بلبل هزار دستان۱ ( Nightingale1)

بلبل هزار دستان

بلبل هزار دستان
نام انگلیسی : Nightingale
نام فرانسوی : Rossignol Philomele
نام لاتین : Luscinia Megarhynchos


مشخصات :
بلبل هزار دستان ۱۶ سانتیمتر طول دارد و بسیار شبیه به بلبل خالدار ( یکی دیگر از گونه های موجود در خانواده توکایان ) است، ولی روتنه اش کمرنگ تر و بیشتر متمایل به قهوه ای بوده و دمش نیز قرمز است و همچنین حلقه سفید دور چشمانش واضح تر دیده می شود. زیرتنه تمیز و فاقد لکه روی سینه و پهلو ها است و به رنگ سفید متمایل به نخودی یا خاکستری دیده می شود. پرنده جوان بلبل هزاردستان خالدار بوده و با خالهای نخودی در سینه و پهلوها و خالهای کمرنگی در پوشش های میانی بال دیده می شود.
نر و ماده همشکل، تقریبا نشانه خاصی ندارد ، جز اینکه دمش بلوطی مایل به قهوه‌ای است و صدای جالب توجهی دارد. سطح پشتی قهوه‌ای خوشرنگ و یکدست و سطح شکمی آن قهوه‌ای مایل به خاکستری کمرنگ است که در ناحیه گلو و شکم به سفیدی می گراید. پرنده نابالغ مانند نابالغ سینه سرخ، خال‌خال و لکه‌لکه است، ولی به آسانی از روی اندازه بزرگتر ، دم بلوطی رنگ و سطح شکمی سفید‌تر مشخص می شود. تفاوت آن با نابالغ دم سرخ معمولی عبارت است از اندازه بزرگتر و دم بلوطی تیره‌رنگ.
بلبل هزار دستان معمولا در نزدیک سطح زمین دیده شده و تغذیه می کند. و از روی شاخه های مخفی آواز می خواند و معمولاً تنهاست و به صورت دسته جمعی دیده نمی شود . پرنده ای تک همسر بوده و لانه در نزدیکی یا در سطح زمین قرار دارد. بین ۴ تا ۵ تخم می گذارد و به مدت ۱۳ روز روی آنها می خوابد و جوجه ها نیز بعد از ۱۱ روز لانه را ترک می کنند. این پرنده در سال یک یا دو بار تولید مثل می کند .
بلبل هزار دستان بهترین پرنده آوازخوان موجود در کشور ایران می باشد . این پرنده در هنگام آوازخوانی خود را کاملاً مخفی نگه می دارد ولی از صدایش می توان آن را از بلبل خالدار تشخیص داد .
در سال های اخیر در بعضی از شهرها صیادان اقدام به صید و پرورش این پرنده در قفس نموده اند. البته باید به این نکته اشاره کرد که نگهداری و پرورش از این پرنده بسیار دشوار است و این به علت حشره خوار بودن آن است. جهت تغذیه این پرنده در قفس می بایست از مخلوطی از دان پارس و گوشت نرم و مواد گیاهی استفاده نمود و البته اگر دسترسی به حشرات میسر باشد بهتر است حشرات را جهت تغذیه در اختیار پرنده قرار داد. از میوه ها نیز در تغذیه پرنده می توان استفاده کرد و از جمله میوه هایی که در تغذیه پرنده به کار برده می شود می توان به انگور، سیب، تمشک و توت درختی و حتی سنجد اشاره کرد .
بلبل هزار دستان از آنجایی که در شب نیز مانند روز آواز می خواند نام انگلیسی این پرنده Nightingale است

زیستگاه :
لانه خود را در نزدیکی زمین و در درون بوته‌های خار یا گزنه کاملا مخفی از انظار می سازد.
از حشرات، نرم تنان و میوه هایی همچون توت تغذیه می کند.
این پرنده در جنگل های برگ ریز، باغ ها، بوته های خار دار و گاهی در حاشیه مناطق خشک به سر برده و در بوته های تمشک و نزدیک و یا روی سطح زمین و با استتار کامل آشیانه می سازد.

پراکندگی :
از نظر پراکنش جهانی این پرنده در جنوب انگلستان و به طرف شرق تا مرکز و جنوب اروپا ، مرکز آسیا و مناطقی از شمال آفریقا تولید مثل می کند و در فصل زمستان در جنوب آفریقا هم دیده شده است.
درکشور ما در بهار و تابستان فراوان بوده و به جز بخش هایی از شرق، مرکز و جنوب در سایر نواحی دیده شده و تولید مثل می کند

صدای پرنده:
آواز این پرنده بسیار متنوع، زیبا و بلند بوده و هم در شب و هم در روز شنیده می شود. آواز شامل چهچهه ها و تحریر های زنگ دار و بلند و متنوع می باشد . این پرنده بیشتر از اینکه دیده شود آوازش شنیده می شود. آواز خوانی نیز مختص پرنده نر می باشد .

بلبل در فرهنگ و باور مردم:
بلبل یا هزار دستان پرنده ملی ایران زمین و کشور بنگلادش است.
عشق این پرنده به گل رز نیز بسیار در فرهنگ ملل مختلف مشهور است به طوری که در ادبیات و نگاره های ایرانی (گل و بلبل) و ترکیه بسیار به آن اشاره شده است.
نقش گل و بلبل در گبه ایرانی: در این نقش که از رایج ترین نقوش گبه های عشایر کهگیلویه و بویر احمد است، دو بلبل روبروی یکدیگر بر روی یک شاخه گل که گل های آن همان نیم گل های هشت پر است نشسته اند.

منبع: پرندگان ایران

بازدید 8,072 | ۲ نظر
 1. حسن
  مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۹:۳۰ | #1

  سلام
  یادم میاد ۱۰ سال پیش توی باغهای شهریار به صورت فردی بی خانمان زندگی می کردم وسختی روزگار و بی داری شبها و غصه روزگارم رو، توی اون شبها ی پر از درد و رنج فقط صدای بلبل هزاردستان کم می کرد و صدای این بلبل زیبا من رو به حالی می برد که قدرتی پیدا میکردم تا با خدای خودم راز و نیاز کنم و از خداوند بخواهم کمکم کند و زندگیم را به من برگرداند به خاطر صدای زیبای این بلبل در دل شبهای تیره زندگیم آنقدر دعا و نیایش در شبها کردم که زندگیم دگرگون شد و به داشته های معنوی و مادی رسیدم که در تصورم هم نمی گنجد.
  از خداوند به خاطر خلقت این پرنده زیبا و حظور اینهمه زیبایی در طنگیم سپاسگذارم.

  حسن IP Address is : 81.31.225.168
 2. حسن
  مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۰:۳۸ | #2

  سلام
  یادم میاد ۱۰ سال پیش توی باغهای شهریار به صورت فردی بی خانمان زندگی می کردم وسختی روزگار و بی داری شبها و غصه روزگارم رو، توی اون شبها ی پر از درد و رنج فقط صدای بلبل هزاردستان کم می کرد و صدای این بلبل زیبا من رو به حالی می برد که قدرتی پیدا میکردم تا با خدای خودم راز و نیاز کنم و از خداوند بخواهم کمکم کند و زندگیم را به من برگرداند به خاطر صدای زیبای این بلبل در دل شبهای تیره زندگیم آنقدر دعا و نیایش در شبها کردم که زندگیم دگرگون شد و به داشته های معنوی و مادی رسیدم که در تصورم هم نمی گنجد.از خداوند به خاطر خلقت این پرنده زیبا و حظور اینهمه زیبایی در زندگیم سپاسگذارم.

  حسن IP Address is : 81.31.225.168

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

49 queries in 0٫301 seconds.