روش کار دستگاههای جوجه کشی

ماشین یا دستگاه جوجه کشی به وسیله ای اطلاق میشود که قابلیت ایجاد شرایطی مشابه با آنچه یک پرنده ی مادر بطور غریزی برای تبدیل تخم ها به جوجه فراهم میکند را داشته باشد ، شرایطی که هر  تخم نطفه داری در آن قرار بگیرد در زمان مشخصی بسته به نوع پرنده به جوجه  تبدیل خواهد شد و این شرایط عبارتند از :

۱- دمای کافی و یکنواخت

۲- رطوبت کافی و یکنواخت

۳- چرخاندن تخم ها برای جلوگیری از چسبیدن به پوسته

۴- تهویه ی مناسب

پس هر دستگاه یا ماشین جوجه کشی برای تبدیل تخم به جوجه  بایستی شرایط فوق را دارا باشد .

::: تامین و تنظیم دما در ماشین جوجه کشی :::

حرارت مورد نیازدر ماشین جوجه کشی از قدیم  به روشهای مختلف تامین شده است ، از سوزاندن فضولات حیوانات در ماشینهای جوجه کشی مصریان باستان و مردم چین باستان گرفته تا پارافین و نفت و الکل و آب گرم و نیروی الکتریسیته که امروزه  نیروی الکتریسیته تقریبا در اکثر دستگاههای جوجه کشی بعنوان منبع تامین حرارت مورد استفاده قرار میگیرد .

تنظیم دما نیز با ابزار و روشهای مختلفی انجام می شده است , دریچه های تعبیه شده در بدنه ماشینهای جوجه کشی قدیمی ابتدایی ترین روش تنظیم دما بوده هر چند روشهای متداولی بسته به نوع دستگاه مرسوم بوده و هست مثل ترموستات الکتریکی ، کپسول اتری ،کلید جیوه ای ، دماسنج جیوه ای تماسی ،  کلیدهای حرارتی الکتریک ( ترموستاتهای مکانیکی ) و . . .

اما امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی ترموستاتهای الکترونیکی با مدارهای ییچیده و سنسورهای فوق حساس با کنترل دقیق دما تا ۲ دهم درجه ، کنترل دما در ماشینها ی جوجه کشی را بسیار قابل اطمینان کرده هرچند بکار بردن این ترموستاتها  تا حدی هزینه های ساخت دستگاه های جوجه کشی را بالا برده اما تا حد قابل  توجهی میزان ریسک را کاهش داده و به نوعی کاربا دستگاههای مجهز به این ترموستات ها برای  کاربران ساده تر شده است .

::: تامین و تنظیم رطوبت در ماشین جوجه کشی :::

رطوبت یکی از عوامل تعیین کننده ی درصد موفقیت در جوجه کشی می باشد ، تنها منبع تامین رطوبت آب است  و تولید رطوبت از آب به روشهای مختلفی امکانپذیر است ، در ابتدایی ترین  نوع قرار دادن یک ظرف آب در ماشین جوجه کشی باعث ایجاد رطوبت میشود حال اگر  بتوان سطح آب را بصورت معینی تنظیم کرد و میزان آن را با یک رطوبت سنج ساده اندازه گیری کرد به نحو مطلوب تری میتوان بر رطوبت مورد نیاز فرآیند جوجه کشی نظارت داشت.

پاشش آب در محیط بوسیله ی پمپ مخصوص و یا به کارگیری از مدارات الکترونیکی جهت تولید بخار سرد یا همان مه سازها یا رطوبت سازهای آلتراسونیک میتواند روش موثری در تامین رطوبت مورد نیاز باشد .

::: چرخش :::

یکی دیگر از لازمه های جوجه کشی موفق چرخاندن تخمها در زمانهای مشخص میباشد ، بصورت طبیعی مشاهده شده است مرغ مادر به جهت جلوگیری از چسبیدن زرده به پوسته و کیسه هوای درون تخم  بطور متوسط هر ۳۵ دقیقه اقدام به چرخش تخمها میکند ، در مقیاس صنعتی اینکار را هر ۱ ساعت یکبار برای تخم مرغ و هر ۲ تا ۴ ساعت یکبار برای تخم بلدرچین بوسیله ی موتورهای الکتریکی یا فشار جکهای بادی انجام میدهند و نحوه مرسوم چرخش تخمها بدین ترتیب است که با توجه به قرار گرفتن سر کوچک تخمها بسمت پایین در شانه ی مخصوص دستگاه جوجه کشی این شانه را ۴۵ درجه نسبت به افق تغییر زاویه داده و پس از گذشت مدت زمان مشخص این تغییر زاویه ۴۵ درجه ای نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال میکنند  باید توجه داشت هر گونه چرخش باید به آرامی و بدون تکانهای شدید انجام پذیرد زیرا تکان شدید باعث صدمه به جنین شده و از میزان موفقیت در جوجه کشی میکاهد . هر چند چرخش بصورت دستی نیز انجام میگیرد اما به دلایل مختلف از جمله مسائل بهداشتی و نوسانات دما و رطوبت به علت باز شدن درب دستگاه توصیه نمیشود .

نویسنده : واحد تحقیقات و آموزش رویان گستر

بازدید 89,906 | ۳۴۴ نظر
 1. مسلم
  اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۴ در ۱۴:۰۵ | #1

  سلام اساتید
  من تعدادی تخم تو یک انکوباتور گذاشتم اما نوسان دمای بین ۳۸ تا ۳۶ درجه داره و برا تامین رطوبت هم داخلش یک کاسه اب گذاشتم و حدود هر ۳ ساعت یکبار دستی میچرخونمشون در کتر از ۱۰ ثانیه بنظرتون امیدی هست ۵۰%درصدشون متولد بشن یا خیر

  مسلم IP Address is : 2.182.246.117
 2. سجاد
  خرداد ۴ام, ۱۳۹۴ در ۲۰:۲۷ | #2

  با سلام
  مهندس یه سالن ۸۰ متری دارم میخوام پرورش کبک بزنم بنظر شما ماشین جوجه کشی چنتای بگیرم تا نهایت استفاده از سالنمو ببرم
  منظورم اینه تو این سالن میتونم چنتا کبک پرورش بدم

  سجاد IP Address is : 5.221.144.121
 3. حسن
  خرداد ۵ام, ۱۳۹۴ در ۰۷:۵۲ | #3

  باسلام
  استاد برای چرخش دستی اگر یک طرف شانه را ۱۵ سانت بالا ببریم برای چرخش کافیه زاویه ۴۰ ۴۵ درجه درست میشه؟
  متشکر

  حسن IP Address is : 94.177.77.155
  • admin
   خرداد ۵ام, ۱۳۹۴ در ۰۹:۱۰ | #4

   سلام دوست گرامی
   با یک نقاله به راحتی میشه زاویه چرخش راک و شان در دستگاه جوجه کشی اندازه را گرفت، به هر حال اگر عرض راک رو ۳۲ سانتیمتر در نظر بگیرید بالا بردن یک گوشه راک به اندازه ۱۱ سانتیمتر، زاویه ۴۰ درجه میدهد.
   پاینده باشید

 4. محمود
  خرداد ۱۱ام, ۱۳۹۴ در ۰۷:۵۹ | #5

  با سلام
  اگر یک مرغ بدون وجود خروس در حال تخمگذاری باشد.سپس خروسی را در کنار مرغ قرار دهیم و جفتگیری انجام شود. چند روز بعد از اولین جفتگیری تخم ها نطفه دار خواهند شد؟

  محمود IP Address is : 5.233.128.155
 5. محمدرضا
  خرداد ۲۴ام, ۱۳۹۴ در ۰۸:۰۲ | #6

  سلام.خسته نباشید.ممنون از سایت خوبتون و اینکه انقدر با حوصله و دقت به سوالا پاسخ میدین.من یه دستگاه جوجه کشی حدودا ۴۰۰ تایی دارم.و تمام ابزار ها و وسایل لازم و همچنین مکان مناسب رو هم برای پرورش بلدرچین در اختیار دارم.اما به علت نداشتن تجربه نیازمند مشورت با یک کارشناس هستم.اگر لطف کنین منو کمک کنین ممنون میشم.هزینشم پرداخت میکنم.
  بازم ممنون…

  محمدرضا IP Address is : 188.159.108.49
  • admin
   خرداد ۲۴ام, ۱۳۹۴ در ۱۵:۲۵ | #7

   با سلام
   خواهش میکنم
   چه مشکلی دارید؟ در خصوص کار با دستگاه جوجه کشی مشکل دارید؟ لطفأ تماس بگیرید.

 6. علی سراوانی
  تیر ۱۳ام, ۱۳۹۴ در ۱۷:۳۷ | #8

  سلام خسته نباشید نماز روز قبول
  میخواستم بدم دستگاه جوجه کشی باید توی اتاق چند در چند باشه ایا باید کولر هم باشه یا نه هوای خود اتاق خوبه بعد شم ضد عفونی کردن باید اتاق رو ضد عفونی کرد یا دستگاه رو ممنون یا سوالات بعدی …

  علی سراوانی IP Address is : 5.112.138.157
  • admin
   تیر ۱۵ام, ۱۳۹۴ در ۰۷:۰۹ | #9

   با سلام
   دستگاه جوجه کشی چندتایی؟
   هم دستگاه دستگاه رو ضد عفونی کنید هم اتاق رو، دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه مناسب هست برای اتاقی که دستگاه جوجه کش رو اونجا قرار میدید.
   موفق باشید

 7. دانیال
  مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۸ | #10

  با سلام.می خواستم بدونم اگر دستگاه را در زیر راهپله داخلی منزل بذارم اشکالی داره از نظر تهویه ؟؟؟

  دانیال IP Address is : 185.71.194.18
  • admin
   مرداد ۲۲ام, ۱۳۹۴ در ۱۷:۳۷ | #11

   با سلام
   نباید اشکالی داشته باشه دوست گرامی البته نوسان دما رو در نظر بگیرید.
   موفق باشید

 8. محمد
  شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۴ در ۱۶:۳۹ | #12

  با سلام وعرض خسته نباشید
  من یه جوجه کشی که با تخته چوب مثل جعبه درست کردم وطبق کتاب حرف وفن دوم راهنمایی داخل ان را با زرورق پوشاندم(بصورت کامل)وبعد طبق کتاب چهار ساعت یک بار انها را۱۸۰ درجه می چرخواندم وتا حالا دوبار این گونه تخم در این جعبه گذاشتم وتا حالا (در این دوبار )جوجه در نیامد می شود اشگال کارم را برایم بگید با تشکر

  محمد IP Address is : 188.215.180.178
  • admin
   شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۴ در ۲۱:۵۹ | #13

   سلام، ممنون
   دما و رطوبت رو در دستگاه جوجه کشی که ساختید تنظیم کردید؟

 9. محمد
  شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۶:۵۴ | #14

  سلام
  رطوبت را با گذاشتن کاسه اب وگرما را با لامپ ۴۰وات رشته ای بودوروی۳۸تا ۴۰ می رفت.
  دو سوال دیگه ام دارم که اگه میشه جواب بدید مرغی دارم از نژاند هلندی (اونایی که چاق وپا کوتاه اند)۱ که از پر مرغ وخروسم میخورد وگفتن که این کمبود کلسیم است بهش کلسیم دادم وحالا هم دارد پر می خور د حالا چکار کنم؟
  ۲ایا مرغ های هلندی کرچ می شوند؟(حدود ۳۰ تخم یا بیشتر گذاشته است)

  محمد IP Address is : 2.185.186.74
  • admin
   شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۷:۲۲ | #15

   با سلام
   دمای مطلوب دستگاه جوجه کشی ۳۷/۵ تا ۳۸ درجه سانتیگراد هست، دمای بالاتر از ۳۸/۵ به مدت ۲۰ دقیقه کشنده هست.
   سلام
   خوردن پر در بین حیوانات و پرنده ها ناشی از کمبود های مواد معدنی و ویتامینهاست که به این بیماری همدیگر خواری یا کانی بالیسم می گویند. یکی از راههای درمان آن هم استفاده از مواد معدنی و ویتامینهاست که به صورت پودر یا قرص یا شربت می باشد.
   پاینده باشید

 10. محمد
  شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۱۸:۳۷ | #16

  با سلام دوباره وممنون از سایتتان
  حال بنظر شما جوجه کشی رو چه جوری عوض کنم که جوجه بیاد لطفا بگید تو هر سایتی نوشتم متنم را حذف کردند

  محمد IP Address is : 188.215.189.13
  • admin
   شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۴ در ۲۰:۱۳ | #17

   با سلام
   از ترموستات برای کنترل دقیق دما در دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.
   موفق باشید

صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

50 queries in 0٫339 seconds.