نکاتی در مورد قناری

قناری

قناری برای اولین بار در سال ۱۶۰۰ میلادی از جزایر قناری به اسپانیا برده شد.نخست راهبان شروع به تکثیر آنها می‌کردند و تنها نرها به خاطر آوازشان فروخته می‌شدند.

 

 قناری‌ها از نظر نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • بر پایه رنگ مانند برنز، عاجی، قهوه‌ای و …
 • بر پایه نوع آواز مانند قناری آوازخوان آمریکایی، روسی و ایرانی و ….
 • بر پایه شکل و ترکیب مانند یورکشایر، قلم نی و …

به سبب اینکه جنسیت قناری‌ها از روی ظاهرشان به سختی قابل تشخیص است جفت کردن آنها کمی مشکل است.بیشتر نرها آواز می‌خوانند و بیشتر ماده‌ها نه اما در مورد هر دو استثنا نیز وجود دارد.تنها راه ۱۰۰٪ مطمئن این است که پرنده مسن‌تر را از یک پرورش دهنده قبلی که آنها را پیش‌تر یکبار امتحان کرده تهیه نمود.

قناری‌ها فقط زمانی که طول روز به ۱۲ ساعت افزایش پیدا می‌کند بارور می‌شوند.این موضوع معمولاً در بهار رخ می‌دهد.در این دوره پرندگان باید به خوبی تذیه شوند و بدن آنها پروتئین‌های حیوانی را از موادی مانند تخم مرغ دریافت کند.

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

دیمر کنترلر روشنایی، دما، رطوبت

دیمر کنترلر روشنایی، دما و رطوبت مدل bm808lw

دیمر کنترلر روشنایی، ترموستات و رطوبت سنج مدل bm808lw

شبیه سازی طلوع و غروب آفتاب بصورت کاملأ حرفه ای

مناسب برای سالنهای پرورش قناری و سایر پرندگان زینتی و پرورشی

مجهز به ۵ خروجی شامل خروجی های: دیمر (لامپ رشته ای)، لامپ کم مصرف، لامپ خواب، هیتر یا فن، مه ساز یا رطوبت ساز

دارای سنسور سری sht اصلی فول کالیبره تحت لیسانس سوئیس

توان خروجی ها ۵ آمپر یا ۱۱۰۰ وات

اطلاعات بیشتر

خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

=  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =  =

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی  این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیازهای یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست  دانه ها  و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – خرفه و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – کرفس – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها ,  پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند.
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود مخلوطی است از تخم مرغ و آرد سوخاری بعلاوه شیر خشک , پودر جوانه گندمو سبوس گندم که دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری :

دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها نیز مبتلا نگردد. بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاهها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود.

 

نگهداری قناری :

قناری‌ها قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند.گاهی ممکن است مرغ ماده با نر دعوا ‏کند، این امر به مفهوم آن است که مرغ ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا نمود. برای راحتی، بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود.

وقتی پرنده ماده آماده تخم گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و مواد لانه سازی نیاز دارند. موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم برای این منظور مناسب هستند.

قناری ماده در لانه طی مدت ۴ یا ۵ روز پرنده اقدام به تخم گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند.وقتی جوجه بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.

جوجه‌ها بعد از ۱۸ روز لانه را ترک می‌کنند.والدین آنها را برای حدودا یک هفته پس از این نیز تغذیه می‌کنند.وقتی پرنده ماده دوباره تصمیم به تخم گذاری بکند ممکن است به مسنترین جوجه‌ها حمله بکند.در این موقع دیوار سیمی میان قفس مفید خواهد بود تا پرنده نر بتواند از میان سیمها جوجه‌ها را تغذیه بکند تا زمانی که ماده دوباره تخم‌گذاری بکند.

 

نکاتی درباره ی قناری :
۱.غذای اصلی پرنده تخم کتان است.

۲.در وعده های غذایی قناری هویج برای رنگش و تخم مرغ برای تقویت او استفاده شود.

۳.سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعث زخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴.از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵.از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰٫۳۰٫۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود.

۶.ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷. سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸. میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹.حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید.

۱۰.سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱.به جای روزنامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماده چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۲.قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز  به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۳. هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۴.حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

bm808-2

کنترلر کامل مدل bm808lw

کنترلر کامل دما رطوبت و روشنایی (شبیه ساز طلوع و غروب آفتاب)

اطلاعات بیشتر و خرید از طریق درگاه امن بانکداری الکترونیک

منبع: drhooman.com

 

بازدید 217,603 | ۵۶۶ نظر
 1. مصطفی
  فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۰۲:۰۹ | #1

  ایا می شود تخم قناری در دستکاه جوجه کشی مرغ گذاشت

  مصطفی IP Address is : 2.179.102.26
  • admin
   فروردین ۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۳:۱۱ | #2

   مرسوم نیست دوست عزیز
   به هر حال دستگاه جوجه کشی دما، رطوبت، تهویه و چرخش رو شبیه سازی میکنه، اگر از شرایط جوجه کشی تخم قناری اطلاع دارید، میشه ضمن اینکه بعد از خروج جوجه از تخم نگهداری اون یکی دیگه از مشکلات هست.

   admin IP Address is : 188.158.90.50
  • نیما
   آبان ۷ام, ۱۳۹۲ در ۱۸:۲۲ | #3

   چطوری اونو بزرگ میکنی

   نیما IP Address is : 46.100.173.95
  • soheil
   بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۲ | #4

   سلام
   بله امکان داره ولی باید دمای مورد نیاز و رطوبش رو تنظیم کنید بزرگ کردن جوجش هم خیلی راحته و میشه با handmix بزرگش کرد

   soheil IP Address is : 89.45.59.218
 2. مهرداد
  خرداد ۵ام, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۹ | #5

  سلام
  آیا راهی وجود داره واسه تشخیص نطفه دار بودن تخم قناری اونم تو روزای أول تخم گذاری؟(البته طوری که بهش آسیبی نرسه)

  مهرداد IP Address is : 213.207.254.121
  • admin
   خرداد ۶ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۲۸ | #6

   سلام
   متاسفانه در این خصوص اطلاعی ندارم آقا مهرداد

   admin IP Address is : 188.159.139.41
  • rasul
   خرداد ۲۵ام, ۱۳۹۳ در ۰۱:۴۶ | #7

   با سلام چند روز پس از خوابیدن روی تخم یک چراغ قوه کوچیک میگیری زیر تخم اگه یه سایه توی تخم معلوم بود یعنی نطفه داره ولی اگه نداشت و چیزی معلوم نبود یعنی نطفه نداره

   rasul IP Address is : 95.82.77.199
  • soheil
   بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۱ | #8

   سلام

   نه وجود نداره معمولا در روز هفتم میشه با انداختن نور به تخم نطفه رو مشاهده کرد

   soheil IP Address is : 89.45.59.218
 3. محمد
  خرداد ۷ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۳۷ | #9

  admin :

  مرسوم نیست دوست عزیز
  به هر حال دستگاه جوجه کشی دما، رطوبت، تهویه و چرخش رو شبیه سازی میکنه، اگر از شرایط جوجه کشی تخم قناری اطلاع دارید، میشه ضمن اینکه بعد از خروج جوجه از تخم نگهداری اون یکی دیگه از مشکلات هست.

  البته بعد از بیرون امدن جوجه ها می تونی از قناری حمال استفاده کنی که اونم شرایط داره

  محمد IP Address is : 2.179.100.76
 4. ذهابی
  تیر ۱۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۷:۵۶ | #10

  باسلام و خسته نباشید
  یه جفت قناری دارم که بعد از جفت گیری و تخم گذاشتن و همینطور گذشت ۱۵ روز از تخم گذاری شروع به شکستن و خوردن تخم ها میکنن و تخم ها هم جوجه نمیشوند در این مورد چه باید کرد.
  باتشکر

  ذهابی IP Address is : 91.106.81.46
  • admin
   تیر ۱۵ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۲۸ | #11

   سلام دوست عزیز
   خوردن تخمها نشانه ی فقر غذایی هست، اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیازهای یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – خرفه و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – کرفس – گشنیز – کلم – کدو – سیب – هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند.
   بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود مخلوطی است از تخم مرغ و آرد سوخاری بعلاوه شیر خشک , پودر جوانه گندم و سبوس گندم که دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند.
   پاینده باشید

   admin IP Address is : 188.158.95.90
  • پارسا محمدي
   آذر ۲۴ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۴۷ | #12

   اقای ذهابی به احتمال ٩٠ در صد نر شما نطفه نداره

   پارسا محمدي IP Address is : 5.238.100.250
  • محمد
   دی ۲۳ام, ۱۳۹۳ در ۲۰:۱۳ | #13

   سلام داداش
   نر شمانطفه نداره

   محمد IP Address is : 109.122.226.251
 5. ذهابی
  تیر ۱۶ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۹ | #14

  با سلام
  از لحاظ تغذیه قناریها مشکل ندارند و الان هم بعد از شکستن تخمها که البته خراب هم شده بودن قناریها شروع بع جفت گیری کردن ایا اونها رو جدا کنم یا کنار هم بمونن در ضمن بجز دان های مقوی در آب آنها مولتی ویتامن هم ریخته ام و تخم مرغ ابپز هم مرتب میخورن دان آنها هم ۷ تخمه است.
  با تشکر و سپاس مجدد

  ذهابی IP Address is : 91.106.81.50
 6. آرش
  تیر ۲۸ام, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۶ | #15

  باسلام یک سوال داشتم خدمتون ما که امسال نتونستیم جوجه دربیاریم من فکر کنم مشکل از چال باشه چون همه چال های تمامی سایت ها رو دیدم فرق میکنه جوجه ها توی چال میمیرند دارویی تشکه همه چیز به چال زدم جواب نداد خواستم اگرزحمتی نیست برای امسال کمکم کنید ممنون

  آرش IP Address is : 151.245.226.58
 7. vahid
  تیر ۲۹ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۲۶ | #16

  کی میشود جوجه کشی کرد

  vahid IP Address is : 2.182.5.231
 8. اHOSSEIN
  شهریور ۶ام, ۱۳۹۲ در ۲۳:۰۱ | #17

  سلام خسته نباشید
  اقا من یه جفت قناری دارم که جفتن.نرش خیلی سگه با اینکه پیش مادشه ولی یه کله میخونه
  اینا تا چند ماه پیش دست رفیقم بودن راحت جوجه میدادن حالا دوماهی میشه دست منن
  مادش دودفعه ست تخم میکنه ولی هر دفعه نر بعد از چند روزی شروع میکنه به خوردن تخم ها
  دلیلش چیه

  اHOSSEIN IP Address is : 2.185.156.221
  • admin
   شهریور ۷ام, ۱۳۹۲ در ۰۸:۳۰ | #18

   با سلام جناب حسینی
   کلآ خوردن تخم به علت کمبود ویتامینها و عناصر معدنی هست، و به طور مشخص کمبود عناصری مانند کلسیم میباشد و پوسته تخم مرغ و کف دریا منابع تامین این عناصر برای قناری مخصوصا ماده میباشد که باید در اختیار پرنده قرار داد.
   موفق باشید

   admin IP Address is : 216.185.38.22
 9. اHOSSEIN
  شهریور ۹ام, ۱۳۹۲ در ۱۹:۴۰ | #19

  اقا دمت گرم یه دنیا ممنون

  اHOSSEIN IP Address is : 2.185.154.14
  • admin
   شهریور ۱۰ام, ۱۳۹۲ در ۰۰:۴۴ | #20

   پاینده باشید

   admin IP Address is : 188.159.128.211
 10. ذهابی
  شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۳۷ | #21

  سلام
  کاش سئوال ما رو هم جواب میدادید در تاریخ ۱۶ تیرماه

  ذهابی IP Address is : 91.106.81.41
  • admin
   شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۲ در ۱۴:۴۱ | #22

   با سلام
   سوالتون چی بوده دوست عزیز؟

   admin IP Address is : 188.159.131.52
صفحه نظرات

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

51 queries in 0٫319 seconds.