نکاتی در مورد قناری

قناری

قناری برای اولین بار در سال ۱۶۰۰ میلادی از جزایر قناری به اسپانیا برده شد.نخست راهبان شروع به تکثیر آنها می‌کردند و تنها نرها به خاطر آوازشان فروخته می‌شدند.

 

 قناری‌ها از نظر نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • بر پایه رنگ مانند برنز، عاجی، قهوه‌ای و …
 • بر پایه نوع آواز مانند قناری آوازخوان آمریکایی، روسی و ایرانی و ….
 • بر پایه شکل و ترکیب مانند یورکشایر، قلم نی و …

به سبب اینکه جنسیت قناری‌ها از روی ظاهرشان به سختی قابل تشخیص است جفت کردن آنها کمی مشکل است.بیشتر نرها آواز می‌خوانند و بیشتر ماده‌ها نه اما در مورد هر دو استثنا نیز وجود دارد.تنها راه ۱۰۰٪ مطمئن این است که پرنده مسن‌تر را از یک پرورش دهنده قبلی که آنها را پیش‌تر یکبار امتحان کرده تهیه نمود.

قناری‌ها فقط زمانی که طول روز به ۱۲ ساعت افزایش پیدا می‌کند بارور می‌شوند.این موضوع معمولاً در بهار رخ می‌دهد.در این دوره پرندگان باید به خوبی تذیه شوند و بدن آنها پروتئین‌های حیوانی را از موادی مانند تخم مرغ دریافت کند.

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

دیمر کنترلر روشنایی، دما، رطوبت

دیمر کنترلر روشنایی، دما و رطوبت مدل bm808lw

دیمر کنترلر روشنایی، ترموستات و رطوبت سنج مدل bm808lw

شبیه سازی طلوع و غروب آفتاب بصورت کاملأ حرفه ای

مناسب برای سالنهای پرورش قناری و سایر پرندگان زینتی و پرورشی

مجهز به ۵ خروجی شامل خروجی های: دیمر (لامپ رشته ای)، لامپ کم مصرف، لامپ خواب، هیتر یا فن، مه ساز یا رطوبت ساز

دارای سنسور سری sht اصلی فول کالیبره تحت لیسانس سوئیس

توان خروجی ها ۵ آمپر یا ۱۱۰۰ وات

اطلاعات بیشتر

خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی  این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیازهای یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست  دانه ها  و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – خرفه و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – کرفس – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها ,  پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند.
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود مخلوطی است از تخم مرغ و آرد سوخاری بعلاوه شیر خشک , پودر جوانه گندمو سبوس گندم که دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری :

دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها نیز مبتلا نگردد. بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاهها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود.

 

نگهداری قناری :

قناری‌ها قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند.گاهی ممکن است مرغ ماده با نر دعوا ‏کند، این امر به مفهوم آن است که مرغ ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا نمود. برای راحتی، بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود.

وقتی پرنده ماده آماده تخم گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و مواد لانه سازی نیاز دارند. موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم برای این منظور مناسب هستند.

قناری ماده در لانه طی مدت ۴ یا ۵ روز پرنده اقدام به تخم گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند.وقتی جوجه بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.

جوجه‌ها بعد از ۱۸ روز لانه را ترک می‌کنند.والدین آنها را برای حدودا یک هفته پس از این نیز تغذیه می‌کنند.وقتی پرنده ماده دوباره تصمیم به تخم گذاری بکند ممکن است به مسنترین جوجه‌ها حمله بکند.در این موقع دیوار سیمی میان قفس مفید خواهد بود تا پرنده نر بتواند از میان سیمها جوجه‌ها را تغذیه بکند تا زمانی که ماده دوباره تخم‌گذاری بکند.

 

نکاتی درباره ی قناری :
۱.غذای اصلی پرنده تخم کتان است.

۲.در وعده های غذایی قناری هویج برای رنگش و تخم مرغ برای تقویت او استفاده شود.

۳.سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعث زخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴.از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵.از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰٫۳۰٫۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود.

۶.ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷. سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸. میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹.حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید.

۱۰.سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱.به جای روزنامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماده چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۲.قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز  به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۳. هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۴.حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

bm808-2

کنترلر کامل مدل bm808lw

کنترلر کامل دما رطوبت و روشنایی (شبیه ساز طلوع و غروب آفتاب)

اطلاعات بیشتر و خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

منبع: drhooman.com

 

بازدید 156,446 | ۵۶۳ نظر
 1. amir
  خرداد ۵ام, ۱۳۹۵ در ۰۹:۵۳ | #1

  amir :

  سلام دوستان شب خوش بنده یک جف قناری دارم که چهارتا جوجه دارن که رویه میل اومدن ولی هنوز پرهاشون تکمیل نشده اولین جوجه ای که دون خور شد و تخم مرغ و هیوج خورد الان خودش غذا نمیخوره و نر هم بهش غذا نمیده و چنار دونه ی جوجه سر جای خودش نیست یعنی به طرف گوش قناری هست و کامل یک طرف باد کرده و طرف دیگه خالیه دوستان راهنمایی کنید از دست نره با تشکر از ادمین و دوستانی که نظر ارسال میکنن

  </blockquot با عرض سلام و صبح به خیر به دوستان کاش جواب سوال بنده رو میدادید منتظر هستما ممنونم

  amir IP Address is : 5.219.239.245
 2. بهنام
  آبان ۵ام, ۱۳۹۵ در ۱۹:۲۳ | #2

  سلام
  یه جفت قناری دارم جفت انداختمشون و تخم گذاشتن چهار تا و جوجه شد یکی از جوجه ها تو روزهای اول تلف شد جوجه ها بزرگ شدن سه تا و ماده دوباره تخم گذاشت پنج تا الانم دو روزه که خوابیده روش فقط اینکه نمیدونم جوجه ها رو کی جدا کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  بهنام IP Address is : 93.110.78.71
 3. آبان ۸ام, ۱۳۹۵ در ۱۶:۱۳ | #3

  با عرض سلام و خسته نباشید:
  من یک جفت قناری نر و ماده دارم که نرم خیلی مست بود و همان طور ماده ام و هردو هم آماده هستند و بعد از مدتی آنها را جفت کردم و همان موقع به هم غذا می دادند اما دیگر نرم مستی نشان نمیده.با و هیچ تحرکی نداره.با تشکر

  حسین IP Address is : 5.120.186.69
 4. سعید رحمانی
  آبان ۸ام, ۱۳۹۵ در ۲۱:۱۲ | #4

  سلام میخواستم ببینم از زمان جفتگیری حداکثر چقدرطول میکشه تاماده تخمگذاری کنه

  سعید رحمانی IP Address is : 5.209.163.201
 5. مریم
  آبان ۸ام, ۱۳۹۵ در ۲۱:۳۲ | #5

  سلام میشه لطفا درمورد علائم بارداری قناری بگید آخه قناری ماده من یه ماهه خیلی چاق شده ممنونم

  مریم IP Address is : 5.52.39.51
 6. رضا
  آبان ۸ام, ۱۳۹۵ در ۲۲:۴۵ | #6

  سلام وقت بخیر من تازه یک جفت قناری معمولی خریدم اطلاعاتی هم زاجع بهشون ندارم .میخواستم بپرسم آیا نگهداری یک جفت قناری در یک قفس ایرادی داره یا باید حتما از هم جدا باشن ؟ با تشکر

  رضا IP Address is : 5.120.145.162
 7. Armin
  آذر ۱۲ام, ۱۳۹۵ در ۲۲:۴۶ | #7

  سلام، من یک جفت قناری دارم تمام مراحل آماده سازی برای جفت گیری رو رعایت کردم وقتی که جدان هر دوشون خصوصیات آمادگی رو دارن وقتی کنار هم میندازمشون دعوا نمیکنم ولی ماده نمیزاره نر بهش نزدیک بشه، پسشون هم ور اومده ولی جفت نمیگیرن باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  Armin IP Address is : 94.183.29.160
 8. پیمان
  آذر ۱۴ام, ۱۳۹۵ در ۱۸:۲۱ | #8

  سلام من یه قناری ماده خاکستری گرفتم. شبیه گنجشکه آیا ممکنه دو رگ گنجشک و قناری باشه؟

  پیمان IP Address is : 5.120.174.202
 9. آذر ۱۸ام, ۱۳۹۵ در ۲۱:۰۱ | #9

  سلام با عرض خسته نباشید من یه جفت قناری دارم که هم نر و هم ماده کاملا آماده بودن حتا خودم بیست بار دیدم جفت گیری هاشون رو اما الان از یک هفته بیشتر هست که چهار تخم گذاشته امروز نگاه کردم دیدم توی تخم مرغ ها هیچ کدام اثری از رگ خونی نیست نمیدونم جریان چیه من چیکار کنم ازتون متشکرم میخوام از اینا یهجوجه بگیرم بعدش الانم باز جفت گیری میکنن اصلا سر درنمیارم هم روی تخم ها میخوابه هروقت میاد بیرون دان بخوره نر با ماده جفت گیری میکنه

  اميرعلی IP Address is : 109.225.147.53
 10. آریا
  دی ۷ام, ۱۳۹۶ در ۰۸:۰۲ | #10

  سلام خسته نباشید،من یه جفت قناری دارم،الان ۲۰ روزه ماده رو تخمه امروز نگاه کردم بدون نطفه بود ، خواهشن راهنماییم کنید که چیکار کنم و آیا میشه بازم جفت گیری کرد؟ اگه میشه لطفا توضیح دهید که از الان که تخم بدون نطفه هست تا جفت گیری بعدیشون باید چیکار کنم؟؟؟

  آریا IP Address is : 5.238.25.104
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

45 queries in 0٫459 seconds.