نکاتی در مورد قناری

قناری

قناری برای اولین بار در سال ۱۶۰۰ میلادی از جزایر قناری به اسپانیا برده شد.نخست راهبان شروع به تکثیر آنها می‌کردند و تنها نرها به خاطر آوازشان فروخته می‌شدند.

 

 قناری‌ها از نظر نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • بر پایه رنگ مانند برنز، عاجی، قهوه‌ای و …
 • بر پایه نوع آواز مانند قناری آوازخوان آمریکایی، روسی و ایرانی و ….
 • بر پایه شکل و ترکیب مانند یورکشایر، قلم نی و …

به سبب اینکه جنسیت قناری‌ها از روی ظاهرشان به سختی قابل تشخیص است جفت کردن آنها کمی مشکل است.بیشتر نرها آواز می‌خوانند و بیشتر ماده‌ها نه اما در مورد هر دو استثنا نیز وجود دارد.تنها راه ۱۰۰٪ مطمئن این است که پرنده مسن‌تر را از یک پرورش دهنده قبلی که آنها را پیش‌تر یکبار امتحان کرده تهیه نمود.

قناری‌ها فقط زمانی که طول روز به ۱۲ ساعت افزایش پیدا می‌کند بارور می‌شوند.این موضوع معمولاً در بهار رخ می‌دهد.در این دوره پرندگان باید به خوبی تذیه شوند و بدن آنها پروتئین‌های حیوانی را از موادی مانند تخم مرغ دریافت کند.

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

دیمر کنترلر روشنایی، دما، رطوبت

دیمر کنترلر روشنایی، دما و رطوبت مدل bm808lw

دیمر کنترلر روشنایی، ترموستات و رطوبت سنج مدل bm808lw

شبیه سازی طلوع و غروب آفتاب بصورت کاملأ حرفه ای

مناسب برای سالنهای پرورش قناری و سایر پرندگان زینتی و پرورشی

مجهز به ۵ خروجی شامل خروجی های: دیمر (لامپ رشته ای)، لامپ کم مصرف، لامپ خواب، هیتر یا فن، مه ساز یا رطوبت ساز

دارای سنسور سری sht اصلی فول کالیبره تحت لیسانس سوئیس

توان خروجی ها ۵ آمپر یا ۱۱۰۰ وات

اطلاعات بیشتر

خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی  این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیازهای یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست  دانه ها  و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – خرفه و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – کرفس – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها ,  پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند.
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود مخلوطی است از تخم مرغ و آرد سوخاری بعلاوه شیر خشک , پودر جوانه گندمو سبوس گندم که دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری :

دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها نیز مبتلا نگردد. بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاهها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود.

 

نگهداری قناری :

قناری‌ها قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند.گاهی ممکن است مرغ ماده با نر دعوا ‏کند، این امر به مفهوم آن است که مرغ ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا نمود. برای راحتی، بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود.

وقتی پرنده ماده آماده تخم گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و مواد لانه سازی نیاز دارند. موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم برای این منظور مناسب هستند.

قناری ماده در لانه طی مدت ۴ یا ۵ روز پرنده اقدام به تخم گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند.وقتی جوجه بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.

جوجه‌ها بعد از ۱۸ روز لانه را ترک می‌کنند.والدین آنها را برای حدودا یک هفته پس از این نیز تغذیه می‌کنند.وقتی پرنده ماده دوباره تصمیم به تخم گذاری بکند ممکن است به مسنترین جوجه‌ها حمله بکند.در این موقع دیوار سیمی میان قفس مفید خواهد بود تا پرنده نر بتواند از میان سیمها جوجه‌ها را تغذیه بکند تا زمانی که ماده دوباره تخم‌گذاری بکند.

 

نکاتی درباره ی قناری :
۱.غذای اصلی پرنده تخم کتان است.

۲.در وعده های غذایی قناری هویج برای رنگش و تخم مرغ برای تقویت او استفاده شود.

۳.سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعث زخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴.از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵.از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰٫۳۰٫۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود.

۶.ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷. سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸. میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹.حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید.

۱۰.سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱.به جای روزنامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماده چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۲.قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز  به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۳. هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۴.حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

bm808-2

کنترلر کامل مدل bm808lw

کنترلر کامل دما رطوبت و روشنایی (شبیه ساز طلوع و غروب آفتاب)

اطلاعات بیشتر و خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

منبع: drhooman.com

 

بازدید 178,462 | ۵۶۶ نظر
 1. میلاد
  دی ۲۴ام, ۱۳۹۶ در ۱۵:۰۳ | #1

  با سلام
  من قناریام جفت خوردن و لونه گردکرده بودن دیشب قفسشو عوض کردم اوردم خونه تو انباری نگه میداشتم بعد دیدم جاش کوچیکه بردم ب جای قبلیش گذاشتم و امروز صبح یدونه تخم گذاشته ولی روش نخوابیده بود این عادیه ؟؟؟

  میلاد IP Address is : 207.154.220.129
 2. Ali
  دی ۲۵ام, ۱۳۹۶ در ۰۰:۴۱ | #2

  سلام جفت قناری تخم دوم رو کرده جاشونو عِوَض کردم به دلیل سرما تو این دو روز که ٢تا تخم کرده تخت خوابیده ولی جاشونو عِوَض کردم یک شب نخوابید به نظرتون خراب شده

  Ali IP Address is : 5.126.105.62
 3. وحید
  بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۶ | #3

  سلام خواستم مطالبی در مورد تخم گذاشتن قناری در زمانی که جوجه های ۲۳ روزه دارن بدونم با تشکر

  وحید IP Address is : 5.119.226.115
 4. بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۶ در ۰۸:۳۵ | #4

  با سلام من ی جفت قناری دارم که سه تا تخم گذاشتن قناری ماده روی تخما میخوابه بیشتر مواقع ولی بعضی موقع هام قناری نر میخواد جفتگیری کنه قناری ماده رو از روی تخما بلند میکنه و قناری ماده هم اجازه نمیده قناری نر طرفش بره قناری نر رو جدا کنم؟

  سینا IP Address is : 37.255.59.25
  • admin
   مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۷ در ۰۷:۰۲ | #5

   با سلام
   از دوستانی که در زمینه پرورش قناری فعالیت دارند خواهش میکنم پاسخ دوستمون رو بدهند
   ممنون

 5. مسعود
  فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۷ در ۱۹:۴۳ | #6

  سلام دوستان
  من یه جفت قناری رسمی بلند دارم.دوبار تخم گذاشتن و دفه اول جوجه شد.یکیشو انداخت از اونه پایین کشت اونیکی هم ۱۰ روزه کرد دون نداد کشت.سوال من اینه الان یه جفت حمال دارم ولی هشت روز دیگه تخمشون درمیاد در حالی که اینا فردا تخمشون درمیاد.الان اگر بزارم زیر حمال جوجه ها در بیاد بزرگشون میکنه؟

  مسعود IP Address is : 31.214.228.215
 6. زی زی
  اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۷ در ۱۳:۳۲ | #7

  سلام
  خسته نباشید من الان قناریم ۱۸ روزه روی تخم ها خوابیده و هنوز جوجه نشدن
  ایا تخم ها مشکلی دارن؟

  زی زی IP Address is : 37.63.234.19
 7. خرداد ۲۵ام, ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۹ | #8

  سلام من یه جفت قناری دارم که انداختمشون پیش هم دیگه تا الا ۴ بار تخم گذاشتن ولی جوجه نشده و تخم هارو برداشتم و الان بازم تخم گذاشته اولین تخمش که خراب بود الان ۳ تا تخم زیرشه براش مولتی ویتامین هم خریدم ۲تخم رو قبل از مولتی ویتامین گذاشته ۲ تخم هم بعد از اینکه بهشون مولتی ویتامین دادم آیا ایندفعه جوجه میشن اگه نشد چیکار کنم . علت اینکه جوجه نمیشه چیه ؟.ممنون

  علیرضا IP Address is : 89.198.86.98
 8. رهگذر
  خرداد ۲۵ام, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۷ | #9

  لطفا پرنده ها رو تو قفس تنگ اسیر و نگهداری نکنید
  خدا رو خوش نمیاد
  واقعا چه دلیلی غیر از خود خواهی وجود داره که یک برنده رو نه برای مصرف گوشتش و غیره بلکه برای زیبایی و صدایت ازادی رو ازش بگیرید و بقیه عمرش رو تو قفس تنگ بندازین!!
  همه پرنده ها مثل کبوتر و چندتای دیگه نیستن که به زندگی خونگی و غذای اماده راضی بشن.
  الان مد شده خیلی از مغازه دارها جلوی مغازشون پرنده ی غیر خانگی رو تو قفس تنگ برای رونق مغازشون!! نگه میدارن, اگه یک دقیقه به خودشون حوصله بدن و به اون پرنده نگاه کنن اگه خودشون رو گول نزنن راحت میشه فهمید اون پرنده داره شکنجه میشه و از شرایط زندگیش راضی نیست. اگه فکر میکنید پرنده بومی نیست و بعد از ازاد کردنش دوام نمیاره لاعقل تو قفس تنگ نگهش نکنید و فکری بحالش بکنید.
  به فکر روزی باشید که باید جواب اون پرنده رو پیش خدا بدید

  رهگذر IP Address is : 91.184.83.66
 9. reza
  تیر ۵ام, ۱۳۹۷ در ۱۷:۴۲ | #10

  ایا میتوان قناری نر را از قناری ماده و جوجه ها جدا کرد ؟

  reza IP Address is : 83.123.176.215
 10. نجیب الله ایوبی
  مرداد ۳ام, ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۴ | #11

  سلام عرض ادب خدمت تون
  سوال داشتم در مورد شپوشک که چطور می توانیم از آن جلو گیری کنیم و و علت پیدایش شپوشک در کناری چیست,و شپوشک کدام ادویه دارد?

  نجیب الله ایوبی IP Address is : 103.42.2.171
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

46 queries in 0٫430 seconds.