جوجه کشی و تعیین ظرفیت دستگاه جوجه کشی در مزارع پرورش بلدرچین

افرادی که علاقمند به پرورش بلدرچین جهت تولید گوشت باشند باید جوجه های آن را خودشان تولید و تکثیر نمایند. زیرا در حال حاضر محلی در ارتباط با تولید انبوه جوجه بلدرچین و یا کارخانه جوجه کشی ویژه بلدرچین وجود ندارد. جهت ایجاد تاسیسات مربوط به پرورش بلدرچین بایستی محلی را که دارای آب ، برق و راه بوده و در مکانی خلوت قرار گرفته باشد را انتخاب نمود. همچنین در انتخاب مکان احداث می بایست دوری و نزدیکی آن به بازارهای مصرف را مد نظر قرار داده و از طرفی مزرعه به دلیل ایجاد بوی نامطبوع و جذب مگس در محلی خارج و دور از محل سکونت احداث گردد. همچنین به دلایل بهداشتی و مدیریتی نیاز به ایجاد سالن های جداگانه جهت پرورش مولدین، جوجه ها و تاسیسات می باشد و این واحدها را می توان بر اساس ظرفیت شان به صورت مجزا و یا بصورت واحد های جداگانه داخل یک ساختمان ایجاد کرد.
سمت و سوی سالن ها از نظر آفتابگیر بودن مهم و با اهمیت می باشد. به طور مثال در مناطق گرمسیر قسمت طولی سالن ها باید در جهت شرق و غرب ساخته شود. اگر سایبان ساختمان هم مقداری طولانی در نظر گرفته شود از افزایش دمای داخل سالن در فصل تابستان کاسته خواهد شد زیرا در این فصل خورشید مدار عمودی را طی می کند. اما در مناطق سردسیر طول سالن در جهت شمال و جنوب ساخته می شود با این کار سالن ها در فصل زمستان آفتاب گیر خواهند شد.
مناطق بادخیز ، ارتفاعات و کناردریا محلی مناسب برای پرورش بلدرچین محسوب نمی گردد . مکان پرورش را می توان بصورت بسته و باز ساخت . داخل سالن پرورش بر اساس برنامه و نحوه پرورش (داخل قفس و یا کف سالن ) ، ظرفیت جوجه ریزی مورد نظر، سرمایه موجود پرورش دهنده و … آماده سازی می گردد. اگر روش پرورش در کف سالن مد نظر باشد از بستر استفاده می شود. در این سیستم ارتفاع بستر در فصل تابستان ۵ – ۳ سانتیمتر و در فصل زمستان ۸- ۵ سانتیمتر در نظر گرفته شده و با کاه ، تراشه نجاری ، پوسته برنج و یا خاک اره پوشانده می شود . درجه حرارت مطلوب در پرورش بلدرچین بالغ مابین ۲۷ – ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.
سیستم نگهداری در قفس در انواع مختلف ( پرورش نیمچه گوشتی – تخمگذار – و … ) متداول می باشد. با توجه به وجود قفسهای صنعتی در ابعاد و ظرفیتهای گوناگون، می توان با توجه به ظرفیت مزرعه قفس مورد نظر را جهت پرورش انتخاب کرد. قفسهای صنعتی پرورش بلدرچین هم اکنون بوسیله سازندگان داخلی در کشور تولید می گردند که برای مزارعی با ظرفیتهای پائین و متوسط مناسب هستند اما در نظر داشته باشید که کسانی که قصد احداث مزارعی با ظرفیتهای بالا و یا قصد توسعه مزارع خود را دارند بایستی جهت جلوگیری از ریسک در سرمایه گذاری اقدام به تهیه قفسهای صنعتی از کارخانجات معتبر نمایند. زیرا بدیهی است که سازندگان حرفه ای تجهیزات پرورش طیور خاص در جهان با در نظر گرفتن کلیه استانداردهای لازم و انجام تحقیقات بسیار اقدام به ساخت قفسهائی در ابعاد و اندازه های استاندارد می نمایند که همین امر منجر به افزایش درصد بهره وری در مزارع خواهد شد و ناگفته پیداست که افزایش بهره وری در مزارع بزرگ اگر هم در مقیاس عددی ناچیز باشد اما در بعد ریالی بسیار قابل توجه خواهد بود. در اینگونه قفس ها که عمدتا در اندازه های ۴ و ۵ طبقه تولید می گردند، تجهیزات ویژه ای جهت جمع آوری فضولات ، آبخوری و دانخوری اتوماتیک و حتی در برخی مدل ها، مادر مصنوعی جهت تامین حرارت در هر طبقه به طور جداگانه نصب گردیده است. قسمت تحتانی هر قفس با کف فلزی پوشانده می شود و فضولات جمع شده یا بصورت اتوماتیک و یا بصورت دستی تخلیه و پاک سازی می شود. در قفس های تیپ کالیفرنیا ، مدفوع مستقیما به کف سالن ریخته و در آنجا جمع می شود تخلیه مستمر فضولات تولید شده از نظر تهویه و تامین هوای پاکیزه داخل سالن موثر است.
همچنین در قفسهای پرورش پرندگان مولد و تخمگذار، سینی هائی جهت جمع آوری سریع و آسان تخم تهیه گردیده است.

تولید مثل بلدرچین:
جهت اینکار از دستگاههای جوجه کشی استفاده می شود بلدرچین در کوتاه مدت به بلوغ جنسی می رسد جنس ماده در ۴۲ روزگی شروع به تخم گذاری می کند. تولید اسپرم در بلدرچین نر در ۳۶ روزگی شروع می شود و جهت تکثیر و تولید مثل از بلدرچین مادر و تخم های بدست آمده از آن استفاده می شود.
بلدرچین های مادر خریداری شده نباید بیشتر از ۳ – ۲ هفته سن داشته باشند تولید تخم در روزهای ۶۰ – ۵۶ تخمگذاری به اوج خود می رسد.
در صورت افزایش مدت زمان روشنایی از فروردین لغایت شهریور ۱۰۰- ۵۰ تخم می گذارند پس از این مدت به اصطلاح وارد مقطع تولکی ۵/۱ ماهه می شوند . در پرورش مدرن و در شرایط صنعتی در طول سال از یک قطعه بلدرچین ۳۰۰ – ۲۵۰ تخم یرداشت می شود. شرایط ایده ال نوردهی و ایجاد روشنایی در سالن ۱۸ – ۱۴ ساعت در روز می باشد . در انتخاب تخم ها جهت استفاده در جوجه کشی باید به نکاتی همچون پاکیزگی تخم ، سالم بودن و وزن آن توجه نمود. اگر مجبور به ذخیره تخم های بدست آمده از مادران مولد باشیم باید آنها را در شرایط مناسب یعنی در دمای ۱۸ – ۱۶ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۰ – ۷۵% نگهداری کرد . اگر تعداد تخم تولید شده کمتر از ظرفیت ماشین جوجه کشی باشد می توانیم تخم های بدست آمده را تا ۱۵ – ۱۰ روز در شرایط محیطی فوق الذکر ذخیره و نگهداری نمائیم.
تخم ها در روی راک بطرز افقی یا بشکلی که نوک تیز آن در قسمت پائین باشد، قرار می گیرند. درصورتی که تخم بلدرچین بیشتر از یک هفته جهت جوجه کشی ذخیره و نگهداری شود باید هر روز با جابجا نمودن، وضعیت آنها تغییر داده شود. در تولید جوجه بلدرچین توسط ماشین جوجه کشی رعایت ۴ شرط دما ، رطوبت و تهویه مناسب و جابجا کردن الزامی است تخم بلدرچین بعد از ۱۸ – ۱۷ روز هچ می شود . دمای ماشین جوجه کشی بایستی ۵/۳۷ درجه سانتی گراد باشد اما در دو روز آخر درجه حرارت جوجه کشی کاهش داده می شود.
تهویه توسط یک یا چند سوراخ ایجاد شده در سقف دستگاه انجام می گیرد . همچنین FAN تعبیه شده داخل دستگاه منجر به ورود هوای تمیز به داخل و خروج هوای کثیف به خارج آن خواهد شد . در ۱۴ روز اول تخم های داخل ستری بلافاصله هر ۴ – ۲ ساعت یکبار و یا حداقل روزی ۵ بار جابجا می شوند اگر این کار توسط دستگاه و به صورت اتوماتیک باشد به ازاء هر یک ساعت یکبار انجام خواهد گرفت، دو روز آخر تخم ها به هچری انتقال داده می شوند.
تعداد جوجه های هچ شده بازاء هر یکصد تخم راندمان هچ و تعداد تخم های بارور بازاء هر یکصد تخم نیز میزان باروری را تعیین می کند. بهترین موقع تعیین درصد ( باروری و راندمان هچ ) انتقال تخم ها از ستری به هچری می باشد.

تعیین ظرفیت دستگاه جوجه کشی و محاسبه اندازه گله مادر:
اگر بر اساس ارزیابی های بعمل آمده فرضا نیاز هفتگی بازار در حدود ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین برآورد و مشخص شود، باید ۱۰% افزون بر این نیاز بلدرچین تولید و عرضه کرد . زیرا تلفات ۱۰ – ۵% جوجه ها را در طول پرورش نباید فراموش نمود. به همین منظور جهت تامین ۱۰۰۰ قطعه جوجه بلدرچین در هفته و با در نظر گرفتن ۹۰% میزان باروری تخم و ۸۰ % میزان هچ، به تعداد متوسط ۱۵۵۰ عدد تخم نیاز می باشد.
با این حساب بایستی روزانه ۲۲۵ عدد تخم از گله مادر تولید و پس از یک هفته ذخیره کردن به دستگاه جوجه کشی منتقل می نمائیم. اگر میزان بارور بودن ۱۵۵۰ عدد تخم های جمع آوری شده در طول هفته که در داخل ماشین جوجه کشی گذاشته شده اند را ۹۰% تخمین بزنیم، در آخر پانزدهمین روز تعداد ۱۴۰۰ – ۱۳۷۶ عدد تخم بارور از ستری به قسمت هچری منتقل خواهد شد. به همین منظور ظرفیت هچری باید باندازه ۱۴۰۰ عدد تخم در نظر گرفته شود از طرف دیگر چون هفته ای یکبار تخم ها جمع آوری و داخل دستگاه گذاشته می شود ظرفیت ستری را باید دو برابر تولید هفتگی تخم در نظر گرفت. همچنین جهت تکمیل ظرفیت دستگاه در هفته یعنی جمع آوری و ذخیره ۲۵۰ عدد تخم در روز به پرورش ۳۶۰ – ۳۵۰ قطعه بلدرچین مادر نیاز می باشد . اگر در هر قفس یک نرو یک ماده پرورش دهیم باندازه تعداد ماده به بلدرچین نر نیاز داریم، اما توجه داشته باشید که در اکثر مزارع صنعتی معمولا به ازا هر نر ، ۲ تا ۳ ماده در نظر می گیرند. توجه داشته باشید که کلیه ارقام ذکر شده در فوق بر اساس ۹۰% باروری و ۸۰% توان هچ و ۷۰% تولید تخم محاسبه گردید و بدیهی است که در صورت کسب نتایج متفاوت در درصدهای گفته شده، نتایج ذکر شده در فوق نیز می توانند تغییر نمایند.
شایان ذکر اینکه کسب ارقام ذکر شده در تولید بسیار مشکل و در عین حال مطلوب می باشد .

نگهداری و پرورش
جوجه ها باید در قفسهای های چند طبقه مجهز به مادر مصنوعی و یا در کف سالن پرورش داده شوند. در هر صورت دمای محل باید در اوایل پرورش ۳۶ – ۳۵ درجه سانتی گراد باشد . سپس حرارت سالن بازاء هر هفته ۳ درجه سانتی گراد کاهش می یابد اما به هیچ وجه نباید دمای سالن به کمتر از ۲۲ دجه سانتی گراد کاهش یابد. پرورش در قفس های بزرگ کف شبکه ای نیز امکان پذیر است .
جهت جلوگیری از نوک زدن یا کانی بالیسم انجام نوک چینی و کاهش شدت نور سالن و یا آویزان نمودن دسته های یونجه خشک مفید می باشد. ۲۰ عدد بلدرچین سه هفته را می توان در فضای به وسعت ۳۰*۳۰ سانتی متر جا داد. پس از گذشت ۵ هفته، بلدرچین ها به قفس های مخصوص تخم گذاری منتقل می گردند اما اگر پرورش درکف سالن در نظر گرفته شود باید قوطی های ویژه تخمگذاری بلدرچین تهیه شده و داخل آنها بایستی کاه یا علف گذاشته شود .
برای تامین روشنایی داخل سالن در هفت روز اول، ۵ – ۲ لامپ بصورت ۲۴ ساعت و ۴۰ – ۸ روز بعدی طول طبیعی روز و یا ۸ ساعت با ۲ لامپ ، بعد از ۴۱ روز ۱۶ ساعت با ۲ لامپ مناسب می باشد .
به هر حال توجه داشته باشید که علیرغم کلیه اطلاعات فوق، بهره گیری از کارشناسان خبره در شروع و حتی ادامه کار می تواند نقش به سزائی در افزایش راندمان مزرعه شما و کاهش ریسک داشته باشد. پس سرمایه گذاری در بخشهای فنی را نه بعنوان هزینه بلکه بعنوان یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

منبع: idj.ir

بازدید 14,222 | ۴۹ نظر
 1. مجتبي
  شهریور ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۳:۱۳ | #1

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم یک بلدرچین در کل دوره پرورش ۴۲ روزه چه مقدار دان مصرف میکنه ؟

  مجتبي IP Address is : 77.237.169.121
  • admin
   شهریور ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۵:۰۵ | #2

   سلام دوست عزیز، ممنون
   هفته ی اول ۶۰ گرم
   هفته ی دوم ۱۰۰ گرم
   هغته سوم ۱۲۰ گرم
   هفته ی چهارم ۱۵۰ گرم
   هفته ی پنجم ۲۰۰ گرم
   هفته ی ششم ۲۴۰ گرم
   بطور میانگین بین ۱۸ تا ۲۲ گرم در روز
   سربلند باشید

   admin IP Address is : 188.159.131.228
 2. مجتبي
  شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۰۸:۱۶ | #3

  سلام
  جسارتا گمان نمیکنم در طول دوره پرورش نزدیک به ۹۰۰ گرم دون بخوره
  یعنی برای ۱۰۰ گرم گوشت ۱۰۰۰ تومان ( با خرید جوجه و دون) هزینه کنی بعد همون ۱۰۰۰ تومان بفروشی ؟

  مجتبي IP Address is : 77.237.169.121
  • admin
   شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۰۹:۵۴ | #4

   با سلام
   عرض کردم بین ۱۸ تا ۲۲ گرم که با توجه به نژاد و وزن پرنده متغیر است و تولید کننده باید درصدی از دان را به عنوان پرت در نظر بگیرد که در نهایت همین ارقام به دست خواهد آمد، لازم به ذکر است که با این میزان جیره در نهایت وزن به حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم رسیده و وزن لاشه نیز به طور متوسط ۱۱۰ تا ۱۱۵ گرم است.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.135.247
 3. مجتبي
  شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۹ | #5

  از پاسختون ممنونم
  اما با در نظر گرفتن قیمت هر کیلویی حدود ۱۳هزارتومان قیمت هر ۱۰۰ گرم یه طور متوسط ۱۳۰۰ تومان در می آید حال با توجه به قیمت جوجه ۴۰۰ تومانی و خوردن ۸۰۰ تومان دانه و هزینه نگهداری و کشتارگاه یعنی باید به ضرر فروخت؟
  قبلا از سوالات زیاد و پی در پی خود عذر خواهی میکنم

  مجتبي IP Address is : 77.237.169.121
  • admin
   شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۲ | #6

   خواهش میکنم آقا مجتبی عزیز، اما نه ایراد از بلدرچین هست و نه از تولید کننده، متاسفانه قیمت دان هم مثل خیلی از نهاده ها، قیمت واقعی و عادی رو نداره!!! ضمنآ اگر خودتون اقدام به جوجه کشی کنید قیمت جوجه خیلی کمتر خواهد شد.
   شاد و سربلند باشید

   admin IP Address is : 188.159.135.247
   • مجتبي
    شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۳ | #7

    خیلی ممنون مرسی
    خدا خیرتون بده

    مجتبي IP Address is : 77.237.169.121
   • مجتبي
    شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۳ | #8

    با سپاس فراوان

    مجتبي IP Address is : 77.237.169.121
 4. mosavver
  آبان ۲۳ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۴۳ | #9

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون انشاالله از خدا هر چی میخوای بهت بده.
  با سپاس فراوان از شما و سایت بسیار مفیدتون.

  mosavver IP Address is : 2.181.182.188
  • admin
   آبان ۲۳ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۴۹ | #10

   سلام دوست عزیز
   خواهش میکنم، متقابلآ از بازدید و اظهار لطف جنابعالی سپاسگزارم.
   شاد و سربلند باشید

   admin IP Address is : 199.91.173.7
 5. مهدي
  آبان ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۳ | #11

  باسلام
  بنده درصدد احداث و راه اندازی پرورش بلدرچین به صورت سنتی هستم و سرمایه ای که در اختیار دارم ۱۰ الی ۱۲ میلیون تومان است می تئنید بنده را به صورت کامل و جامع راهنمائی کنید. و آیا شما به این کار رو به من توسیه می کنید یا نه ؟ قبلا چندین حیوان خانگی را نگهداری کردم و به این کار هم علاقه دارم. با تشکر

  مهدي IP Address is : 78.38.17.200
  • admin
   آبان ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۸ | #12

   با سلام و احترام
   دوست عزیز سوددهی در این بخش به میزان زیادی به بازاریابی شما بستگی دارد. امیدوارم سایر دوستان شما رو راهنمایی کنند، در غیر اینصورت لطفآ تماس بگیرید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.134.12
 6. gf
  آذر ۱ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۰۴ | #15

  سلام- میخوام بدونم که دما و رطوبت و چرخش ایده آل و مناسب در دوران ستری و هچری بلدرچین چه مقدار است؟ ممنون

  gf IP Address is : 37.254.41.122
  • admin
   آذر ۱ام, ۱۳۹۱ در ۲۱:۴۶ | #16

   با سلام دوست عزیز
   چرخش هر ۳ ساعت و برای اطلاع از میزان دما و رطوبت لطفآ اینجا را ملاحظه کنید.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.158.91.242
 7. سعید
  دی ۹ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۱۲ | #17

  باسلام و عرض ادب من عکسهایی از پرورش بلدرچین میخواستم مثلا نحوه ساخت قفس و محل تخم گذاری متشکرم

  سعید IP Address is : 151.246.40.126
  • admin
   دی ۱۰ام, ۱۳۹۱ در ۱۴:۰۱ | #18

   سلام آقا سعید
   فعلآ عکسی موجود نیست، در اولین فرصت انشاا…

   admin IP Address is : 188.159.141.72
 8. سجاد
  بهمن ۱۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۳۷ | #19

  سلام
  تشکر از رهنمای های بی منتتان
  حدود ۱۰۰ عدد بلدرچین دارم که تازه چند روزی است به تخم آمده اند یعنی در سن ۶۰ روزگی!
  دلیل این تأخیر را چه می دانید؟
  آیا به خاطر جیره است؟
  این تأخیر می تواند به خاطر کمبود چه ماده ای در جیره باشد؟
  جیره ی من ۶۰ در صد ذرت و ۴۰ در صد سویای درجه یک همراه با یک سری ویتامین(A;E:…) و مواد معدنی می باشد.

  سجاد IP Address is : 188.136.164.131
  • admin
   بهمن ۱۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۳:۴۹ | #20

   سلام آقا سجاد
   خواهش میکنم، امیدوارم دوستان جواب دقیق رو بدن اما مطمئن هستم تخمگذاری به برنامه ی نوری و جیره غذایی مربوط میشه.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.139.213
   • محمدعلی
    اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۳۹ | #21

    سلام
    یکی از عوامل مهم در رشد دستگاه تولید مثلی طیور میزان پروتئین دان و بالانس بودن جیره شونه و البته کمبود ویتامین c و ویتامین Aهم تاثیر گذاره برای کم کردن هزینه ها هم میتونید در کنار جیره غذایی فعلی از جوانه گندم استفاده کنید

    محمدعلی IP Address is : 151.245.77.244
 9. محمود رضا
  بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۱ در ۲۲:۳۸ | #22

  با سلام
  بنده فعلا ۱۵ تا بلدرچین به صورت آزمایشی دارم
  سه تا نتیجه گیریم این بوده که
  اول افزایش دما تاثیر مستقیمی روی تخمگذاری داره
  دوم بنده از چیره غذایی ترکیبی : میان دان ، گندم(خشک و جوانه زده) ، ارزن و شاهدانه استفاده میکنم که شاهد تاثیر زیاد شاهدانه در افزایش تخمگذاری و بلوغه
  سوم اینکه بلدرچین مقاومت بالایی در مقابل بیماری داره بخصوص نیوکاسل و سالمونلا
  موفق باشید

  محمود رضا IP Address is : 5.113.42.173
  • admin
   بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۱ در ۲۳:۰۶ | #23

   سلام
   ممنون از اینکه تجربیات خودتون رو در اختیار سابر دوستان قرار دادید.
   شاد باشید

   admin IP Address is : 188.159.137.184
 10. حامد
  اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۵۵ | #24

  با سلام و خسته نباشید…برای تولید مثل طبیعی بلدرچین باید از کجا بفهمیم که بلدرچین کرچ شده؟
  چه نشانه هایی دارد؟
  آیا در زمان تخم گزاری نسبت به برداشتن تخمها عکس العمل نشان میدهد؟

  حامد IP Address is : 198.105.214.102
  • admin
   اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۱ در ۰۸:۳۸ | #25

   سلام آقا حامد
   لطفآ اینجا رو ملاحظه کنید.

   admin IP Address is : 188.159.141.4
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

54 queries in 0٫314 seconds.