گنجشک

گنجشک

گنجشکها پرندگانی هستند کوچک با منقار کلفت و مخروطی و پاهای نسبتا کوتاه که اغلب پر و بال رنگارنگ ندارند. بیشتر به صورت اجتماعی به سر می برند و به طور دسته جمعی زاد و ولد می‌کنند و پروازی نیرومند ندارند.

گنجشک معمولی به طول ۱۴ تا ۱۵ سانتیمتر است. گنجشک نر تارک خاکستری پررنگ پس گردن بلوطی، گلوی سیاه، گونه ها و سطح شکمی سفید مایل به خاکستری است. در پرواز خط بالی کوتاه و نسبتا واضح و دمگاه خاکستری دارد. پرنده ماده و نا بالغ فاقد سیاهی گلو در سطح پشتی قهوه ای تیره و در سطح شکمی سفید چرک است.

زیستگاه گنجشکها مناطق مسکونی، کشاورزی است و به ندرت دور از محل آدمی زندگی می کنند. در سوراخها و پرچینها، روی شاخه های درخت و در مناطق مختلف لانه می سازند. گنجشک امروزه تقریبا در همه جای دنیا یافت می‌شود.

بیشتر گنجشکها آوازی دلفریب و موزیکال دارند. اغلب گنجشکان لانه خود را در بوته زارها و علفزارها می سازند، اما نوعی گنجشک لانه اش را در جاهای بلندتری نسبت به گنجشکان دیگر می‌سازد. گاهی لانه را برفراز درختان همیشه سبز تا هشت متر ارتفاع می سازد. لانه آنها از خار و خاشاک و الیاف گیاهی، وگاهی از شاخه‌های کوچک درختان است.

گنجشک

موسم تخمگذاری گنجشکها معمولا از نیمه فصل بهار آغاز می شود و تا اواخر پائیز ادامه دارد. ماده از چهار تا شش تخم سفید رنگ با علائم سرخ ــ قهوه‌ای می گذارد. گنجشکهای که در نواحی معتدل به سر می برند گاه با فرا رسیدن پائیز و زمستان به سوی نواحی گرم مهاجرت می کنند.

به هر حال در حالی که حیات وحش روز به روز در حال دور شدن از زندگی ماشینی آدمها است تنها گنجشکها به دلیل قدرت بالای آنها در کنار آمدن با شرایط محیطی هستند که با جست و گزیر و آوازشان برخی اوقات روحی تازه به کالبد زندگی خشک آدمها می دمند ولی تداوم شکار بی رویه آنها برای لذت چند لحظه ای شکستن استخوان های ظرفیت این پرنده کوچک خوشبختی شاید به زودی دیدن پرواز گنجشکها در خیابان و کوچه را نیز به حسرت تبدیل کند.

بازدید 44,210 | ۶۴ نظر
 1. الناز
  تیر ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۵:۵۰ | #1

  سعی کنید جایشان خیلی کثیف نباشد و هر دو روز یه بار عوض کنیدونگذارید کثیف بماند مثلا اگه جوجه گنجشک مورد نظرتون بزرگ باشه و پر داشته باشه میتونید خیلی خیلی اهسته به پر هاش اب بریزید

  الناز IP Address is : 2.188.217.65
 2. زهرا
  تیر ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۶:۳۰ | #2

  سلام من یه بچه گنجشک پیدا کردم که پوستش باد کرده و توانایی پرواز نداره,خواهشا کمکم کنید
  چه مشکلی داره؟

  زهرا IP Address is : 5.22.89.120
 3. الناز
  تیر ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۲۱:۲۲ | #3

  زهرا جون کدوم منطقش باد کرده

  الناز IP Address is : 2.188.205.61
 4. مریم
  تیر ۲۱ام, ۱۳۹۴ در ۰۹:۰۶ | #4

  ببخشید کدوم جاش باد کرده

  مریم IP Address is : 2.188.205.61
 5. matin
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۰ | #5

  سلام ببخشید من حدود۱ماه پیش یه جوجه گنجشک پیدا کردم و با سرنگ اب و غذا بهش میدادم الان هم بزرگ ودستی شده حالا مسئله اینه حدود۲هفتگیش میتونست تقریبا بپره اما حالا نمیپره و همش میخوره زمین فکر کنم به خاطر اینکه باهاش کار نکردم وگزاشتمش تو تراس تا به گنجشک های دیگه نگاه کنه و یاد بگیره به نظر شما چیکار کنم؟چه طوری باهاش کار کنم و چه طوری پروازکردنو یادش بدم؟ممنون

  matin IP Address is : 5.219.21.243
 6. matin
  مرداد ۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۵:۱۴ | #6

  در ادامه توضیحاتم وقتی پروازش میدم به کمر میخوره زمین و بالهاشو میبره زیرپاهاش ولی سرحاله و بازیگوشی میکنه و غذاشم خوب میخوره چیکار کنم برای پروازش؟؟؟؟
  سوال بعدیم هم اینکه ایا ارزن میخوره خودش؟

  matin IP Address is : 5.219.21.243
 7. matin
  مرداد ۲ام, ۱۳۹۴ در ۰۴:۱۴ | #7

  سلام ببخشید میخواستم بدونم چه طوری باید به جوجه گنجشک پرواز رو یاد داد؟جوجه گنجشک من قبلا تقریبا میتونست پرواز کنه ولی حالا مثله اینکه پرواز رو یادش رفته باشه مثلا هرچی میپرونمش بال نمیرنه و بالشو میبره زیر پاهاش و میخوره زمین؛من فکر کردم به خاطر اینکه پیش گنجشک های دیگه نبوده و گزاشتمش داخل تراس؛حالا به نظر شما چیکارکنم چه طوری پرواز یادش بدم؟

  matin IP Address is : 5.219.23.64
 8. متین
  مرداد ۲ام, ۱۳۹۴ در ۰۴:۱۵ | #8

  چه طوری پرواز یادش بدم؟

  متین IP Address is : 5.219.23.64
 9. الناز
  مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۷ | #9

  دستتو بالا پایین بکن پرواز میکنه

  الناز IP Address is : 2.188.210.83
 10. الناز
  مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۸ | #10

  اگه خودش بخواد پرواز میکنه زور زورکی نمیشه

  الناز IP Address is : 2.188.210.83
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

49 queries in 0٫360 seconds.