تعاریف استاندارد شده واژه های پرورش طیور

تعاریف استاندارد شده واژه های پرورش طیور


پرورش طیور به روش سنتی
فعالیتی است که بطور محدود و معمولا در محل سکونت خانوار انجام می شود و بعنوان یک فعالیت جنبی در اقتصاد خانوار تلقی میشود.

تخم نطفه دار ماکیان
تخم تولید شده توسط انواع ماکیان در رسته های لاین، اجداد و مادر است که قابلیت تبدیل به جوجه های یک روزه را دارا باشد.

سیستم قفس تمام اتوماتیک
سیستمی است که تمامی اعمال مربوط به توزیع آب و دان، جمع‌آوری کود و تخم مرغ در بین قفس‌ها بوسیله‌ی دستگاه‌های خودکار و تمام اتوماتیک و بدون دخالت کارگر انجام می شود.

سیستم قفس ساده
سیستمی است که در آن تمامی عملیات توزیع آب و دان، جمع‌آوری کود و تخم مرغ توسط کارگر و فقط با دخالت دست انجام می‌شود

سیستم قفس نیمه اتوماتیک
سیستمی است که در آن فقط توزیع آب و دان به طور اتوماتیک انجام می شود و مابقی کارها از جمله جمع آوری تخم مرغ و کود ، توسط کارگر و با دخالت دست صورت می گیرد.

جوجه یکروزه گوشتی
به جوجه هایی که از قرار گرفتن تخم مرغ نطفه دار مرغ مادر گوشتی در ماشینهای مخصوص جوجه کشی و طی زمان معین حاصل می شود، جوجه یکروزه گوشتی گفته می شود.

جوجه یکروزه تخمگذار
به جوجه هایی که از قرار گرفتن تخم نطفه دار مرغ تخم گذار در ماشینهای مخصوص جوجه کشی در طی زمان معین حاصل می شود، جوجه یکروزه تخمگذار گفته می شود.

تخم مرغ نطفه دار
به تخم مرغ های تولیدی از گله های مولد طیور گفته می شودکه قابلیت تبدیل به جوجه یکروزه را داشته باشد.

جوجه یکروزه بومی
به جوجه هایی که از قرار گرفتن تخم مرغ نطفه دار نژاد مرغ بومی در ماشینهای مخصوص جوجه کشی و طی زمان معین حاصل میگردد، جوجه یکروزه بومی گفته می شود.

ماشین جوجه کشی
به دستگاهی گفته می شود که جهت تبدیل تخم مرغ نطفه دار به جوجه یکروزه مورد استفاده قرار گرفته و شامل دو دستگاه مجزا از یکدیگر به نامهای ستر (seter) و هچر(hatcher) میباشد. تخم مرغ های نطفه دار ابتدا به مدت ۱۸ روز در دستگاه ستر و سپس برای تبدیل به جوجه یکروزه به مدت سه روز در دستگاه هچر نگهداری می شود. این زمان برای سایر طیور متفاوت می باشد.

مرغ پایان دوره
به گله های مرغ لاین ( گوشتی – تخمگذار ) اجداد ( گوشتی – تخمگذار ) مادر ( گوشتی – تخمگذار ) و مرغ تخمگذار گفته می شود که در پایان دوره بهره برداری اقتصادی به کشتارگاه حمل می شود.

مرغ تخمگذار
مرغی است که از پرورش پولت حاصل و به منظور تولید تخم مرغ خوراکی نگهداری می شود. معمولا شروع تولید این دسته از مرغها از سن ۲۳ هفتگی میباشد.

مرغ حذفی( اخراجی)
مرغ و خروس هایی که طی دوره پرورش و تولید به دلایلی نظیر بیماری ، ضعف ، نقصان تولید و غیره از رده خارج می شوند.

مرغ گوشتی نیمچه گوشتی
مرغی است که از پرورش جوجه یکروزه گوشتی حاصل شده و به منظور تولید گوشت آن پرورش داده می شود و معمولا بین ۴۲ تا ۵۶ روز نگهداری می شود.

مرغ مادر
مرغی است که از تخم نطفه دار آن برای تولید جوجه یکروزه استفاده می شود.مرغ های مادر به سه گروه مرغ مادر گوشتی برای تولید جوجه یکروزه گوشتی، مرغ مادر تخم گذار برای تولید جوجه های یکروزه تخم گذار و مرغ مادر بومی برای تولید جوجه های یکروزه بومی تقسیم می شوند.

پرورش طیور به روش صنعتی
عبارتست از نگهداری و پرورش نژادهای اصلاح شده طیور که با رعایت اصول مدیریت در زمینه های پرورش ، تغذیه و بهداشت در سالن های پرورش که از نظر عوامل محیطی مانند نور ، رطوبت و درجه حرارت تحت کنترل هستند صورت می گیرد.

گله های مولد طیور
به مجموعه ای از طیور ماده و درصد مشخصی طیور نر گفته می شود که به منظور تولید تخم نطفه دار نگهداری می شود.

لنبه
به تخم مرغ های تولید شده بدون پوسته سخت آهکی اصطلاحاً لنبه کفته می شود.

موسسه ی پرورش مرغ مادر
یک واحد تولیدی کشاورزی است که در آن گله های مخصوص از مرغ و خروس نژادهای اصلاح شده (که اصطلاحا به آن ها مرغ مادر و خروس پدر) گفته می شود، جهت تولید تخم مرغ نطفه دار نگهداری و پرورش داده می شود.

مرغداری پرورش مرغ گوشتی
یک واحد تولیدی کشاورزی است که در آن جوجه یکروزه مرغ گوشتی (نیمچه گوشتی ) به منظور تولید مرغ گوشتی به مدت معینی، نگهداری و پرورش داده میشود.

مرغداری پرورش مرغ تخمگذار
یک واحد تولیدی کشاورزی است که در آن گله هایی از نژادهای اصلاح شده مرغ تخمگذار به منظور تولید تخم مرغ خوراکی، نگهداری و پرورش داده می شود.

موسسه ی جوجه کشی
یک واحد تولیدی کشاورزی است که در آن تخم نطفه دار، به وسیله ماشین های جوجه کشی به جوجه ی یکروزه تبدیل می شود.

مرغداری پرورش پولت تخمگذار

یک واحد تولیدی کشاورزی است که در آن جوجه های یکروزه تخمگذار تا سن سه ماهگی (۹۰ تا ۱۱۰ روزه گی ) نگهداری و پرورش داده می شوند. مرغ های مذکور سپس به سالن های پرورش مرغ تخمگذار انتقال می یابندو پس از گذشت ۲ تا ۵/۲ ماه شروع به تخمگذاری می کنند.

نیمچه تخمگذار
ازپرورش جوجه یکروزه تخم گذار تا سن ۹۰ الی ۱۱۰ روزه گی پولت ( نیمچه تخمگذار) حاصل می شود.

جوجه ی یکروزه تخمگذار
به جوجه هایی که از قرار گرفتن تخم مرغ نطفه دار مرغ مادر در ماشینهای مخصوص جوجه کشی و طی زمان معین حاصل می شود، جوجه یکروزه گفته می شود.

تعاریف استاندارد شده واژه های پرورش طیور (381.2 KiB, 2692 downloads)

   

بازدید 13,402 | تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲
بدون نظر تاکنون

نظر شما چیست ؟

XHTML: شما می توانید از این برچسب ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

سوال امنیتی : لازم * *

50 queries in 0٫338 seconds.