نکاتی درباره ی پرورش کبوتر

منشاء کبوترهای خانگی یا اهلی Columba livia domestika را از کبوترهای چای columba liuia liuia می دانند که در تمام اروپا شمال آفریقا تا قفقاز و بسیاری از نقاط آسیا پراکنده هستند کبوترهای اهلی از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد در منطقه خاورمیانه وجود داشته اند.

منشاء و اهلی شدن

منشاء کبوترهای خانگی یا اهلی Columba livia domestika را از کبوترهای چای columba liuia liuia می دانند که در تمام اروپا شمال آفریقا تا قفقاز و بسیاری از نقاط آسیا پراکنده هستند کبوترهای اهلی از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد در منطقه خاورمیانه وجود داشته اند . کبوترهای اهلی را مخصوصا در دین مبین اسلام سمبل دوستی و صلح می دانند . در مصر باستان ، یونان و روم قدیم از کبوتر به عنوان یک منبع غذایی استفاده می شود . کبوترهای روم و امروز کبوترهای بزرگ جثه والنسیا که جزو سنگین ترین کبوتران محسوب می شوند از اعقاب آنها به شمار رفته و زمان اهلی شدنشان کاملا مشخص نیست .

نژادها

از تعداد نژادهای بیشمار کبوتران با رنگهای متنوع و فرمهای به عنوان گوشتی مورد استفاده قرار می گیرند از مشخصات کبوتران گوشتی می توان وزن زیاد (حداقل ۸۰۰ – ۶۰۰) گرم سینه عمیق و فراخ ، قدرت باروری وبنیه خوب را نام برد مختلف فقط تعداد کمی. در حالیکه در اروپا و آسیا انتخاب بیشتر بر اساس رنگ و فرم صورت می گیرد در آمریکا کبوترها در جهت تولید گوشت پرورش داده می شوند . کشورهای اروپایی انواع کبوترهای گوشتی را از آمریکا واردکرده و بر روی آنها کار کرده اند . از آنها می توان کبوترهای شاهی سفید ، شاهی شناساو کارینه – مون داین ،‌ کبوتر نامه رسان، کبوترهای شناسای تکزاس را نام برد . کبوتر شاهی سفید در آمریکا از سفید رومی ، سفید مالتز (Maltese) و سفید داکس (Duches )به وجود آمده است . این کبوتر در دو تیپ مختلف ظاهر می شود . تیپ مصرفی شاهی سفید که از باروری مناسبی برخوردار می باشد ، با وزنی در حدود ۸۵۰ – ۷۵۰ گرم از تیپ کاملا گوشتی آن سبک وزنتر است. کبوترهای جوان آماده به ذبح; آنها به وزن ۵۵۰ گرم می رسند از هر جفت می توان تعداد ۱۶ قطعه در سال تولید نسل داشت آنها سینه ای عمیق و پر گوشت دارند . کبوتر شاهی نقره ای نیز در تلاقی جابجائی داکسی با موند این بوجود آمده و جثه ای بزرگتر و حالتی بزرگتر و آرامتر از شاهی سفید دارد . کبوتر شاهی شناسا نیز در سال ۱۹۴۰ در آمریکا پرورش داده شدند از محسنات این نژاد تشخیص دوجنس نرو ماده آن از یکدیگر می باشد که به علت وجود تفاوت رنگ پرها در دو جنس امکان پذیر می گردد . کبوترهای کارنیه (Carneau) از کبوتر جنوب بلژیک وشمال فرانسه به وجود آمده و در اوائل قرن بیستم در آمریکا بر روی آنها کار شده است این کبوتران به وزنی در حدود ۷۵۰ – ۶۰۰ گرم می رسند . در کبوترهای جوان آماده ذبح آنها وزن در حدود ۵۰۰ گرم فرم سینه طویلتر بدون دم و بال و پهن تر بودن سر ، این نژاد را از شاهی سفید متمایز می کند . کبوترهای موند این Mondain یکی از قدیمی ترین کبوترهای فرانسه به شمار آمده و وزنی در حدود ۹۰۰ – ۷۵۰ گرم پیدا می کنند . کبوتر جوان آماده ذبح آن در حدود ۶۰۰ گرم وزن دارد این نژاد در رنگهای مختلف ظاهر می شود . کبوترهای نامه بر که بیشتر در اروپا و خاورمیانه گسترش دارد با وزنی بین ۴۸۰ – ۴۲۰ گرم بسیار مقاوم بر تولید بوده و ‌ندرتا تخم های خود را می شکنند آنها از جوجه های خود با کمال دقت مواظبت می کنند . کبوتران نامه بر قادرند مسافتهای طولانی بین ۱۲۰ – ۱۰۰ کیلومتر را طی کنند زمان بازگشت آنها را می توان در رابطه با سرعت پروازشان دقیقا پیش بینی نمود جهت یابی ، این کبوتران هنوز جزو مسائل پیچیده به شمار می رود .

نگهداری

 بر عکس سایر طیور کبوتران زندگی کاملا, منوگام‌ داشته و در سن ۷ – ۵ ماهگی به سن بلوغ می رسند هر قدر وزن آنها سنگین تر باشد به همان نسبت دیرتر بالغ می شوند بعد از اینکه کبوتر ماده ای نری را به عنوان جفت برگزیند و اعلام آمادگی جنسی و همزیستی نمود اووسیت ها در تخمدان شروع به رشد کرده و پس از تقریبا۴.۵روز اولاسیون انجام گرفته و مدت کوتاهی بعد از ان هم جفت گیری و انتقال اسپرم صورت می گیرد . تقریبا ۴۰-۴۴ ساعت پس از زمان جفتگیری چند ساعت بعدازظهر اولین تخم را می گذارد و , برعکس سایر طیور گذاشتن فقط دو تخم از لحاظ ژنتیکی تثبیت شده است و هیچگاه افزایش و کاهش ندارد . تخم کبوترها حدود ۲۰ گرم وزن و ۴ سانتی متر طول و ۵/۲ سانتی متر پهنا و رنگ سفید دارند . نسبت زرده به وزن تخم با ۱۹ درصد بین سایر طیور در کمترین حد است ولی پوسته آهکی با ۱۰% درصدی اختلافی با دیگر طیور ندارند . لانه سازی با همکاری هر دو جنس ۳-۲ روز قبل از گذاشتن تخم آغاز گشته و حتی پس ازآن نیز ادامه می یابد . پس از ۱۷ – ۱۸ روز جوجه ها از تخم خارج شده و به ندرت هر دو جوجه با هم متولد می گردند . فاصله زمان تولد دو جوجه اغلب ۲۴ – ۱۲ ساعت است.کبوتردر بین طیور تنها پرنده ای است که جوجه آشیانه نشین دارد سایر ماکیان در موقع تولد کاملا لخت هستند و حدودا پس از یک هفته پرهایشان جوانه می زند . جوجه ها در حدود ۶ هفتگی توسط مادران تغذیه شوند, در ۵-۴ روز اول تولد غذای جوجه ها را شیرابه چینه دان تشکیل می دهد. این شیرا به بسیار مغذی بوده و توسط سلولهای چین خورده چینه دان ترشح می شود. چینه دان در تعدادی از گونه های پرندگان خصوصا, در خانواده کبوترها مولد شیر مخصوص چینه دان است و تکثیر سلولهای مخاطی و کنده شدن و تولید شیر توسط آنها به وسیله هورمون پرولاکتین, صورت گرفته و کنترل می شود این پرندگان شیر ایجاد شده در چینه دان را به دهان بازگردانده و پرندگان را به وسیله آن غذا می دهند. ساختمان میکروسکوپیک چینه دان مشابه به ساختمان در مری است . ترشح شیرا به تا ۸ روز پس از تولد جوجه ها نیز می تواند ادامه یابد. معمولا از روز پنجم به بعد تغذیه جوجه ها با غذایی که خود پدر و مادر می خورند آغاز می گردد جیره اکثر پرندگان زینتی, به صورت دانه های کامل و نه به صورت خوراک کامل پلیت شده می باشد . تغذیه پرندگان طبق راهنمایی های ارائه شد بسیار منطقی می باشد . اما به نظر نمی رسد که تغذیه صرفا عامل عمده ای جهت انتخاب غذا توسط صاحب پرنده باشد . استفاده از خوراکهای کامل پلت, شده با مقاومت صاحبان پرنده روبرو شده و در ضمن همه گونه های پرندگام نیز چنین خوراک هایی را براحتی نمی پذیرند . اما با استفاده از پلت های اکسترود شده (اکسترودینگ) (Extruded) و افزودنیها که پرنده را با استفاده از خوراک کامل تشویق کند مشخص نشده است .

دوره نگهداری کبوتران پرورشی به طور متوسط ۵ سال بوده و معمولا در سالهای دوم و سوم بیشترین تولید را داشته که از سال پنجم در حد چشمگیری کاهش می یابد. از یک جفت کبوتر, حداقل ۱۲ قطعه کبوتر جوان در سال به وجود آید. تولید ۱۵-۱۲ قطعه جوجه, را مناسب و بین ۲۰-۱۶ قطعه را جزو بسیار خوب به شمار می آورند . موفقیت در این امر بستگی به تعداد تخم گذاشته شده جوجه های متولد شده و سرزندگی و سلامت جوجه ها دارد . و بسته به شرایط اقلیمی متفاوت است. اکثر گونه های غیر اهلی که در مناطق معتدل سرد سیر زندگی می کنند. دارای سیکل تولید مثل سالیانه هستند. در حالی که گونه هایی که با آب و هوای گرمسیری و صحرائی عادت پیدا کرده اند ممکن است دارای سیکل های تولید مثل ,کمتر از یک سال با فواصل شش ماه باشند . و یا زمانی که شرایط مطلوبی فراهم است جفت گیری انجام می دهند که اصولا به این نژاد فرصت طلب می گویند . معمولا کبوترها در هر فاز فعال تخمگذاری دو عدد تخم می گذارند و در هر سال دارای هشت فاز فعال تخمگذاری می باشند . فاصله بین فازهای فعال تخمگذاری در پاییز و زمستان تقریبا ۴۵ روز و در بهار و اوایل تابستان ۳۰-۳۲ می باشد . در کبوتر سیکل تخمک گذاری رها سازی تخمک و میزان تخمگذاری موفق در بین کبوترها ۴۰ تا ۴۴ ساعت گزارش شده است .

تو لک رفتن

 تو لک رفتن از نظر ظاهری همراه با پرریزی و جایگزینی پرها و آغاز سیرقهقرای ارگان های تولید مثلی و قطع تخمگذاری می باشد. در گونه های غیر اهلی پریزی قبل از جفت گیری ممکن است قبل از آغاز فصل جفت گیری اتفاق افتد در حالی که پریزی پس از جفت گیری بین پایان فصل تولید مثل و آغاز پائیز یا مهاجرت پائیزه اتفاق می افتد تاکنون مکانیزم فیزیولوژی که باعث پریزی می شوند شناخته نشده اند. به هر حال در این پدیده غده هیپوفیز ,تیروئید, تخمدان و فوق کلیه به عنوان واسطه عمل می کنند .

رفتار کرچی و لانه گزینی

 رفتار کرچی عبارت است از; خاتمه تولید تخم خوابیدن بر روی تخمها و مراقبت از جوجه های جوان می باشد . درصد باروری ۹۶ – ۸۵ درصد و میزان جوجه درآوری ۸۵ –۸۰ درصد است رفتار خوابیدن روی تخم در کبوتر موجب تحریک رشد و توسعه کیسه چینه دان می گردد به نظر می رسد که رشد و تزایداین غده تحت کنترل مستقیم پرولاکتین باشد تصور می شود که در قمری تولید استروژن, آندروژن که با ترشح FSH تحریک می شود موجب رفتار لانه سازی در جنس ماده می گردد در مقابل آغاز فعالیت لانه سازی در جنس نر بستگی به شرایط هورمونی و رفتار جنسی ماده دارد. در پرندگان رفتار لانه سازی به طور    وسیعی در تخمک گذاری مرتبط می باشد .

صددرصد از تخمک گذاری ۲۴ ساعت پس از رفتار لانه سازی و ۹۹ درصد لانه سازی قبل از تخمک گذاری انجام می شود با این حال تنها ۹۵ – ۶۰درصد از تخمک گذاری پس از یک سیکل تخمگذاری انجام می شود . تخمهای شکسته ناشی از مبارزات بر سر لانه نیز در حدود ۶ درصد برآورد می گردد . تلفات در بین جوجه ها تقریبا ۹۰درصد و گاهی بیشتر می باشد . برای افزایش راندمان تخمگذاری تعدادی از کبوتران را فقط مخصوص گذاشتن تخم انتخاب می کنند . بدین ترتیب که پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ تخمگذاری تخمها را از زیر کبوتران برداشته ودر نتیجه پرنده در عرض ۲-۱ هفته مجددا تخم خواهد گذاشت با این روش می توان تا ۶۰ درصدبه راندمان تخمگذاری افزود . در ایتالیا به مجرد تخمهای گذاشته شده جمع آوری می گردد, درچنین متدی تخمها را به طور متوسط از ۱۵ عدد در سال به ۴۷ عدد فزونی می بخشد . تخمهای برداشته شده را یا به کمک ماشین جوجه کشی به جوجه تبدیل کرده و تحویل کبوترهای مادر که در همان روز جوجه هایشان متولد شده می دهند و یا هر تخم را به عنوان تخم سوم زیر کبوترهای دیگر می گذارند هم سن بودن این سه تخم کاملا ضروری است .کبوترها قادرند تا سه نوزاد را نگهداری کنند ولی اکثرا از عهده تغذیه و رسیدگی ۴ جوجه عاجزند و فشار کاری زیادی را باید تحمل کنند . در جوجه کشی مصنوعی کبوترهانسبت به مرغها به درجه حرارت کمتر ۳۶/۱ یا ۳۶/۷ درجه سانتی گراد و رطوبت بیشتری نیاز است . رکوردهای نمودارهای فوق واقعی هستند و از یک گیرنده حساسی که در جلوی سینی حاوی تخمهای کبوتر قرار داده شده بود به دست آمده اند هر سی دقیقه سینی به اندازه ۹۰درجه به سمت جلو و عقب چرخانده می شود به طوری که در دوره نیم ساعته بعدی گیرنده حساسی قبل از اینکه بر روی تخمها قرار بگیرند در معرض جریان هوا قرار می گیرند و سپس بر روی آنها قرار می گیرند. پس از عبور از روی تخم مرغهای تازه درجه حرارت هوا زیاد نمی شود ولی در تخمهای نزدیک جوجه کشی دما ۱/۷۵ فارینهات افزایش پیدا می کند . تفاوتهای گوناگونی در درجه حرارت مطلوب وجود دارد که شامل حرارت داخل بدن پرنده بالغ ، اندازه تخمها و تناسب آنها با بدن پرنده ، خلل و فرج پوسته و طول دوره جوجه کشی می باشد . هنوز جزیات زیادی در رابطه با ایجاد شرایط مناسب جوجه کشی برای پرندگان دیگر وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد . تحقیقات پایه ای بسیاری بر روی شرایط مطلوب مورد نیاز برای جوجه کشی کبوتر انجام گرفته است همچنان که در نمودار مشاهده می شود تخم کبوترها را می توان در دمای بین ۹۷ تا ۹۷/۲ درجه فارنهایت (۳۶/۱ تا ۳۶/۷) سانتی گراد در صورت تعدیل رطوبت و جریان هوا به طور مطلوب جوجه کشی کرد حداکثر جوجه کشی تنها در دمای ۳۶/۱ تا ۳۶/۷ حاصل می شود .

منبع: drhooman.com

بازدید 38,652 | ۱۰۶ نظر
 1. مریم
  آبان ۴ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۰۸ | #1

  خوب بود ممنون.

  مریم IP Address is : 2.176.183.131
  • admin
   آبان ۴ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۳۶ | #2

   خواهش میکنم، از بازدید و اظهار نظر سرکار سپاسگزاریم.
   شاد و سربلند باشید

   admin IP Address is : 188.159.128.78
  • آذر ۴ام, ۱۳۹۳ در ۱۶:۳۳ | #3

   واقا خوب بود مریم خانم

   عرفان IP Address is : 93.110.207.165
 2. پيام كيهاني
  آذر ۷ام, ۱۳۹۱ در ۰۰:۰۵ | #4

  واقعا عالی بود

  پيام كيهاني IP Address is : 2.187.100.67
 3. aliraza
  آذر ۷ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۰۸ | #5

  واقعا ازاین همه ریز بینی وتحقیقی که با زحمات زیاد مواجه شده تحقیقگر ازایشان به شخصه ممنونو متشکر هستم .
  وسعالم از آن عزیز بزرگوار این است که برای بهداشت بیشتر که کبوتران خیلی حساسن و تابی مراقبتی پیش میاید ۱- به سر گیجه ۲- جدیدن مریضی ریوی پیدا میشود که برای خودم پیش آمده تمام کبوترانم به خص خص افتاده ومخصوصا موقع دانه خوردن به سلفه هم می افتند. وبعضیها از یک ساعت به بالا پرش در هوای نه گرم ونه سرد خصخص شدیدتر میشود ومثل اینکه نفس کم بیارن به ادامه پرواز قادر نیستند.وهرجایی که نزدیک تر به بوم باشند ناجار مینشینند ونفس تازه میشود اصتلاحا سینه مال به بوم خود را میرسانندو از جوجه کشی هم جا میمانند میلی به جفت گیری با جفت خود ندارند . راهنمایم کنید لطفا هرکس که این تجربه تلخ را داشته خدای ناکرده از همه دوستان با عشق تشکر لازم را دارا هستم.code>

  aliraza IP Address is : 88.198.162.147
  • مصطفی
   فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۲۱ | #6

   aliraza :

   واقعا ازاین همه ریز بینی وتحقیقی که با زحمات زیاد مواجه شده تحقیقگر ازایشان به شخصه ممنونو متشکر هستم .
   وسعالم از آن عزیز بزرگوار این است که برای بهداشت بیشتر که کبوتران خیلی حساسن و تابی مراقبتی پیش میاید ۱- به سر گیجه ۲- جدیدن مریضی ریوی پیدا میشود که برای خودم پیش آمده تمام کبوترانم به خص خص افتاده ومخصوصا موقع دانه خوردن به سلفه هم می افتند. وبعضیها از یک ساعت به بالا پرش در هوای نه گرم ونه سرد خصخص شدیدتر میشود ومثل اینکه نفس کم بیارن به ادامه پرواز قادر نیستند.وهرجایی که نزدیک تر به بوم باشند ناجار مینشینند ونفس تازه میشود اصتلاحا سینه مال به بوم خود را میرسانندو از جوجه کشی هم جا میمانند میلی به جفت گیری با جفت خود ندارند . راهنمایم کنید لطفا هرکس که این تجربه تلخ را داشته خدای ناکرده از همه دوستان با عشق تشکر لازم را دارا هستم.code>

   aliraza :

   واقعا ازاین همه ریز بینی وتحقیقی که با زحمات زیاد مواجه شده تحقیقگر ازایشان به شخصه ممنونو متشکر هستم .
   وسعالم از آن عزیز بزرگوار این است که برای بهداشت بیشتر که کبوتران خیلی حساسن و تابی مراقبتی پیش میاید ۱- به سر گیجه ۲- جدیدن مریضی ریوی پیدا میشود که برای خودم پیش آمده تمام کبوترانم به خص خص افتاده ومخصوصا موقع دانه خوردن به سلفه هم می افتند. وبعضیها از یک ساعت به بالا پرش در هوای نه گرم ونه سرد خصخص شدیدتر میشود ومثل اینکه نفس کم بیارن به ادامه پرواز قادر نیستند.وهرجایی که نزدیک تر به بوم باشند ناجار مینشینند ونفس تازه میشود اصتلاحا سینه مال به بوم خود را میرسانندو از جوجه کشی هم جا میمانند میلی به جفت گیری با جفت خود ندارند . راهنمایم کنید لطفا هرکس که این تجربه تلخ را داشته خدای ناکرده از همه دوستان با عشق تشکر لازم را دارا هستم.code>

   پیام کیهانی :

   واقعا عالی بود

   غذا بهش اگر گندم می ده غذاشو عوص کن و بهشون ارزن بده

   مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
 4. مظا هر
  آذر ۲۲ام, ۱۳۹۱ در ۰۱:۵۱ | #7

  با سپاس عالی بود

  مظا هر IP Address is : 194.225.204.23
  • admin
   آذر ۲۲ام, ۱۳۹۱ در ۰۵:۴۴ | #8

   خواهش میکنم دوست عزیز
   از بازدید و اظهار نظر جنابعالی تشکر میکنم

   admin IP Address is : 188.159.139.206
 5. حامد
  آذر ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۵ | #9

  salam khaste nabashid matalebe khili khobi darid vaghean zahamat keshdid

  حامد IP Address is : 37.254.140.2
  • admin
   آذر ۲۵ام, ۱۳۹۱ در ۱۳:۵۹ | #10

   سلام آقا حامد
   ممنون از بازدید و اظهار نظر جنابعالی

   admin IP Address is : 188.158.88.140
 6. سعید
  بهمن ۲ام, ۱۳۹۱ در ۲۳:۴۷ | #11

  سلام
  خیلی ممنون مفید بود
  فقط یه سوال!
  شاید مضحک باشه ببخشید، ولی می خواستم یه دونه تخم بلدرچین رو هم بذارم زیر کبوترام،در بیارن و ۳ – ۴ روزی غذا بدن، به نظر شما همچین کاری ممکنه؟ بنا به تجارب شما اساتید
  بنده تازگی عاشق این با نمکا شدم،

  سعید IP Address is : 2.186.151.36
  • admin
   بهمن ۳ام, ۱۳۹۱ در ۰۸:۰۰ | #12

   با سلام و احترام، چرا مضحک؟ بله میشه، حتی میتونید بیشتر از یک تخم زیر کبوتر قرار بدید ضمنآ نیازی نیست کبوترها بهش غذا بدن، از تخم خارج بشه خودش شروع به تغذیه میکنه، موفق باشید

   admin IP Address is : 188.159.141.44
 7. حسن
  اسفند ۱۰ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۵۲ | #13

  سلام
  ببخشید این درسته که میگن کبوتر چند روز بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم اونها را باد میکنه؟

  حسن IP Address is : 198.144.106.175
  • admin
   اسفند ۱۰ام, ۱۳۹۱ در ۱۸:۵۳ | #14

   سلام
   !!!!! خیر دوست عزیز درست نیست.

   admin IP Address is : 188.159.134.251
  • امید
   بهمن ۲۲ام, ۱۳۹۴ در ۱۸:۲۷ | #15

   سلام
   نه دوست عزیز این اشتباهه
   جوجه کبوتر در دو روز اولی که از پدر مادر تغذیه میکنه این دونه ای که پدر مادر. بهشون میدن
   شامل بذاق خاصی هست که موجب رشد سریع کبوتر در دو روز اول میشه

   امید IP Address is : 5.235.204.230
 8. شیرین
  اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۱ در ۱۵:۴۶ | #16

  سلام
  ممنون،نکات جالب و مفیدی بود.

  شیرین IP Address is : 151.246.160.218
  • admin
   اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۱ در ۱۹:۵۸ | #17

   سلام، خواهش میکنم، پاینده باشید

   admin IP Address is : 188.158.94.49
 9. sattar
  اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۴۶ | #18

  سلام.ممنون من قبلا کبوتر نگه میداشتم.اما العان شرایتشو ندارم .هروقت کبوتری میبینم دلم میگیره.یاد سینه بازم میفتم.ممنون

  sattar IP Address is : 70.39.187.159
 10. sattar
  اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ۲۰:۴۷ | #19

  سلام.ممنون من قبلا کبوتر نگه میداشتم.اما العان شرایتشو ندارم .هروقت کبوتری میبینم دلم میگیره.یاد سینه بازم میفتم.ممنون

  مریم :

  خوب بود ممنون.

  sattar IP Address is : 70.39.187.159
  • محمد
   تیر ۳ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۱۸ | #20

   سلام ممنون از مطالب خوبتون لطفا به سوالهایم پاسخ بدین : من یک جفت کبوتر تهرانی دارم و حالا یک کبوتر ماده تهیه کردم و چون ماده اون جفتی که خریدم خوب نبود میخوام کبوتر نر رو با این ماده که تازه خریدم جفت کنم چکاری باید انجام بدم ؟ سوال دوم: یک کبوتر در چه سنی بالغ میشه و میشه ازش جوجه کشید و نشانه هاش چیه ؟

   محمد IP Address is : 217.219.26.131
   • مهدی
    شهریور ۳۱ام, ۱۳۹۲ در ۲۲:۵۹ | #21

    سلام ماده قبلی رو از کبوتر نر جداکنید. اگرکبوتر نر چند روزی تنها باشد بهتره بعد کبوتر ماده جدید رو به کبوتر نر نزدیک کنید البته کبوتر نر نباید ماده قبلی راببیند حداکثر تا دو روز باهم جفت میشن.تا ۵تا شیش ماه بالغ میشن وبه سرعت جفت گیری و جوجه کشی میکنن

    مهدی IP Address is : 85.185.163.36
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

51 queries in 0٫351 seconds.