداشتم اما کار ساده ای نیست، تعیین جنسیت مینا به سادگی ممکن نیست، تکثیر مستلزم سرمایه و تعداد پرنده ی زیاد هست، مکان نگهداری برای تکثیر یاید بزرگ (طول حداقل ۳٫۵ تا ۴٫۵ متر، عرض ۱٫۲ تا ۱٫۵ متر و ارتفاع بیشتر از ۲٫۵ متر)، مکان باید در یک جای خلوت و به دور از رفت و آمد باشد و …
   پیشنهاد میکنم در صورت تمایل به کتب آموزشی مربوط مراجعه کنید.

   admin IP Address is : 188.159.141.7
 10. alireza
  اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۷:۲۱ | #38

  سلام و با تشکر از سایت خوبتون. میخواستم بدونم مرغ مینای وحشی هم میتونه به حرف بیاد و حرف بزنه؟؟؟
  اگه میشه جواب رو واسم ایمیل کنید ممنون میشم …

  alireza IP Address is : 2.177.199.54
  • محمد
   خرداد ۷ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۰۹ | #39

   اره ولی خیلی سخته به نظرمن جوجه تهیه کنید یا پرنده بالغ بگیرید مغرون بصرفه تر از جوجهجون جوجه امسال از هشتاد تا صدوبیست هست ولی بالغی که پنج کلام داشته باشه تو صدوپنچاه تومان است

   محمد IP Address is : 2.179.100.76
   • عسل
    تیر ۲۹ام, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۶ | #40

    قیمت جوجه مینا امسال حدود ۳۰یا۴۰ تومنه چرا دروغ میگی؟

    عسل IP Address is : 94.183.250.108
    • سجاد
     خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۴ در ۲۲:۳۴ | #41

     سلام … میشه بگی کجا میشه خرید

     سجاد IP Address is : 89.219.97.205
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

55 queries in 0٫312 seconds.